Visa Indian - Udhëzues Turistik për Rajasthan, Indi

Tërheqëse, Historike, Trashëgimia, Ikonike dhe vende të pasura me histori për Vizat Indiane Vizitorët janë të përfshira në këtë postim, ne mbulojmë vende si Udaipur, Shekhawati, Pushkar, Jaisalmer, Chittorgarh, Mount Abu dhe Ajmer për ju.

 

Rajasthan është territori më i madh i Indisë për sa i përket sipërfaqes së tokës. Duke mbuluar pjesën më të madhe të Shkretëtirës së Madhe Indiane, Rajasthan është rritur të jetë një nga qëllimet kryesore universale të udhëtarëve të botës. Shikuesit dhe eksploruesit strukturojnë pjesë të ndryshme të Indisë dhe nga pjesë të ndryshme të botës vizitojnë Rajasthan në mënyrë të vazhdueshme. Një provincë e pasur sociale dhe zakonisht e Indisë, Rajasthan përfshin zonat urbane, qytete dhe qytete. Ka të ndryshme komunitetet urbane në Rajasthan që pasqyrë kuintesenca e mirëfilltë e Rajasthanit. Isshtë një copë trekëndëshi i Artë për pushuesit që vizitojnë Indinë. Pasuruar me përsosmëri të përbashkët dhe një histori të pabesueshme, Rajasthan ka një prosperitet të industrisë së udhëtimit. Pishinat e Udaipur, rezidencat e mëdha të Jaipur dhe oaza e shkretëtirës së Jodhpur, Bikaner dhe Jaisalmer janë ndër qëllimet më të preferuara të shumë njerëzve të shikimit, indianë dhe të largët. Industria e udhëtimeve siguron 8% të të ardhurave për PBB-në familjare të Rajasthan dhe punësimin. Rezidencat dhe fortifikimet e shumta mbretërore të vjetra dhe të shpërfillura janë ndryshuar në banesa të trashëguara. Industria e udhëtimeve ka zgjeruar punën në pjesën e miqësisë. Sweetmbëlsira kryesore e shtetit është ghewar. Rajasthan është i njohur për postimet e tij të verifikueshme të shpateve dhe rezidencat mbretërore, është i garantuar si vendi më i mirë për industrinë e udhëtimeve të identifikuar me rezidencat mbretërore. Një nga rezidencat e rëndësishme mbretërore në Rajasthan është Umaid Bhawan Palace. Isshtë klasifikuar si Pallati më i madh Mbretëror i shtetit. Po kështu është një nga aranzhimet më të mëdha të jetesës private në planet.

Qeveria e Indisë ka ofruar një metodë moderne të aplikacionit Indian Visa Online. Kjo do të thotë një lajm i mirë për aplikantët pasi vizitorët në Indi nuk janë më të detyruar të bëjnë një vizitë fizike në Komisionin e Lartë të Indisë ose Ambasadën Indiane në vendin tuaj.

Qeveria e Indisë lejon vizitë në Indi duke aplikuar Vizë Indiane në internet në këtë faqe interneti për disa qëllime. Për shembull, qëllimi juaj për të udhëtuar në Indi ka të bëjë me një qëllim komercial ose biznesi, atëherë ju keni të drejtë të kërkoni Viza e Biznesit Indian Online (Indian Visa Online ose eVisa India për Biznes). Nëse po planifikoni të shkoni në Indi si një vizitor mjekësor për arsye mjekësore, duke u konsultuar me mjekun ose për kirurgji ose për shëndetin tuaj, Qeveria e Indisë ka bërë  Viza Mjekësore Indiane Në dispozicion online për nevojat tuaja (Indian Visa Online ose eVisa India për qëllime mjekësore). Viza turistike indiane Online (Indian Visa Online ose eVisa India for Tourist) mund të përdoret për të takuar miq, për të takuar të afërmit në Indi, për të ndjekur kurse si Yoga, ose për të parë shikimin dhe turizmin.

Ju mund të bëni ndonjë aktivitet në Indi përveç vizitës në zonat e kantonmentit ushtarak në një Vizë Turistike Indiane ose për vizitën e Parqeve Kombëtare në Indi, e cila është e përfshirë në këtë post. Qeveria e Indisë ka lejuar që të kërkosh Visa Indian Online (eVisa India) për qëllime turistike (Indian Visa Online ose eVisa India Turizëm) nga Qeveria e Indisë. Forma e Aplikimit për Vizë Indiane tani është në internet e cila mund të kompletohet brenda dy minutash.

