Vende për t'u vizituar në Indinë Jugore

Aplikimi për Vizë India është një proces pa probleme, i thjeshtë dhe i shpejtë i krijuar nga Qeveria e Indisë, kjo lejon India eVisa e pranueshme shtetasit për të vizituar Indinë deri në 180 ditë. Ka shumë lloje të Visa Indian Online (eVisa India) Viza e Biznesit Indian, Vizë turistike indiane Viza Mjekësore Indiane për të përmendur disa që janë elektronike dhe mund të jenë marrë pa shkuar në Ambasadën Indiane. Aplikimi i Vizave Indiane mund të plotësohet për këtë  në më pak se pesë minuta. 

Nëse jeni një aventurier i vërtetë në zemër dhe dëshironi të eksploroni bukuritë piktoreske të Indisë Jugore, atëherë sytë tuaj janë në një kënaqësi. Duke filluar nga kodrat që ngrohin zemrën e Bangalore deri te rrënojat e lashta në Hampi dhe bukuria e Kanyakumari, do të mahniteni nga vendet që zgjidhni të vizitoni. India e Jugut shërben më shumë sesa qëllimi i një vizite në plazh dhe plantacione të shkëlqyera, ka shumë më tepër për t'u mrekulluar dhe përjetuar në shtetet e Karnataka, Kerala dhe Andhra Pradesh.

Nëse jeni duke udhëtuar me familjen tuaj, miqtë tuaj, partnerin tuaj apo edhe vetëm (si një eksplorues i vërtetë), India e Jugut përfshin aktivitete të tilla si trekking ose autostop, sporte ujore, shëtitje, safari, hipur në varkë dhe shumë më tepër! E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shikoni vendndodhjet e duhura për llojin e duhur të aventurës dhe për t'ju ndihmuar me gjetjen e lehtë të vendeve që ju shqetësojnë zemrën në Indinë Jugore, ne kemi disa sugjerime të dhëna më poshtë, të cilave mund t'u referoheni gjatë planifikimit të udhëtimit tuaj . Argëtohuni të sigurt në të gjitha vendet e përmendura më poshtë!

Kontrollo aeroportet dhe portet detare të vlefshme në të cilën është e vlefshme Indian Visa Online (eVisa India).

Coorg, Bangalore

 

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Coorg

Nëse jeni një entuziast malesh dhe dëshironi të përjetoni bukurinë e natyrës nga majat e maleve, atëherë Coorg është vendi për ju. Coorg ndodhet shumë afër qytetit të Bangalore. Nëse preferoni qëndrimin tuaj në Bangalore, mund të bëni një udhëtim 6-orësh me autobus për në Coorg dhe të shijoni bukurinë piktoreske që sjell.

 

Coorg nuk është i famshëm vetëm për zinxhirin e tij të lartë malor, ai është gjithashtu i famshëm për llojet e ndryshme të kafeve, verërat e bëra në shtëpi me shije të ndryshme, erëzat e llojeve të ndryshme. dhe nëse e konsideroni veten një njohës të vërtetë të ushqimit, patjetër që do të provoni verërat e tyre të bëra vetë. Është një delikatesë që do ta mbani mend gjatë gjithë jetës tuaj në udhëtim. Koha më e përshtatshme për të vizituar Coorg do të ishte nga tetori deri në mars. Faqet që nuk mund t'i humbisni kur jeni atje janë: Ujëvara Abbey, Kalaja Madikeri, Lumi Barapole, Tempulli Omkareshwara, Ujëvara Iruppu, Selia e Rajas, Parku Kombëtar Nagarhole, Talacauvery dhe Maja Tadiandamol.

 

Kontrollo Dokumentet të cilat kërkohen së bashku me Aplikacionin tuaj Online për Vizë Indiane (eVisa India).

Kodaikanal, Tamil Nadu

 

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Kodaikanal

Bukuria e Kodaikanal përshkruhet me të drejtë si Princesha e të gjitha Stacioneve të Kodrës, sepse shkëlqimi skenik i qytetit kodrinor është i pamatshëm. Flladi është freskues, jo shumë i ftohtë për t'ju bërë të dridheni, vetëm ai lloj që ju bën të dëshironi të qëndroni atje të ankoruar. Edhe pse lagështia është tipike për Indinë jugore, këto kodra ndryshojnë në klimë.Ka shtigje të gdhendura mirë për udhëtarët, liqene për t'u çlodhur pasditeve, ujëvara për t'u freskuar dhe shumë aktivitete të tilla emocionuese janë mbështjellë në mes të kodrave. Nëse keni mjaft fat, mund të jeni në gjendje të dëshmoni shkurret Kurunji në lulëzimin e tyre të plotë.

