Vjen në Visa Indian Online si Turistike - Tërheqjet e zgjedhura me dorë në Indinë Veri-Lindore

Nëse po vini në Indi në Indian Visa Online (eVisa India), ju keni mundësinë që të vini Vizë turistike indiane, Viza e Biznesit Indian, Viza Mjekësore Indiane. Ne mbulojmë këtu disa vende të pazakonta të Indisë Veriore Lindore si Manastiri Tawang, Lugina e Ziro dhe Maja Gorichen.

 

Aplikimi i Vizave Indiane (eVisa India) është në dispozicion në internet për qëllime të udhëtimit, turizmit, biznesit, familjes së takimit që nga viti 2014 kur Qeveria e Indisë ndryshoi politikën e saj të imigracionit.

Ne mbulojmë këtu vendet e zgjedhura që mund të shijoni në Indi pasi të keni marrë me sukses një Visa Indian Online (eVisa India).

Manastiri Tawang

India Visa Manastiri Tawang Online

Tawang manastir është në Arunachal Pradesh në Indi, shumë afër pragjeve Tibetan dhe Bhutanese. Formuar në shekullin e shtatëmbëdhjetë, Tawang është një komunitet fetar Geluk i cili ka lidhje me Manastirin Drepung në Lhasa. I njohur si manastiri më i madh i Indisë dhe numri dy globalisht, Manastiri Tawang kontrollon shtatëmbëdhjetë gompa në të gjithë lokalitetin.

Galden Namgey Lhatse, që përkthehet në 'qiell qiellor në një mbrëmje me yje' në anglisht përshkruan mirë këtë vend tërheqës. I rregulluar 10,000 metra në një mal në luginën e lumit Tawang, manastiri është prodhuar si një vilë tre kremtuar me një holl të madh bashkimi, 65 lagje private dhe disa struktura të tjera të dobishme. Përveç strukturave të saj mahnitëse dhe krijuese dhe pikturave të patëmetë, magjepsja më e madhe e këtij vendi është skulptura e Buddhës Shakyamuni, 18 metra e lartë. Ky komunitet fetar i shekullit të shtatëmbëdhjetë u krijua nga Merak Lama Lodre Gyatso me komandën e Ngawang Lobsang Gyatso, Dalai Lama i pestë. Ndoshta vendi më i mirë për të vizituar kur shkon në Lindjen e Veriut është Manastiri Tawang.

10,000 metra mbi nivelin e detit në Arunachal Pradesh, Manastiri Tawang jep një këndvështrim të mahnitshëm në luginë. Shtëpi e 450 priftërinjve, ky është vendi ideal për tu vizituar për një takim të çuditshëm. Ju gjithashtu mund të uleni dhe thjesht të respektoni këndvështrimin simpatik në lumin Tawand natën.

Visa Indian Online

Qeveria e Indisë ka ofruar një metodë moderne të aplikacionit Indian Visa Online. Të gjithë vizitorët mund të marrin zemër që tani ky proces është mjaft i thjeshtë, i lehtë, i shpejtë dhe mund të bëhet nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Kjo është me të vërtetë e mirë për aplikantët pasi vizitorët në Indi nuk kërkohet më për të bërë një takim fizik në Komisionin e Lartë të Indisë ose Ambasadën Indiane në vendin tuaj.

Qeveria e Indisë lejon vizitë në Indi duke aplikuar Vizë Indiane në internet në këtë faqe interneti për disa qëllime. Për shembull, qëllimi juaj për të udhëtuar në Indi ka të bëjë me një qëllim komercial ose biznesi, atëherë ju keni të drejtë të kërkoni Viza e Biznesit Indian Online (Indian Visa Online ose eVisa India për Biznes). Nëse po planifikoni të shkoni në Indi si një vizitor mjekësor për arsye mjekësore, duke u konsultuar me mjekun ose për kirurgji ose për shëndetin tuaj, Qeveria e Indisë ka bërë  Viza Mjekësore Indiane Në dispozicion online për nevojat tuaja (Indian Visa Online ose eVisa India për qëllime mjekësore). Viza turistike indiane Online (Indian Visa Online ose eVisa India for Tourist) mund të përdoret për të takuar miq, për të takuar të afërmit në Indi, për të ndjekur kurse si Yoga, ose për të parë shikimin dhe turizmin.

Ju mund të bëni ndonjë aktivitet në Indi përveç vizitës në zonat e kantonmentit ushtarak në një Vizë Turistike Indiane ose për vizitën e Parqeve Kombëtare në Indi, e cila është e përfshirë në këtë post. Qeveria e Indisë ka lejuar që të kërkosh Visa Indian Online (eVisa India) për qëllime turistike (Indian Visa Online ose eVisa India Turizëm) nga Qeveria e Indisë. Forma e Aplikimit për Vizë Indiane tani është në internet e cila mund të kompletohet brenda dy minutash.