Viza Indiane për Turistët - Udhëzime për Vizitorët

 

Nëse jeni duke e lexuar këtë postim, atëherë ka të ngjarë të jeni të interesuar për vende të tjera të shikimit. Udhëzuesit dhe ekspertët tanë të udhëtimit kanë zgjedhur vende të tjera për lehtësinë tuaj nëse keni mbërritur në Visa elektronike elektronike (India Visa Online). Ju mund të dëshironi të shikoni postimet e mëposhtme, Kerala, Trenat luksoze, 5 vendet më të mira turistike indiane, Institutet Yoga të Indisë, Tamil Nadu, Ishujt Andaman Nicobar, Nju Delhi, Goa Parqe Kombëtare në Indi.

 

Udaipur

Viza e Indisë UDAIPUR

Etiketuar zakonisht të jetë një nga vendet më sentimentale në nënkontinentin Indian, Udaipur është një vend fantastik i fortesave dhe rezidencave mbretërore, faltoreve, haslisit, liqeneve dhe hyrjeve të pasme me stilin e jetesës kuintesenciale, gjithëpërfshirëse të Rajasthani. Udaipur u punua në 1568 nga Maharana Udai Singh pasi Mughals mposhtën Chittor por në të njëjtën kohë ishte e nevojshme për t'u përballur me sulme të vazhdueshme nga Maratas ekuivalent dhe më vonë. Sidoqoftë, qyteti pavarësisht gjithçkaje mbajti magjinë e tij të veçantë me postimet dhe pikat e tij të hollësishme.

drejtpërdrejt, fryma e tij jeton në pazaret e saj të çorganizuara, udhëtime sentimentale në pontonë, qendra historike, ekrane, rrugë dhe dyqane të njohura. Udhëtarët mund të vlerësojnë luksin nën diellin energjik shoqëror në çdo cep ose të kënaqen ushqim me aromë Rajasthani nga rrugë të ndryshme ngadalësohet.

I votuar si një 'Destinacioni Më Romantik në Indi', Udaipur është gjithashtu një vend i njohur për udhëtimet e stuhisë në Indi.

 

Shekhawati

 

Viza e Indisë SHEKHAWATIIntriga e paparë e Shekhawati-t qëndron në hadithet e pikturuara në mënyrë të përsosur, të cilat bëhen me të piktura interesante në mur që ka një tërheqje mbresëlënëse, praktikisht të botës tjetër. Një pjesë e magjepsjes së qytetit qëndron në strukturat e saj më të vogla, të shoqëruara me një arsyeshmëri shterpë, sociale që është interesante dhe unike në lidhje me qytete të ndryshme dhe bashkësi urbane të Rajasthan. Nga këto piktura murale, piktorët dhe zejtarët u janë bashkuar lëndëve zakonore me tema bashkëkohore në mënyrë progresive që sjell një shprehje artistike krejtësisht të ndryshme kufizuese, e cila duket tejet tërheqëse.

 

Pushkar

Viza e Indisë PUSHKAR

Përralla e Pushkar është e lidhur me një legjendë të vjetër hinduase. Pranohet se është aty ku Lord Bhrama, prodhuesi i botës jashtë Panteonit Hindu, hodhi lulëzimin e Lotusit dhe petalet e tij bënë tre liqene nga të cilët liqeni më i madh është ai më domethënës. Shtë ndoshta siti më i shenjtë për Hindusët dhe pret një nga vetëm një pjesë të vogël të banorëve të Brahmës në planet. Pushkar, megjithëse i kombinuar në atmosferën e zakonshme shoqërore dhe konvencionale në Rajasthani ka apelin e tij shumë të paqartë që meriton hetimin dhe takimin. Ky qytet qiellor është i shquar në botë për Panairin e tij vjetor Pushkar e cila është tejkaluar me rezultate nga e gjithë bota.

 

Jaipur

 

Kryeqyteti i shtetit, Jaipur është gjithashtu qyteti më i madh në territorin e gushtit të Rajasthan. Kachwaha Rajput Ruler ishte personi kryesor që themeloi Jaipur 300 vjet mbrapa. Sawai Jaisingh II, i cili ishte drejtuesi i Amber ishte themeluesi i qytetit. Përveç kësaj njihet nga monikeri Qyteti Pink i Indisë që është për shkak të shafranit të veçantë ose hijes rozë të strukturave. Rregullimi i qytetit u krye nga Vedic Vastu Shastra (dizajni Indian). Shumë rrugët e rregulluara dhe inxhinieria e caktuar dhe imagjinare bëjeni atë një nga zonat më të preferuara të pushuesve.

 

Në Sondazhin e Zgjedhjeve të Lexuesve të Udhëtarëve të Conde Nast të vitit 2008, Jaipur u pozicionua në mesin e dhjetë vendeve të mira për t'u vizituar në Azi. Jaipur ka parcela për t'u ofruar edhe shikuesve më normalë. Postimet, peizazhet, vendet e shenjta, Kopshtet, qendrat historike dhe qendrat e jashtëzakonshme tregtare të Jaipur sjellin shikuesit që vijnë me origjinë nga e gjithë bota për të hasur në ushqim, argëtim dhe kalim në këtë qytet të mrekullueshëm. Jaipur është po ashtu shtëpi për një numër të madh shprehjesh dhe specialiteti me specializime më të pasura.