 

Gjatë natës, udhëtarët këshillohen të bëjnë një udhëtim në observator për të përjetuar një botë krejtësisht të ndryshme. Koha e përshtatshme për të vizituar këtë bukuri është nga tetori deri në qershor. Atraksionet që vështirë të humbasësh janë, Shkëmbinjtë e shtyllave, Ujëvara e Ariut Shola, Parku Bryant, Liqeni Kodaikanal, Ujëvara Thalaiyar, Kuzhina e Djallit, Tempulli Kurinji Andavar dhe më e rëndësishmja Observatori Diellor Kodaikanal.

Kontrolloni se çfarë udhëtarët e biznesit duhet të dihet nëse Aplikimi i Vizave Indiane (eVisa India).

Chennai, Tamil Nadu

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Chennai

Chennai mund të përshkruhet më së miri si një vend që balancon të vjetrën dhe të renë. Kryeqyteti i Tamil Nadu shihet nga indianët e jugut si kujdestari i traditave të lashta. Kjo për shkak të arkitekturës spektakolare që ka qëndruar dhe tani flet për të kaluarën e qytetit. Ndryshe nga kjo lashtësi, qyteti është i njohur gjithashtu për stilin e tij të jetesës moderne dhe në modë, kafenetë e lezetshme, dyqanet unike tradicionale të butikëve dhe ngutja e një peizazhi metropolitan.

 

Qyteti gjithashtu mban plazhin e dytë urban më të gjatë në të gjithë globin. Nëse jeni një entuziast i vërtetë i udhëtimeve, me siguri do ta gjeni veten duke u kënaqur me sporte interesante. Nëse nuk e dini tashmë, Chennai ndodh të jetë një nga destinacionet më të vizituara të udhëtimit në Indinë Jugore. Koha më e përshtatshme për të vizituar Chennai do të ishte nga tetori deri në shkurt. Vendet kryesore që nuk mund t'i lini t'i humbisni janë, Plazhi Marina, muzeu i qeverisë, Tempulli Kapaleswarar, Parku Zoologjik Arignar Anna, Planetariumi BM Birla, Tempulli Fort Saint George dhe Partha Sarathi.

Lexoni më shumë se si të mos ngatërroheni nga datat në Indian Visa Online (eVisa India.

Wayanad Hills, Kerala

 

Aplikimi për vizë Indiane në internet - Wayanad Hills

Duke ardhur në shtetin e Kerala, ne kemi një nga stacionet kodrinore më të vizituara në Jug-Wayanad. Për të mos thënë aspak për Wayanad, malet janë si të prera për adhuruesit e udhëtimeve që të eksplorojnë dimensionet e tyre në ecje duke shijuar bukurinë e pafiltruar të kodrave Wayanad. Modeli rrotullues i kodrave dhe gjelbërimi i harlisur i përhapur besohet të jetë shtëpia e një numri të madh speciesh. Bukuria e vërtetë e ujëvarave të Wayanad vjen në jetë vetëm pas një shiu të mirë, mundësisht në musonet që është edhe koha e këshilluar për të vizituar këtë ekspozitë estetike.

 

Nëse jeni në humor për një piknik të këndshëm dhe komod, duhet të shkoni direkt në diga dhe liqene. Ka edhe tempuj të vjetër dhe të rrënuar që duhet t'i vizitoni nëse ju ndodh që ai të interesohet për historinë e vendit. Tempujt në Indi ruajnë më shumë sekrete sesa mund të mbani ndonjëherë! Disa pika turistike të rekomanduara do të ishin Maja Chembra, Muzeu i Trashëgimisë Wayanad, Diga Banasura, Ujëvarat Kanthanpara, Sanktuari i Kafshëve të Egra Wayanad, pikëpamja e Neelimala, Kuruvadweep, Shpellat Edakkal dhe Ujëvarat Soochipara.

 

Ooty dhe Coonoor, Tamil Nadu

 

Aplikimi për vizë indiane në internet - Ooty

Ooty, i njohur shumë i famshëm si Queen of Hill Stations, qëndron mes kaosit të një jete të zhurmshme në qytet dhe përhapjes së mrekullueshme natyrore nga kopshtet e çajit.. Vendi është i mbushur me bungalot estetike që qëndrojnë të larta që nga epoka britanike-Raj, duke i shtuar një aromë të lashtë vendit, duke e shënuar si një nga vendet më të preferuara për qëndrime në muajin e mjaltit. Ne jemi gjithashtu shumë i famshëm për trenin e tij lodër në miniaturë i cili është i barabartë renditur si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe është një krenari e njerëzve të Jugut.

