Turistët Indianë të Vizave udhëzues të plotë për në Goa

Më parë një koloni Portugeze, Goa tërheq një turmë turistësh në plazhet e saj të prapambetura në oqeanin Arab, 300 kisha plus vjet të vjetra, një kulturë relaksuese kozmopolite. Ne mbulojmë destinacionet kryesore në Goa për ju.

Goa mund të jetë shteti më i vogël i Indisë por 80 milje vijë bregdetare përgjatë së cilës do të gjenden disa nga plazhet më të famshme dhe mahnitëse në Indi e bën atë një atraksion të madh turistik. Turistët e huaj mund të shohin veçanërisht një kontrast i shënuar midis Goa dhe pjesës tjetër të Indisë pasi është një nga shtetet që janë dukshëm më liberale dhe miqësore ndaj turistëve perëndimorë, kjo është arsyeja pse turistët ndërkombëtarë shkojnë drejt Goa për një pushim argëtues. Një shtet me një historia e kolonializmit Portugez që nuk u vu nën sundimin indian deri në vitet 1960, Goa është bërë një lloj të parajsës së hipit me një jetë emocionuese dhe njerëzit shpesh e vizitojnë atë për një festë plot me pushime në plazhe dhe argëtuese deri në mëngjes. Këtu është një udhëzues i plotë për turistët që vizitojnë Indinë për një pushim të këndshëm.

Qeveria e Indisë ka ofruar një metodë të përshtatshme për të përftuar Vizë Indiane në mënyrë elektronike në këtë faqe interneti. Kjo nënkupton që, si vizitor në Indi për vizita në turizëm, biznes apo mjekësi, nuk keni nevojë të shkoni fizikisht në Ambasadën Indiane apo Konsullatën. Lloji i vizës për të cilin duhet të aplikoni varet nga qëllimi juaj. Nëse qëllimi juaj është i një natyre komerciale, atëherë mund të kërkoni Viza e Biznesit Indian Online (Visa Indian Online ose eVisa India për Biznes) për këtë . Nëse dëshironi një trajtim në Indi për çdo vizitë në lidhje me shëndetin, të tilla si mjeku këshillues, procedurë në trupin tuaj, ose për kirurgji në spital, Qeveria e Indisë ka bërë një lloj të veçantë të Vizë Indiane i quajtur  Viza Mjekësore Indiane Në dispozicion online për nevojat tuaja (Indian Visa Online ose eVisa India për qëllime mjekësore). Viza turistike indiane Online (Visa Indian Online ose eVisa India for Tourist) me kohëzgjatje prej një muaji deri në 5 vjet vlefshmëri mund të merren nga kjo faqe interneti për qëllime të takimit me anëtarin e familjes, ose të shoqërimit me miqtë, takimin e të afërmve në Indi. Viza turistike për Indinë mund të përdoret gjithashtu për kurse afatshkurtra si Yoga, ose për shikimin dhe shikimin e turizmit.

Ne e kemi mbuluar Goa si një destinacion për ju, e cila kërkon që ju të kërkoni Visa Indian Online (eVisa India) për qëllime turistike (Indian Visa Online ose eVisa India Turizëm) nga Qeveria e Indisë. Forma e Aplikimit për Vizë Indiane tani është në internet e cila mund të përfundojë në 2-3 minuta.

Plazhet në Goa

Plazhet e Vizave të Indisë në Goa

Plazhet e Goës janë padyshim tërheqja e saj numër një dhe shumica e turistëve vizitojnë Goa pikërisht për plazhet e saj. Mijëra udhëtarë vizitojnë plazhet e tij të shumta, të gjitha janë të bukura, por ndërsa disa plazhe frekuentohen më shumë nga turistë indianë, të tjerët kanë më shumë gjasa të vizitohen nga udhëtarët e huaj. Plazhi Calungate, plazhi më i gjatë në Goa, dhe një nga Plazhet më të ngarkuara dhe komerciale të Goës, dhe Baga Beach, e njohur për jetën e saj të natës, janë dy nga këto plazhet më të njohura në Goa por ata janë më të frekuentuar nga indianët dhe kështu janë shumë të mbushur me njerëz. Ju mund të dëshironi të mendoni në vend të kësaj të shkoni në Anjuna Beach, brigjet shkëmbore të të cilit mund të mos bëhen për not, por ku do të gjeni shumë muzikë dhe sporte ujore, dhe Plazhi Arambol, i cili është më shumë plazh i vetmuar dhe i qetë në Goa dhe ku mund të merrni pjesë në klasa Yoga, të shkoni në tregjet buzë plazhit, ose të vizitoni lagunën e saj të famshme me ujë të ëmbël në fund të plazhit.