 

Jaisalmer

 

Viza e Indisë JAISALMER

Një qytet i mrekullueshëm ranor që ngjitet në mënyrë misterioze nga ngritjet e rërës në shkretëtirën Thar, Jaisalmer duket sikur është drejtpërdrejt nga një përrallë e Netëve Arabe. Kalaja e saj e antikuar hipnotizuese, e punuar në 1156, është ngritur lart në një platformë të ulur mbi qytet. Brenda, fortesa është e gjallë dhe e këndshme. Ajo strehon pesë rezidenca mbretërore, disa vende të shenjta dhe disa strehime verbuese (çifligje), ashtu si dyqanet dhe rregullimet e ndryshme të jetesës. Këto aktivitete kryesore në Jaisalmer përhapën më të mirën e qytetit dhe faktorët e tij mjedisorë.

 

Chittorgarh

 

Viza e Indisë CHITTORGARH

Chittorgarh është i famshëm si një stacion i vështirë i kundërshtimit hindu kundër shkelësve myslimanë, dhe të tij emri është i këmbyeshëm me galantërinë, mërzinë dhe guximin e Rajput. Kështjella dërrmuese këtu mbeti kundër shkelësve për një kohë të gjatë, përkundër faktit se u mor disa herë. Në një ngjarje, 13,000 zonja në qytet paraqitën xhohar duke e hedhur veten dhe fëmijët e tyre në një zjarr të jashtëzakonshëm shërbimi varrimi në mosbindje ndaj forcës së armatosur tejkalimit. Sot, shumica e shikuesve shfaqen të shohin kështjellën e regjistruar nga UNESCO.

Magjepsja parimore këtu është Fort Chittorgarh, mundësisht të mëdhenjtë nga të gjitha strukturat e ruajtura nga Rajput. Brenda, ju do të zbuloni rezidencat mbretërore, një qendër historike arkeologjike dhe disa faltore luksoze Jain.

Ajmer

 

Viza e Indisë AJMER

Ajmeri njihet në thelb si vendi i fundit i pushimit të Shah Khwaja Muin-ud-racket Çishti, ideatori i kërkesës Chishtiya. Varri i tij aktualisht adhurohet si ndoshta vendi më i shenjtë i adhurimit dhe konsiderohet si më i rëndësishmi në Indi. Jo-myslimanët lejohen të vizitojnë kompleksin e vendeve të shenjta dhe rrugët dhe pazaret e gjalla përreth varrit gjithashtu vlen të hetohen. Vetëm jashtë qytetit, në një majë, shtrihet Taragarh, pjesët e mbetura të një fortifikimi 2000-vjeçar që dikur kontrollonte kurset e shkëmbimit të vendit.

Tipari i padiskutueshëm këtu është varri i Shah Khwaja Muin-ud-racket Chishti, dhe ky është motivi themelor prapa pse vijnë individët. Ngjitja e shpërblimit deri në Taragarh është gjithashtu rrjedhë kryesore.

 

Mali Ebu

Viza indiane mali Abu

Mbushja si një burim ngushëllimi nga atmosfera e pastës me avull të Rajasthan, Mount Abu, vetëm stacioni kodrinor i shtetit mbetet në një shtat 1722 metra mbi nivelin e oqeanit, dhe kapet nga shpatet e gjelbërta të gjelbërta të Aravallit.

 

Studion me një përzierje të bukur të banesave krahinore vendet e rrjeteve stërgjyshore dhe shtëpitë e pasura të gjithanshme të kabinave të stilit britanik dhe shtëpizave të rastit, Mount Abu, nga të gjitha llogaritë, duket se nuk është pikërisht një çudi në këtë gjendje të ëmbël. E shtruar në shtrirje të pamasë të tokave të gjelbërta, liqeneve të qeta dhe kaskadave të zjarrta, ky rreth ju lejon të kënaqeni në mes të të gjitha viseve që përfshijnë, që zgjasin gjatë vitit.

Përveq madhështisë së saj të bukur, mali Ebu njihet gjithashtu si a vend me rëndësi të rreptë për Jains. Ponderimet themelore strukturore në malin Abu, midis pikave të ndryshme për t'u vizituar, kanë qenë vizatimet e historisë dhe tifozët inxhinierikë nga qoshe të ndryshme të botës.

Të gjitha paketat e turizmit, përfshirë ato nga Rajasthan Turizmi përfshijnë malin Abu si një nga destinacionet e lakmuar për tu vizituar.

Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.