India Visa Travel Series - Udhëzues Turistik Visa Indian për Mussoorie dhe Arunachal Pradesh

Kushdo që vjen Visa Indian Online për turizëm duhet të kalojnë nëpër udhëzimet tona nga ekspertë të Mussoorie dhe Arunachal Pradesh.

 

Mussoorie është rregulluar praktikisht më pak se 40 kilometeres larg nga Qarkut Dehradun në Uttarakhand. Qyteti vjen në fushëveprimi i Himalaya dhe është i famshëm nga ora e pionierit një kohë shumë të gjatë në Indi. Ne ju ndihmojmë të zbuloni mërzitjen falas Visa Indian Online (eVisa India). Individët e hedhin veten nga kombi për të vëzhguar madhështinë e tij të rregullt dhe shpatet bukuroshe. Qyteti është i siguruar me parra të ngurta, joshëse dhe zarzavate të gjelbërta, në këtë mënyrë është një nga pikat më të vlerësuara të pushimeve të Indisë. Mussoorie është afërsisht 3 orë me makinë nga kryeqyteti i Indisë, New Delhi. Ju mund të vizitoni këtu midis mesit të marsit deri në mes të nëntorit. Gjatë stuhive dhe stinëve të dimrit, rrëzimi shkon kaq me zemërim dhe e bën vizitën mjaft të vështirë për tu arritur. Temperatura e këtij qyteti është plotësisht e lezetshme vazhdimisht dhe ofron vagabondë, udhëtarë dhe ëmbëlsirat e natyrës shëtitje të jashtëzakonshme në shpatet e argjendta me një fllad të ri. Ajri malor e bën lëvizjen tuaj të dukshme; kaskadat e ftohta ju lënë të tronditur me prekjen e saj tërheqëse.

Në çdo rast, këtu janë alternativat e mrekullueshme të turneut me tregjet e blerjeve në lagje ndërsa jeni në Indi.

Indian Visa Mussoorie Online

Happy Valley

 

Lugina e lumtur është një parajsë për drifters dhe eksploruesit, e cila është rregulluar në një ndarje të shkurtër të rrugës qendër tregtare në Mussoorie. Në shqyrtim, zbulohet se këtu është treguar Tibeti i parë kur ata u larguan nga Lhasa në 1959, të përzënë nga pionieri i thellë Dalai Lama. Ky vend i lezetshëm është i fiksuar me lisa, zarzavate të pasura dhe deodarë. Në rast se ju duhet të ndesheni me qetësinë dhe qetësinë, në atë moment duhet të vini.

 

Pse festohet ky vend?

 

Ky vend shkatërrues është i njohur për gatimin Tibetan, recitimet e Budizmit dhe perspektivat. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të vizitoni komunitetin fetar Budist, të keni një rrallë të shijshme dhe të blini gjëra nga dyqanet dhe tregjet afër.

 

Falls Kempty

 

Falls Kempty është rregulluar në një lartësi prej 1,364 metra mbi nivelin e oqeanit. Rrethohet nga një mal i lezetshëm. Shpatet e bukura madhështore e bëjnë vizitën tuaj shkëlqyese dhe thelbësore. Ndërsa jeni këtu, do të bëni disa kujtime të shkëlqyera për të vëzhguar pemët e mrekullueshme të Harkut, zarzavatet e gjelbërimit, pushimin e ditës dhe kaskadat (duke kënduar meloditë lehtësuese ndërsa takoni liqene dhe përrenj).

 

Pse festohet ky vend?

Bëhuni ashtu siç mund, në rast se ju duhet të vëzhgoni të gjithë, në atë moment duhet të vini këtu me të afërmit dhe bashkëpunëtorët tuaj. Ky është një vend i hollë për një ekskursion. Ju mund ta vlerësoni kaskadën dhe mund të merrni fotografi të paharrueshme për një jetë të tërë. Temperatura e këtij vendi qëndron e freskët dhe zbutëse. Në rast se keni nevojë për vizë urgjente për të shkuar në Indi, në atë moment ju mund të aplikoni në internet Aplikimi i Vizave Indiane (eVisa India) aktualisht për të marrë një vizë elektronike brenda 1 - 3 ditëve.

 

Kodër zjarri

 

Armë zjarri është pika e verifikueshme dhe ma e dyta më e ngritur në Mussoorie, e cila ju jep një pamje të bukur kur shikoni shpatin nga Lugina e Doon. Sidoqoftë, emri merr nga rastet e ndërprerjes së armëve ndërsa britanikët ishin në Indi. Ky vend qëndron në lartësinë 2000 metra të lartë nga niveli i oqeanit, në këtë mënyrë ju ofron një pamje të shkëlqyeshme dhe tërheqëse nga sa u tha më sipër.

Pse vlerësohet kjo pikë?

Kjo kreshtë tërheqëse është e njohur për zarzavate të pasura, përvojë, trekking, fotografi dhe shëtitje në gjelbërimin tërheqës. Kjo nuk është gjithçka, ju gjithashtu mund të bëni një dyqan tek njerëzit më të afërt vendas dhe të keni gatim qiellor.