 

Eksploroni Trashëgiminë e Goa-s

 

Trashëgimia Visa Goa e Indisë

Trashëgimia portugeze e Goa-s e bën atë një nga qytetet më interesante për të vizituar ndonjë gjë në Indi. Epoka koloniale ka lënë pas disa nga veprat më të bukura të arkitekturës në qytet duke përfshirë kisha mahnitëse dhe shtëpi njëkatëshe antike. Ka disa vende që ju absolutisht duhet të vizitoni kur jeni në Goa, të tilla si Bazilika e Bom Jesus, e cila me arkitekturën e saj barok është një nga kishat më të vjetra në Indi dhe ndërtesa e të cilit shënoi fillimi i krishterimit në Indi; Fort Aguada, një 17th kështjellë shekulli dhe far i ndërtuar nga Portugezët për mbrojtje nga Holandezët dhe Maratas; Kisha e Zojës së Konceptit të Papërlyer, e cila është gjithashtu një nga kapelat më të vjetra në Goa dhe gjithashtu ndërtuar në stilin barok të arkitekturës dhe strehon ato këmbanat e dyta më të mëdha të kishave në Goa; Fort Chapora, e cila është një nga kalat më të famshme të Goa dhe ka një histori Portugeze dhe Maratha, si dhe po shfaqet në një film të famshëm Bollywood, Dil Chahta Hai.

Aktivitetet e Ujit në Goa

 

Aktivitetet e Ujit të Vizave të Indisë në Goa

Ujërat e qetë të Goës janë perfekt për sportet ujore dhe sportet aventureske që mbajtësit e vizave indiane dhe turistët mund të marrin pjesë për të kaluar një kohë argëtuese gjatë pushimeve të tyre në Goa. Ju mund të shkoni për zhytje, të zbuloni jetën e pasur dhe të gjallë detare të ujërave të Goa, si dhe mbetjet e ndryshme të mbytjeve të anijeve që do të gjenden; ski jet, të cilën mund ta bëni me një trajner ose me miqtë; parakalim me parakalim, ku njëri skaj i paralidhës është i lidhur me fletushkën dhe tjetri me një motobarkë. Ju gjithashtu mund të shkoni për kajak, ski në ujë, shëtitje me varkë me shpejtësi, surfing me erë, etj. Përpos sporteve ujore kur vizitoni Goa ju gjithashtu mund të bëni udhëtime në det, qoftë lundrime të thjeshta për të parë ndonjë gjë nga ujërat, apo udhëtime romantike për darkë, udhëtime të prapambetura madje edhe lundrime në kazino. Opsionet janë të pafundme.

Jeta e natës në Goa

 

Goa e Natës Visa e Indisë

Goa është një nga qytetet më të gjalla në Indi me një jetë nate shumë të gjallë. Ju nuk ktheheni nga Goa pa festuar të paktën pak dhe ka disa nga vendet më spektakolare për një natë feste. Club Cubana në Calangute, i njohur gjithashtu si Klubi i Natës në Qiell, është një nga klubet më të njohura dhe komerciale të Goa-s, i cili është i hapur gjatë gjithë javës. Mambos është gjithashtu një klub popullor në Goa. Kazinoja Maharajah, e njohur gjithashtu si Big Daddy, dhe Deltin Royale Casino janë disa nga kazinotë më të famshme të Goa që notojnë në ujërat. Brittos në Baga Beach është një nga më të mirët kasolle popullore plazhi në Goa dhe përvoja juaj e Goa nuk do të jetë e plotë pa shkuar atje.

 

Ushqim dhe Pazar në Goa

Indi Visa Ushqimi dhe Pazar në Goa

Goa është e njohur për ushqimet e saj të mrekullueshme të detit e cila është një kombinim perfekt i kuzhinave Konkani dhe Portugez. Përveç ushqimit të detit, Ushqimi Goan është gjithashtu i përbërë nga qumësht kokosi, kerri, oriz, të gjitha u bënë më mirë me erëza lokale. Në mënyrë që të shijoni sa më mirë ushqimin Goan duhet të vizitoni kasollet e famshme të plazhit si Thalassa, e cila përballet me detin Arabik dhe është e famshme për kuzhinën e saj Greke, dhe Brittos. Restorante të tilla si Valët dhe Zeebop janë gjithashtu vendet ku duhet të shkoni. Ndërsa shijoni ushqimin, mos harroni të blini në Goa, e cila është plot me tregje të gjalla të pleshtave, të tilla si Tregu Anjuna Flea, ku do të gjeni gjithçka, nga artizanat, xhingla dhe suvenire, erëza Keralan, madje edhe biçikleta të dorës së dytë dhe telefona!

Vjen Viza Indiane për Turizëm? Rekomandimet tona:

 

Duke pasur parasysh interesimin tuaj në plazhet e Goa, ne kemi mbuluar edhe të tjera plazhet më të mira në Indi. Ekspertët tanë të Udhëtimit kanë përpiluar një listë të vendeve në Indi për vizitorët në Indi për qëllime turizmi pasi të kenë siguruar Vizën Indiane për Turizëm: Kerala, Trenat luksoze, 5 vendet më të mira turistike indiane, Institutet Yoga të Indisë, Tamil Nadu, Ishujt Andaman Nicobar, plazhet Nju Delhi.

 

Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re kualifikohen për Indian Visa Online (eVisa India) përveç 180 plus kombësive të tjera për Visa Indian Online (eVisa India) siç u përmend në Kualifikimi i Vizave Indiane. Objekti Indian Visa Online ofrohet nga Qeveria e Indisë.

Nëse jeni mbërthyer me procesin e aplikimit, ose nëse keni probleme në ngarkimin e fotografisë së pasaportës tuaj ose skanimin e kopjes së pasaportës ose kërkoni ndihmë gjatë procesit të aplikimit për Visa Indian Online  ose kërkon ndonjë ndihmë ose kërkon ndonjë sqarim që duhet të kontaktosh Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për përgjigje dhe udhëzime të mëtejshme.