Viza Indiane për Turistët - Udhëzime për Vizitorët

 

Nëse jeni duke e lexuar këtë postim, atëherë ka të ngjarë të jeni të interesuar për vende të tjera të shikimit. Udhëzuesit dhe ekspertët tanë të udhëtimit kanë zgjedhur vende të tjera për lehtësinë tuaj nëse keni mbërritur në Visa elektronike elektronike (India Visa Online). Ju mund të dëshironi të shikoni postimet e mëposhtme, Kerala, Trenat luksoze, 5 vendet më të mira turistike indiane, Institutet Yoga të Indisë, Tamil Nadu, Ishujt Andaman Nicobar, Nju Delhi, Goa, Rajasthan Parqe Kombëtare në Indi.

 

Lugina e Ziro

 

India Visa Online Lugina e Zirove

 

Fshehur në malin e dendur të Arunachal Pradesh, Ziro Valley është një rast hipnotizues në Indinë Veri-Lindore, i cili i ngarkon të gjithëve me magjepsjen e saj karakteristike tërheqëse të mbushur me fusha orizi, qytetet kurioze dhe shpatet e gjelbërta të fshehura nën shtresa të trasha të gjallërisë së gjallë. Ndërsa qetësia e këtij qyteti të vogël magjepsës e bën atë një qiell që kërkon qiellin, madhështia e tij epitomike madhështore gjithashtu josh të dashurit e shumtë të natyrës dhe fotografuesit që përjashtimisht udhëtojnë këtu nga vende të largëta jashtë vendit për të thithur shpirtrat e tyre në cilësinë e rregullt eterike të vendit. Vendi është i jashtëzakonshëm edhe për kërkuesit e përvojës; pavarësisht nëse dikush po parashikon një përvojë trekking spellbinding shpirtërore, një argëtim në shkretëtirë jashtë ose hetim i paqartë i jetës, Ziro nuk do të lërë askënd të zhgënjyer.

 

Ndërsa Khusru pa diskutim diskutonte mbi Kashmir dhe mbase ashtu siç duhej, ideja e parajsës në tokë padyshim që mund t'i besohet shumë pikave në Arunachal. E vendosur midis maleve të detyruar dhe e përfshirë nga pyje jeshile të errët është Lugina praktikisht legjendare e Ziro. Ndoshta është një nga luginat më të mrekullueshme në vend, me fusha orizi të shtresuara dhe me aranzhime të rrjedhave dhe qyteteve të vogla. Në një mëngjes të freskët, qielli është i pakonceptueshëm blu dhe flladja bën muzikë të bukur, si buoys e saj rreth luginës nëpër pemë, duke bërë që ju të duhet të shkoni përreth dhe të këndoni. (Në të vërtetë, një herë në një kohë nuk ka asgjë më të mirë se një sekondë i parashikuar mirë nga bollywood).

 

Zbulimi i lokalit është qytete të vogla me disa klane unike Apatani që jetojnë në marrëveshje me natyrën, shumë si pjesa tjetër e shtetit, ku shumë pavarësisht gjithçkaje praktikojnë stilet e zakonshme dhe zakonet e vjetra. Qyteti i Hapoli mburret me dy ose tre banka, pak tregje dhe një jetë të përulur të përulur të komunitetit. Shtë këtu në luginën e Ziro-s, në Hapoli, që lokali i përmendur së fundmi si NEFA u prezantua si një Territor i Bashkimit të ndryshëm dhe u emërua në mënyrë autoritare Arunachal Pradesh në 1972.

 

Qytetet e zakonshme Apatani të përhapura përreth luginës janë të mbushura fort me shtëpi prej druri, megjithatë shumica dërrmuese e çative të tyre aktualisht janë prej kallaji në vend se të mbulohen, dhe një numër në zhvillim individësh janë zhvendosur në dy qytete të tanishme progresive të luginës: Hapoli (po kështu quhet Ziro e Re) në jug dhe vogëlushja Ziro e Vjetër në veri.

 

Maja Gorichen

 

India Visa Online Peak Gorichen

Në krah të Kinës, kjo majë ka një gjatësi 22,498 metra. Siç tregohet nga fisi Monpa, kjo majë shihet si një nga pikat e shenjta që i mbron ata nga të gjitha ligësitë. Krye është një nga bazat e përsosura për udhëtime dhe alpinizëm në të gjithë rrethin.

