Udhëtim i pabesueshëm në Tamil Nadu

Vizitorë në Indi që vijnë E-Visa e Indisë për Turizëm janë dashuruar nga Tamil Nadu i cili është një nga vendet më spektakolare për tu vizituar në Indinë Jugore. Ne mbulojmë 5 vendet e para në Tamil Nadu.

Tamil Nadu është a shtet unik në Indi e kaluara e të cilit dhe historia e kulturës së së cilës është mjaft e ndarë nga pjesa tjetër e Indisë. Asnjëherë nën sundimin e dinastive që erdhën dhe shkuan në Indinë e Veriut, deri në kohën e britanikut Tamil Nadu kishte pasur gjithmonë një histori dhe një kulturë të vetën, e cila është po aq pjesë e Qytetërimit Indian si çdo tjetër. Por me dinasti të tilla që qeverisin si la Cholas, Pallavas dhe Cheras, secila duke lënë pas një trashëgimi të traditave dhe zakoneve të veta, këto trashëgimi tani janë dukshëm të ndryshme nga kudo tjetër në Indi dhe ato e bëjnë shtetin me të vërtetë i vetmi në llojin e tij. Qoftë për një shtegtim në tempuj të ndryshëm antikë, qoftë për ndonjë pamje dhe duke parë personalisht mrekullitë arkitektonike të rrënojave të qytetërimeve antike të shtetit, turistët dynden në Tamil Nadu në të gjitha kohërat e vitit. Këtu janë disa nga vendet më të njohura që mund të vizitoni kur jeni në një udhëtim në Tamil Nadu të pabesueshëm.

Qeveria e Indisë e ka bërë online procesin elektronik të Vizave Indiane të quajtur eVisa India. Ju mund të kërkoni Visa Indian Online (eVisa India). Aplikimi i Vizave Indiane procesi është në internet. Kur Zyrtari i Emigracionit ka miratuar, eVisa elektronike për Indinë dërgohet në id tuaj të emailit. Në këtë postim ne ofrojmë një paraqitje të shkurtër të 5 tërheqjeve kryesore në Tamil Nadu për mbajtësit e Vizave Indiane.

Hekurudha malore Nilgiri, Ooty

Viza turistike indiane - Malet e Nilgirit

 

Gjithashtu i njohur si Treni lodër i Ooty, ndoshta është hekurudha malore Nilgiri udhëtimi më i jashtëzakonshëm me tren që mund të merrni ndonjëherë. Ju çon në një udhëtim në Malet Nilgiri të Tamil Nadu, ose Malet Blu, të cilat janë përhapur nëpër Ghats Perëndimore në Tamil Nadu Perëndimore. Të harlisur dhe të gjelbër, të mjegullt me ​​qiellin më të kaltër dhe jashtëzakonisht të bukur, këto male duken sikur kishin dalë menjëherë nga një pikturë peisazhi. Udhëtimi fillon nga Mettupalayam dhe vazhdon përmes Kellar, Coonoor, Wellington, Lovedale dhe Ootacamund, duke marrë një total prej 5 orësh për të mbuluar rreth 45 kilogram metra. Pamjet piktoreske që do të arrinit të shihnit gjatë gjithë udhëtimit do të përfshinin pyje të gjelbërta, tunele, peisazhe të mjegullta dhe të mjegullta, gryka spektakolare dhe ndoshta edhe ndonjë diell dhe shi. Treni është aq popullor dhe fantastik saqë është shpallur UNESCO se është një vend i Trashëgimisë Botërore.

 

Memoriali i Shkëmbit Vivekananda, Kanyakumari

Viza turistike indiane - Memoriali i Shkëmbit Vivekananda

 

Kanyakumari, ndodhet në majë të Indisë, në brigjet e Detit Lakadiv, është një qytet i njohur që njerëzit vizitojnë jo vetëm për qëllime pelegrinazhi, por edhe për të dëshmuar bukurinë e peisazhit të tij. Nëse po e vizitoni këtë qytet për çfarëdo arsye do të ishit i gabuar të largoheshit pa vizituar Memorialin Shkëmbor Vivekananda i cili ndodhet në një nga dy ishujt e vegjël shkëmborë afër qytetit që dalin drejt Detit Lakshadweep. Ju mund të udhëtoni me një traget për në ishull, i cili vetë do të ishte një udhëtim i mrekullueshëm, duke ju ofruar pamje të Oqeanit Indian të qetë në sfond. Pasi të keni arritur atje, mund të dilni drejt Memorialit. Vivekananda thuhet se ka arritur ndriçimin në këtë ishull dhe përveç rëndësisë që fiton ishulli për shkak të kësaj bukuria e saj piktoreske gjithashtu e pëlqen atë për këdo që e viziton atë.