 

Tempulli Jwalaji

 

Tempulli Jwalaji është një vend qiellor ku individë në mbarë botën vizitojnë për të vëzhguar Hyjneshën Hindu Jwalaji. Shtëpia e shenjtë është e angazhuar për Jwalamukhi Mata ose Goddess Sati në shenjën fizike të Jwala. Jwala nënkupton shumë flakë të pandërprera. Ky vend i shenjtë është rregulluar në perëndim të Mussoorie të Benog Hills, brenda strukturës së lezetshme, një ikonë e vjetër e Goddess Gurga është vendosur në një lloj Jwalaji

 

Pse ky vend është i njohur për të?

Thuhet se Goddess Durga u shfaq si Jwalamukhi kur djajtë sunduan mbi malet Himalaya dhe filluan të përhapin qeniet hyjnore. Në atë pikë, qeniet hyjnore zgjodhën të forcojnë forcën tinëzare. Ata u përqendruan në cilësinë e tyre, nga ajo cilësi, u ngritën flakë të mëdha, që flakët u shndërruan në një zonjë të re dhe ajo i ka parë si Adishakti.

 

Liqeni i Mussoorie

 

Liqeni i Mussoorie është një tjetër magjepsje tërheqëse në rrugën Dehradun, e cila konsiderohet si vendi më i mirë i ekskursionit. Liqeni simpatik dhe minuscule është bërë nga kaskadat e rregullta. Këtu, do të shihni notin madhështor të rosave të bardha dhe duke marrë një pagesë nga. Bëhuni ashtu siç mund, në rast se ju jeni një dashamirës i natyrës dhe kërkues i harmonisë, në atë moment duhet të vini këtu për të vëzhguar mrekullitë normale. Në rast se ju jeni një udhëtar global dhe kureshtar për të vizituar Indinë, në atë moment ju duhet një e-vizë e konsiderueshme e Indisë për të hyrë në vend.

 

Pse shquhet kjo njollë?

Ky vend i përsosur vlerësohet për lundrim, ekskursion dhe pazar.

Në kohën e duhur, në rast se ju jeni duke kërkuar për një vend kaq të përgjithshëm mjaft të mrekullueshëm për të vizituar ndërsa jeni në Indi me të afërmit tuaj, në atë moment ju duhet të vizitoni në Mussoorie.

 

Udhëzime për viza në Indi

 

Indian Visa tani është Online (eVisa India) dhe Aplikimi i Vizave Indiane është në dispozicion në internet që mund të plotësohet në 2-3 minuta në internet. Qytetarët britanikë, Qytetarë të SHBA midis 180 plus kombësive të tjera janë Kualifikohen për Vizën Indiane.

Aplikimet më të Vizave të Indisë refuzohen për shkak të cilësisë së keqe të fotografisë së pasaportës, kontrolloni udhëzimet në Kërkesat për fotografi të vizave indiane Kërkesat për skanimin e pasaportave indiane. Janë katër Llojet e vizave indiane . Everythingdo gjë që ndonjëherë dëshironi të dini në lidhje me Vizën Indiane dhe se si të shmangni refuzimin përfshihet Refuzimi i vizave indiane dhe si të shmangni.

 

Arunachal Pradesh

Safeshtë e sigurt të thuash që po dëshiron të guxosh në Indi këtë pranverë të vonë? Duke supozuar se ky është rasti, në atë moment vendosni këpucët e lëvizjes dhe mblidhni paketat tuaja me rroba, në mënyrë që të mund të vëzhgoni kushtet e bukura të Indisë dhe të mund të zhytni historinë e madhe, enigmën dhe pikat shkëlqyese. Ne ju ndihmojmë të zbuloni mërzitjen falas Visa Indian Online. Sidoqoftë, me rastin e duhur që ju jeni një kërkues i harmonisë dhe keni nevojë të takoni qetësinë e natyrës në atë pikë, ju duhet të vizitoni Aradachal Pradesh; shteti është rregulluar në lindjen e sipërme të Indisë, duke ofruar periferi në Nagaland dhe Assam nga jugu. Po ashtu, shteti ndan skajin universal me Myanmar nga lindja, Kinën nga veriu dhe Bhutan nga perëndimi. Itanagar është kryeqyteti i shtetit.

 

Visa Indian Online Arunachal Pradesh

Arunachal Pradesh është një nga pikat më të mrekullueshme i cili është akoma i pashpjeguar dhe i panjohur. Kur vizitoni këtu, do të keni mundësinë të takoni tërheqjet hipnotizuese.

 

Bëhuni ashtu siç mund, këtu janë një pjesë e pikave ku mund të vizitoni ndërsa jeni në Arunachal Pradesh:

 

Parku Kombëtar Namdapha

 

A është e vërtetë që ju jeni një dashamirëse e jetës së parrahur? Të gjitha gjërat konsiderohen, me kusht që kjo të jetë e vërtetë, në atë moment ju duhet të vizitoni në Parkun Kombëtar Namdapha në Arunachal Pradesh. Ky park është i njohur për pandat e tij të adhurueshme të kuqe. Pandat e kuqe janë llojet kryesore të familjes Auluridae dhe Aulurus, të cilat kanë një trup me hije të kuqe.