Thirrja e padepërtueshme e Arunachal Pradesh tërheq një numër të madh vizitorësh në ekspres çdo vit. Me një skenë të përsosur, jetë të panjohur të paduruar, liqene mikpritës, maja simpatike dhe kalime gjallëruese malore, me të vërtetë është një vend ku ka hapje të pakufishme udhëtimi. Në çdo rast, ajo që tërheq shumë udhëtarë të palëkundur në këtë vend nuk është vetëm hapja e lëvizjeve, por shansi për t'u bashkuar me trekking dhe lëvizje shkëmbore me lëvizje që është një përzierje e pazakontë për të hyrë në aranzhimet e udhëtimeve në Indi. Në të vërtetë, një aventurë në Tawang, së bashku me natën, trekking dhe ngjitje në shkëmb është një ëndërr e vlerësuar para disa kohësh për disa tregtarë. Nëse tundoheni dhe karremi i trekking për në Majën Gorichen në Tawang po ju zbut, duhet të niseni për udhëtim gjatë periudhave të gjata Prill-Qershor ose Shtator dhe Tetor. Sido që të jetë, duhet të mbani mend se udhëtimi për në Gorichen nuk është jashtëzakonisht i njëjtë me shkallëzimin e Gorichen. Në rast se jeni vetëm një trekker i përgatitur me përfshirje në ngjitje në shkëmb, është një mendim i zgjuar të udhëtoni deri në Chokersam, kampin bazë të Gorichen.

 

Në më shumë se 6800 metra kjo është maja më e ngritur në Arunachal Pradesh dhe është e rregulluar në kufijtë e Kinës në Tawang District një rrugë larg prej 164 kilometra nga vendbanimi Tawang. Për alkoolistët, një udhëtim drejt kampit bazë të Chokersam mund të ofrojë një perspektivë hyrëse në Majën Gorichen. Një shprehje gatishmërie - një udhëtim drejt Majës Gorichen është vetëm për alpinistët e përgatitur pasi është një majë e ashpër dhe e ftohtë që dihet se sfidon edhe alpinistët më të mirë të maleve. Pavarësisht se është një udhëtim mashtrues, ndoshta është magjepsja më e mirë në Tawang. Përkundër faktit që shumica dërrmuese e pushuesve në Arunachal Pradesh mund të marrin një vështrim të shkurtër në majë gjatë lëvizjes së tyre nga Bomdila në Tawang, për trekkerët e përgatitur një vizitë në Arunachal Pradesh është e papërshtatshme pa ndonjë trekking ekstreme dhe ngjitje shkëmbinjsh gjatë rrugës në kulm. Përveç kulmit simpatik dhe faktorëve të tij mjedisorë, gjithashtu mund të keni mundësinë të shihni klanin Monpa që zotëron qytetet përgjatë kursit të udhëtimit. Për këtë klan, maja e Gorichen është një kulm i shenjtëruar që mbron njerëzit vendas nga të gjithë tinëzaret dhe kështu, aludohet privatisht si Sa-Nga Phu që do të thotë Mbretëria e Hyjnisë.

 

Ujëvara Nauranang

 

Arunachal Pradesh është një shtet i ngarkuar me ujëvara, prej të cilave më mahnitëse janë në mënyrë të pakundërshtueshme Ujëvarat e Nuranangit me një lartësi 100 metra (i quajtur ndryshe Jang bie). I ndodhur në rajonin e Tawang, rëniet janë dy kilometra larg qytetit të Jang. Një tjetër largim anësor intrigues është hidrocentrali afër bazës së rënies, e cila krijon energji për rajonin që përfshin.

 

Ndryshe quhen Jung Falls ose Jang Falls ose Bong Falls, Nuranang Falls bie poshtë nga një lartësi prej 100 metrash. Fillon nga pjerrësitë veriore të Pass të njohur Sela, lumi Nuranang më tej kornizon kaskadat dhe më pas zhytet në lumin Tawang. Ajo gjendet mezi 2 kilometra larg Jang afër rrugës që ndërfaqet Tawang dhe Bomdila. Për më tepër, ky është mbase motivi prapa pse njihet si kaskadat Jang. Ka një legjendë tjetër që lidhet me emrin e kaskadës. Rryma e Nuranang dhe rëniet e Nuranang janë emëruar pas një lagjeje zonjë e re Monpa e quajtur Nura e cila ndihmoi pushkatarin Jaswant Singh Rawat, një luftëtar i çmuar Maha Vir Chakra gjatë Luftës Sino-Indian 1962, por më vonë u kap nga fuqitë kineze. Jo vetëm se është një magjepsje e mrekullueshme e Arunachal Pradesh, por përveç kësaj ajo përdoret për të krijuar energji për përdorimin e lagjes. Ekziston një impiant hidel i vogël i vendosur afër bazës që krijon energji. Tawang ka ndoshta kaskadat më të mira në shtet. Impianti i jashtëzakonshëm i hidelit që ndodhet brenda domenit është i pamohueshëm pasi jep forcën që kërkohet për individët afër. Merrni një makinë në pikën më të lartë të kaskadës ose madje mund të vendosni të udhëtoni. Kur të arrini në pikën më të lartë, do të hyni në hyrje për të vëzhguar madhështinë e Ujëvarave të Nuranang. Përgatitni kamerën tuaj dhe shkrepni disa fotografi mahnitëse të rrethit të pasur të Nuranang. Ka pak kabina dhe restorante ku mund të vlerësoni disa gjëra në mëngjes dhe drekë në lagje.

 

Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.