 

Tempulli i Brahadeshwara, Thanjavur

Viza turistike indiane - tempulli Brahadeshwar

 

Ky tempull në Thanjavur të Tamil Nadut është një tempull kushtuar Zotit Shiva që njihet gjithashtu me emrat e Rajarajesvaram dhe Peruvudaiyār Kōvil. Shtë një nga pikat më të famshme të pelegrinazhit në Tamil Nadu dhe është gjithashtu një nga veprat më të famshme të Arkitekturës Dravidian. Një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, tempulli u ndërtua gjatë sundimit të Dinastisë Chola dhe është një nga trashëgimitë e tyre më të qëndrueshme. I rrethuar nga mure të fortifikuara, ajo ka faltoren më të lartë ose shenjtëroren midis ndonjë prej tempujve në të gjithë Indinë e Jugut dhe është plot me kulla, mbishkrime dhe skulptura që lidhen me traditat e ndryshme të hinduizmit. Brenda ka edhe piktura nga periudha e Chola por me shekuj disa prej veprave të artit janë vjedhur ose shkatërruar. Dizajni dhe arkitektura e ndërlikuar dhe e bukur e tempullit është e pashembullt dhe do të pendoheshit të mos e humbisni atë.

 

Tempulli i Marudhamalai Hill, Coimbatore

Vizat turistike indiane - Tempulli Hill Hill Marudhamalai

Një tjetër nga tempujt më të famshëm të Tamil Nadu, Temple Marudhamalai Hill, e cila është rreth 12 kilometra larg nga Coimbatore, ndodhet në majë të një kodre graniti në Ghats Perëndimore. Ajo u ndërtua në shekullin e 12-të gjatë periudhës Sangam dhe i kushtohet Lord Murugan, një perëndi hindu i luftës dhe birit të Parvati dhe Shiva. i saj emri i referohet pemëve maramha të maramasë të gjetura në vend në kodër dhe malai që do të thotë kodër. Arkitektura e tij është vërtet mahnitëse - pjesa e përparme e tempullit është e mbuluar tërësisht nga skulptura shumëngjyrëshe të perëndive. Përveç kënaqësisë së tij arkitektonike, tempulli është i njohur edhe për bimët medicinale Ayurvedic që janë gjetur të rriten vendas këtu.

 

Plazhi Mahabalipuram

Viza turistike indiane - Plazhi Mahabalipuram

 

Një nga Plazhet më të famshme të Tamil Nadu, ky është rreth 58 kilogramë larg nga Chennai dhe kështu lehtësisht i arritshëm. Duke parë në gjirin e Bengalit, plazhi është i famshëm për skulpturat e saj shkëmbore, shpellat dhe bregdetin tempuj të ndërtuar në periudhën Pallava të cilat qyteti i Mahabalipuram është i famshëm për. Përveç bukurisë së tij mahnitëse skenike, rërës së bardhë të artë në breg dhe ujërave të thella blu, plazhi gjithashtu ofron gjëra interesante për të bërë gjatë vizitës në të. Ekziston një bankë krokodili afër me më shumë se 5000 krokodile, një shkollë arti dhe skulpture, një qendër ku nxirret helmi i gjarprit, një festival vallëzimi çdo herë në vit dhe vendpushime të ndryshme të rehatshme për ju që të pushoni në dhe të shijoni ushqimin e shijshëm. 

 

Nëse po planifikoni të vizitoni Indinë, mund të aplikoni për në Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.     

 

Qeveria e Indisë lejon qytetarët e më shumë se 180 vendeve sipas Kualifikimi i Vizave Indiane ka të drejtë të aplikojë Visa Indian Online (eVisa India) siç përfshihet në Kualifikimi i Vizave IndianeSHBA, Britanik, italian, gjermanisht, suedez, francez, zvicerian janë në mesin e kombësive të pranueshme për Visa Online Indian (eVisa India).

Vizë turistike indiane Online (eVisa India Tourist) është e vlefshme nëse doni të takoni miq ose për të parë pamje, ose në përgjithësi miq të takimit, ose me një program të shkurtër Yoga në Indi. Përdorni Viza e Biznesit Indian Online (eVisa India Business) për udhëtime tregtare si takime, ndërmarrje të përbashkëta, turne udhëzuese, panaire tregtare ose kontakte takimesh brenda ndërmarrjeve. Nëse jeni duke planifikuar një operacion ose konsultë mjekësore, atëherë mund të kërkoni Viza Mjekësore Indiane Online (eVisa India), ju mund të shoqëroni një pacient në Indian duke përdorur Vizita e Mjekut Indian Mjekësor (eVisa India Mjekësore Attendant).

Për lehtësinë tuaj, vetëm në mënyrë që kërkesa juaj të mos refuzohet, me mirësi kaloni Kërkesat për fotografi të vizave indiane për fotografinë e fytyrës suaj. Në lidhje me pasaportën tuaj kaloni nëpër Kërkesat e Pasaportës së Vizave Indiane në mënyrë që të ngarkoni llojin e saktë të figurës tuaj Procesi i Aplikimit të Vizave Indiane.

Qeveria e Indisë rekomandon aplikimin për Visa Indian tani online në format elektronik. Ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Qendra e Ndihmës dhe Shërbimi Online Visa Indian Visa për çdo sqarim që lidhet me Indian Visa Online (eVisa India).