Vizitë për viza indiane në Majje Darjeeling, Mbretëresha e Himalajeve

Ju me të vërtetë nuk mund të pretendoni se keni parë Indian Lindor deri sa të vizitoni Darjeeling. Vizë Indiane vizitorët do të kënaqen me udhëzuesin tonë i cili mbulon hekurudhat Darjeeling, Tiger Hill, Darjeeling Ropeway, Pagoda Japoneze e Paqës dhe Sandakphu Trek nga redaktorët tanë të klasit botëror.

E njohur si Mbretëresha e Himalajeve, Darjeeling është një stacion kodrinor në Indinë Veri-Lindore, pak larg nga Kolkata. Oneshtë një nga më të lë pa frymë nga të gjitha stacionet e kodrave indiane dhe dikur ishte një tërheqje verore për britanikët gjatë epokës koloniale për shkak të motit të saj të këndshëm gjatë gjithë vitit. Përhapur mbi një kodër të pjerrët, plot gjallëri plantacionet e çajit në kodra, sot është një destinacion i njohur turistik për bukurinë e tij skenike dhe klimën e freskët. Të gjithë ata që kanë qenë në Darjeeling do të dëshmonin faktin se është një nga vendet më të bukura në të gjithë Indinë dhe gjithashtu mjaft i paharrueshëm. Nëse doni të vizitoni Himalajet e fuqishme Darjeeling do të ishte një nga zgjidhjet më të mira për ju pasi vista që ofron nga Himalajet është thjesht e pakonkurueshme. Këtu keni një udhëzues për Darjeeling Sightseiding për Turistët për ju nëse jeni duke planifikuar një pushim në Darjeeling.

Indian Visa Online (eVisa India) - Një parakusht për të vizituar Darjeeling

Qeveria e Indisë ka ofruar një metodë moderne të aplikacionit Indian Visa Online. Të gjithë vizitorët mund të marrin zemër që tani ky proces është mjaft i thjeshtë, i lehtë, i shpejtë dhe mund të bëhet nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Kjo është me të vërtetë e mirë për aplikantët pasi vizitorët në Indi nuk kërkohet më për të bërë një takim fizik në Komisionin e Lartë të Indisë ose Ambasadën Indiane në vendin tuaj.

Qeveria e Indisë lejon vizitë në Indi duke aplikuar Vizë Indiane në internet në këtë faqe interneti për disa qëllime. Për shembull, qëllimi juaj për të udhëtuar në Indi ka të bëjë me një qëllim komercial ose biznesi, atëherë ju keni të drejtë të kërkoni Viza e Biznesit Indian Online (Indian Visa Online ose eVisa India për Biznes). Nëse po planifikoni të shkoni në Indi si një vizitor mjekësor për arsye mjekësore, duke u konsultuar me mjekun ose për kirurgji ose për shëndetin tuaj, Qeveria e Indisë ka bërë  Viza Mjekësore Indiane Në dispozicion online për nevojat tuaja (Indian Visa Online ose eVisa India për qëllime mjekësore). Viza turistike indiane Online (Indian Visa Online ose eVisa India for Tourist) mund të përdoret për të takuar miq, për të takuar të afërmit në Indi, për të ndjekur kurse si Yoga, ose për të parë shikimin dhe turizmin.

Ju mund të bëni ndonjë aktivitet në Indi përveç vizitës në zonat e kantonmentit ushtarak në një Vizë Turistike Indiane ose për vizitën e Parqeve Kombëtare në Indi, e cila është e përfshirë në këtë post. Qeveria e Indisë ka lejuar që të kërkosh Visa Indian Online (eVisa India) për qëllime turistike (Indian Visa Online ose eVisa India Turizëm) nga Qeveria e Indisë. Forma e Aplikimit për Vizë Indiane tani është në internet e cila mund të kompletohet brenda dy minutash.

Viza indiane për turistët - Vende të tjera piktoreske dhe ndonjë gjë interesante

 

Nëse jeni duke e lexuar këtë postim, atëherë ka të ngjarë të jeni të interesuar për vende të tjera të shikimit. Udhëzuesit dhe ekspertët tanë të udhëtimit kanë zgjedhur vende të tjera për lehtësinë tuaj nëse keni mbërritur në Visa elektronike elektronike (India Visa Online). Ju mund të dëshironi të shikoni postimet e mëposhtme, Kerala, Trenat luksoze, 5 vendet më të mira turistike indiane, Institutet Yoga të Indisë, Tamil Nadu, Ishujt Andaman Nicobar, Nju Delhi, Goa, Rajasthan Parqe Kombëtare në Indi.

 

Udhëzime për viza në Indi

 

Indian Visa tani është Online (eVisa India) dhe Aplikimi i Vizave Indiane është në dispozicion në internet që mund të plotësohet në 2-3 minuta në internet. Qytetarët britanikë, Qytetarë të SHBA midis 180 plus kombësive të tjera janë Kualifikohen për Vizën Indiane.

Aplikimet më të Vizave të Indisë refuzohen për shkak të cilësisë së keqe të fotografisë së pasaportës, kontrolloni udhëzimet në Kërkesat për fotografi të vizave indiane Kërkesat për skanimin e pasaportave indiane. Janë katër Llojet e vizave indiane . Everythingdo gjë që ndonjëherë dëshironi të dini në lidhje me Vizën Indiane dhe se si të shmangni refuzimin përfshihet Refuzimi i vizave indiane dhe si të shmangni.