 

Treni që udhëton është i përshtatshëm për njerëz të të gjitha moshave. Ata zakonisht zgjedhin të udhëtojnë nga Coonoor në Ooty ose në një stacion tjetër kodrinor aty pranë përmes trenit. Modeli i trenit është projektuar për të mbuluar një distancë prej afërsisht 19 km, duke i ofruar udhëtarit të tij një përvojë që pothuajse ka shkuar keq. Për të eksploruar më tej, ka kisha të shumta, fabrika çaji dhe muze, për të kënaqur zemrën tuaj.

Koha e rekomanduar për të vizituar këtë kënaqësi do të jetë nga tetori deri në qershor. Pikat turistike për t'u prekur janë Fabrika e Çajit, Kisha e Shën Stefanit, Kopshti i Trëndafilave të Qeverisë, Kopshti Botanik Qeveritar, Linja Hekurudhore e Malit Nilgiri, Hunda e Dolfinëve, Kopshti i Fijeve, Diga e Kamaraj Sagar, Ujëvara e Katerinës dhe Parku i Drerëve.

Lexoni më shumë se si të shmangni Refuzimi i aplikimit për vizë indiane (eVisa India).

Hampi, Karnataka

 

Aplikimi për vizë Indiane në internet - Hampi

Hampi duhet të jetë prioriteti kryesor nëse planifikoni një udhëtim në Indinë e Jugut. Është një vend destinacioni që nuk mund të humbasë për një udhëtar të zjarrtë. Gjithashtu një nga destinacionet më të vizituara nga vendet e udhëtarëve. Vendi i trashëgimisë botërore do të bëjë një udhëtim prapa në kohë, afërsisht midis shekullit të 15-të dhe 16-të, duke përfshirë të gjitha rrënojat e tij të mrekullueshme nga historia. Është fjalë për fjalë emblema e një vendi që ne lexojmë dhe imagjinojmë si histori. Mbetjet e tempujve, monumentet e rraskapitura dhe kafshët e copëtuara flasin të gjitha vetë.

 

Vendi përfshin gjithashtu kafene artistike të ngritura në çati që shërbejnë kuzhinat për të cilat pa e ditur keni dëshiruar. Muaji tetor deri në shkurt do të ishte një kohë ideale për të shijuar bukurinë e këtij vendi. Destinacionet që nuk keni mundësi të humbisni janë Lotus Mahal, Kadalekalu Ganesha, Karroca prej guri, Rrënojat arkitekturore Hampi, Saasivekaalu Ganesha, Tempulli Rama, Tempulli Virupaksha, Kodra Matanga, Tempulli Vijaya Vitthala, Tempulli i Kodrës Hemakuta dhe Tempulli Achyutaraya.

Gjithçka që duhet të dini kur duke ardhur me anije lundrimi duke përdorur Aplikimin për Vizë Indiane në internet (eVisa India).

Gokarna, Karnataka

 

Nëse jeni adhurues i plazheve, atëherë ky do të ishte vendi juaj ideal për pushime në Indinë Jugore. Gokarna në Karnataka është i famshëm si një vend pelegrinazhi hindu, por është po aq i njohur për plazhet e tij ëndërrimtare të mbushura me kokrra të bardha rëre dhe pemë kokosi lëkundëse në mes të peizazhit me erë. Së bashku me bukurinë e plazheve të bardha, Gokarna është vendi i destinacionit për tempujt e vjetër dhe të rinj, një vend me interes për historianët dhe eksploruesit me të drejtë.. Në rast se po udhëtoni vetëm, ky vend ju rekomandohet posaçërisht.

 

Duke qenë një destinacion fetar për adhuruesit vendas dhe të largët, vendi përgjithësisht shërben ushqim vegjetarian për vizitorët e tij, megjithatë, nëse nuk e keni problem të udhëtoni pak, mund të keni lehtësisht qasje në baret dhe restorantet lokale. Koha e rekomanduar për të vizituar këtë vend do të jetë nga tetori deri në mars. Vendet që nuk mund t'i humbisni, Tempulli Mahabaleshwar, Plazhi Half Moon, Om Beach, Paradise Beach, Sri Bhadrakali Temple, Shpella Shiva Temple Mahaganapathi, plazhi Kudal dhe Koti Tirtha.

 

 

p> Qytetarët e shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

 

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.