Në ndërkohë, India është vendi kryesor ku po merrni këtë shans të rrallë për të parë këto Pandas të Kuqe. Sidoqoftë, India ka rreth 20 territore ku mund të vëzhgoni Popullsinë e Pandës së Kuqe. Prandaj, është ndoshta vendi më i mirë për të vizituar këtë pranverë të vonë, me shansin që ju pëlqen të shikoni krijesa. Në një rekord tjetër, thuhet se ky park është ndoshta parku më i madh në Indi dhe vjen në pozitën e tretë. Këtu, ju gjithashtu mund të vizitoni Fshatin Lisu, ku Panda e Kuqe jeton dhe të luajë për një gjatësi të konsiderueshme kohe. Përgjatë këtyre linjave, në rast se ju duhet t'i shihni ato, në atë pikë nuk duhet të kaloni në këtë shans për të vizituar Arunachal Pradesh dhe pyllin e saj.

 

Për të mbërritur në këtë vend, ju duhet të zbrisni në Aeroportin Dibrugarh në Assam. Nga këtu, ju mund të mbërrini në Parkun Kombëtar Namdapha brenda gjashtë orësh.

 

Lugina e Talle

 

Dëshironi të hasni zarzavatet me lustër, pjerrësi të lezetshme, verdure, faunë dhe skenë të këndshme? Vizitoni në Arunachal Pradesh në mënyrë që të mund të shihni Luginën e Talley. Kjo është ndoshta pushimi më i mirë nga zonat e paketuara urbane në mundësinë e duhur që ju duhet të çliroheni nga presioni juaj dhe problemet e jetës. Këtu, ju mund të keni një pjesë të madhe të diturive të mrekullueshme në kulturën dhe zakonet e lashta të lindura. Do të ndiheni të lodhur duke kuptuar që individët këtu ofrojnë pyjet e tyre sigurinë më të mirë në mënyrë që natyra të mbrohet përgjithmonë. Nëse keni nevojë për një super vizë urgjente për të shkuar në IndiNë atë moment kanë ndonjë ndikim të rëndësishëm aktualisht për të marrë një vizë elektronike brenda 24 deri në 72 orë

 

Në ndërkohë, në ekskursionin tuaj në Talle Valley, ju mund të vlerësoni trekking, çiklizëm, ngjitje në skenë, etj. Megjithëkëtë, këtu janë luginat më të mira absolute për tu vizituar, për shembull, Lugina e Ziro, Lugina e Pangjyes, etj.

 

Këto Lugina të hollë janë shtëpitë e individëve Apatanis, të cilët janë vazhdimisht të përgatitur për të vazhduar inovacionin e natyrës dhe pyjeve. Në çdo rast, një nga metodat më të njohura është se dikush nuk mund të hyjë në pyll për ndjekje.

 

Lugina e Mechuka

 

ju jeni dikush që e do dhe vlerëson festimin e Indisë, në atë moment ju duhet të vini në Luginën Mechuka për të vlerësuar Losar Festival. Lugina e Mechuka i përket Qarkut Siang. Kjo Luginë monitorohet në vazhdimësi nga Ushtria Indiane. Oneshtë një nga vendet më interesante dhe më të pastra ku mund të bini të mbrojtur dhe të gëzuar vazhdimisht. Ndërsa jeni këtu, ju mund të qëndroni në një pritje të administratës. Kjo nuk është gjithçka, ju gjithashtu mund të vizitoni Manastirin Budistist 400-vjeçar për të parë skulpturat e lashta.

I referohet Vizë Indiane për Turistike udhëzues nëse jeni turist në Indi. Indian Visa Online (eVisa India) është e vlefshme në shumëfish portet e hyrjes në Indi.

 

Qafa e Sela

 

Sela Pass është një mal i përsosur i siguruar me skena të lezetshme dhe mbulesa. Nën atë, ju mund të vëzhgoni një liqen të freskët dhe lundrues. Bëhuni ashtu siç mund, mali është në një ngritje prej 13, 700ft duke filluar që në fazën më të hershme. Në rast se ju duhet të ndesheni me këtë vend paqësor, në atë moment vizitoni këtu këtë pranverë të vonë. Sela Pass konsiderohet si një nga vendet e shenjta pasi rrethohet nga 101 liqene. Nëse jeni një udhëtar në të gjithë botën dhe kureshtar për të vizituar Indinë, në atë pikë ju duhet një e-vizë e ligjshme e Indisë për të hyrë në vend.

 

Sidoqoftë, Arunachal Pradesh kurrë nuk e neglizhon të mahnit një numër të madh eksploruesish, vagabondesh dhe dashurish natyrore në të gjithë globin. Kështu, në rast se po kërkoni një pushim të vonë pranveror, në atë pikë ky është vendi më i mirë për të shoqëruar të afërmit tuaj.

Visa Indian Online ju lejon të aplikoni Viza urgjente për Indinë. Për çdo sqarim pyesni tonë Tavolinë Ndihme Vizash Indiane.