 

Hekurudha Darjeeling Himalayan

Viza Indiane në internet Darjeeling Hekurudha Himalayan

Hekurudha Darjeeling Himalayan ose Trainje lodër Darjeeling është një nga atraksionet më të famshme të stacionit kodër. ende drejtimin në një motor avulli (megjithëse opsioni i një motori me naftë është gjithashtu i disponueshëm për pasagjerët të cilët mund të mos dëshirojnë të udhëtojnë në një tren të tërhequr nga një motor me avull) dhe që mbulon vetëm 88 kilometra, ky është një tren i vjetër dhe nuk ka asgjë si hijeshia e udhëtimit stërviteni ashtu ndërsa ju shikoni se skenat magjepsëse të Himalajeve ju kalojnë jashtë. Për shkak se është e rëndësishme për Darjeeling dhe trashëgiminë e Indisë, UNESCO e deklaroi atë si një sit të trashëgimisë botërore. Ju ose mund të merrni Toy Train Joyride nga Darjeeling në Ghum, stacioni me lartësi më të lartë në rrugën hekurudhore Darjeeling Himalayan dhe ku do të kaloni nëpër Batasia Loop, ku treni merr një kthesë 360 gradë, ose Xhungla e Trenit të Lodrave Safari i cili shkon nga Silliguri në Rangtong dhe mbrapa, ndërsa kalon nëpër Sanctuary të Kafshëve të egra Mahananda.

 

Tiger Hill

Viza Indiane Online Darjeeling Tiger Hill

Ky samit në Ghum është vend dielli i Darjeeling ku turistët dynden për të parë lindjen e mrekullueshme të diellit çdo mëngjes. Të shohësh diellin të lindë nga këtu dhe pamjen e majave të Kanchenjunga është me të vërtetë një përvojë e botës tjetër. Ju nuk do të shihni kurrë një lindje të diellit si kjo në një qytet dhe në male madhështore të Indisë, duke arritur deri në qiellin e vranët blu, bëjeni pamjen që do të mbani mend përgjithmonë. Nëse do të jeni në Darjeeling gjatë verës, atëherë duhet të siguroheni që të arrini në Kodër deri në orën 4.15 të mëngjesit, për të cilën do të duhet të largoheni nga 3.30 e mëngjesit, por në dimër mund të largoheni nga ora 4.15 e mëngjesit pasi që lindja e diellit do të vonohej. . Sigurohuni që të jeni gati për një ngjitje të shkurtër për të arritur në vendin nga do të merrni pamjen më të mirë të perëndimit të diellit.

 

Rrugë rrugore Darjeeling

Indian Visa Online Darveeling Ropeway

Darjeeling Ropeway është mënyra e përsosur për të shikuar paqësisht në tërësinë e vista panoramike të vendit me luginën e tij të harlisur dhe malet e mbuluara nga bora. I ndodhur 7000 metra mbi tokë, është një sistem teleferik - në fakt, Sistemi i parë teleferik i Indisë - me 16 teleferikë që mund të strehojnë 6 persona secila dhe që udhëtojnë nga Pika e Veriut në Singamari deri në Pazarin Singla pranë lumit Ramman. Do të arrini të shihni plantacionet e çajit, ujëvarat, malet e Darjeeling, duke përfshirë Kanchenjunga, të gjitha ndërsa lëvizni ngadalë në teleferikët. Në fund do të arrini të eksploroni plantacionet përpara se të bëni udhëtimin prapa.

 

Pagoda japoneze e paqes

Indian Visa Online Pagoda_Darjeeling Japoneze e Paqes

E ndërtuar nga një murgj Budist nga Japonia, Nichidatsu Fujii, i cili ndërtoi të gjithë Stupat e Paqes në Indi, Pagoda e Paqes e Darjeeling, si të gjitha Pagodat e Paqes, është një stupa e ndërtuar për të frymëzuar paqen midis njerëzve të të gjitha racave, kastave dhe feve. Murgjit Budhistë Japonezë filluan ndërtimin e Pagodave të Paqes në të gjithë botën pas Luftës së Dytë Botërore në mënyrë që të promovonin mesazhin e paqes dhe harmonisë në botë. Nga 80 Pagoda Paqe të tilla të ndërtuara në botë, Pagoda e Paqes e Darjeeling është një prej tyre. Wasshtë dizenjuar nga M Okha, me avatarë të artë të Budës dhe vepra arti që përshkruajnë jetën e tij të gdhendur në gurët e rërës. Ka gjithashtu një tempull japonez afër që mund të vizitoni ndërsa vizitoni Pagoda.

Udhëtim Sandakphu

Viza Indiane Online Sandakphu Darjeeling

Nëse jeni duke kërkuar për dhe në formën e një udhëtimi të kërkuar, atëherë patjetër që duhet të shkoni në Darjeeling. Ju mund të udhëtoni Peak Sandakphu, që është maja më e lartë në Bengalin Perëndimor. Do të jetë një udhëtim i vështirë, por duhet të provojë të jetë shpërblyes kur të arrini në majë dhe të shihni pamjen e shkëlqyeshme. Ju gjithashtu do të shijoni rrugën për në majë nëse vlerësoni gjelbërimin e harlisur dhe lulet e freskëta, të cilat do t'i gjeni shumë në këtë udhëtim. Ju rekomandohet të mbani kampe tuaja, megjithëse mund të gjeni shtëpi për mysafirë në disa kampe, dhe gjithashtu të mbani pajisje të përshtatshme për udhëtim, si dhe një çantë mjekësore për çdo rast. Ju gjithashtu do të duhet të merrni një leje udhëtimi para se të lejoheni të udhëtoni këtu.

 

Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.