Tetë vallet e famshme popullore të Indisë me vizë turistike indiane

Visa Indiane Online (eVisa India)

Si Turist ju mund të merrni pjesë në shumë valle tradicionale dhe popullore të Indisë. Duhet të aplikoni për Vizë turistike indiane nëse vini për ndonjë gjë interesante, rekreacion ose për të vizituar familjen dhe miqtë. Ka lloje të tjera të Visa Indian Online (eVisa India) që mundeni merrni me email, pa vizituar Ambasadën Indiane ose Komisionin e Lartë, si p.sh Viza e Biznesit Indian Viza Mjekësore Indiane. Visa Indiane Online (eVisa India) është në dispozicion për mbi 180 vende, ju mund të kontrolloni se si mund të aplikoni  Vizë Indiane nga Shtetet e Bashkuara ose mënyra më e lehtë për të aplikuar Aplikimi për vizë indiane për qytetarët britanikë, ose nëse jeni nga ndonjë vend tjetër, kontrolloni këtu për Pranueshmëria e Vizës Indiane.

Aplikimi i Vizave Indiane   është një proces i thjeshtë, i shpejtë dhe 2-3 minuta për këtë që lejon marrjen e Vizës Indiane Online (eVisa Indi) zakonisht në 2-3 ditë pune. Mund ta bëni pagesën me Kartë Krediti / Debit ose Paypal. Pasi të keni marrë Vizën Elektronike Indiane Online (eVisa India), mund të nxirrni printimin dhe të shkoni në terminalin e Aeroportit / Anijeve të Lundrimit. Procesi i Aplikimit të Vizave Indiane përshkruan procesin e thjeshtë në mënyrë që të mundeni shmangni radhët ose vizitën personale në Ambasadën Indiane.

India Toka e Festivaleve

India është vendi i festivaleve. Shumëllojshmëria jonë është arsyeja pse gjatë gjithë vitit kemi festivale të panumërta për të festuar në çdo cep të këtij kombi. Këtu në këtë vend nuk ka festime apo ceremoni, të gjitha festat dhe rastet e gëzueshme festohen me muzikë, valle, të qeshura dhe aktivitete të tjera harmonike. Ndërsa disa valle të interpretuara në dasma dhe raste të gëzuara janë thjesht një simbol i shprehjes së gëzimit, disa forma vallëzimi janë pothuajse një lloj disipline për nxënësit dhe interpretuesit. Muchshtë shumë më tepër sesa thjesht të lëvizësh duart dhe këmbët; është një formë arti që interpretuesit e adhurojnë. Fëmijët në disa shtete të Indisë marrin praktikën e një forme të veçantë vallëzimi si pjesë e jetës së tyre dhe përmes asaj forme vallëzimi ata zbulojnë veten dhe aftësitë e tyre. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për disa valle të famshme në Indi që duket se janë bërë një pjesë integrale e kulturës dhe traditës së Indisë. Vallja më e vjetër popullore që ka lulëzuar deri më sot në Indi është Bharatanatyam. Historia dhe përshkrimi i vallëzimit u gjetën në 2nd shekulli i erës sonë në shkrimet tamile të SilappatikaramMe Vallëzimi u bë më i vjetri dhe një nga format më të famshme të vallëzimit klasik në historinë indiane.

Lexoj Pyetjet e bëra shpesh për Vizën Indiane.

bhangra

Bhangra është forma e vallëzimit e cila lindi në shtetin e Punjab. Fillimisht filloi si një shënues i festimit të shiut, dhe u krye gjithashtu gjatë sezonit të korrjes si një shenjë gëzimi. Burra dhe gra mblidheshin në fshatra në formën e grupeve dhe interpretonin vallëzimin me një shfaqje ekstravagante të muzikës së luajtur në daulle dhe nagada dhe instrumente të tjerë të ndryshëm. Ata do të vishnin rroba shumëngjyrëshe në shenjë lumturie dhe do të këndonin e kërcenin me kënaqësi. Më vonë, kjo vallëzim filloi të zhvillohej në të gjitha rastet e gëzueshme, qofshin ato një martesë, dush për fëmijë, festime apo ndonjë justifikim për të qenë të lumtur dhe vallëzuar, gjithmonë do të gjenit një grup valltarësh që shoqëronin ngjarjen. Ndërsa disa punësojnë valltarë profesionistë bhangra për ngjarjen, disa e performojnë vetë ose bashkohen me turmën e interpretuesve. Gjithmonë ka pasur këngë specifike bhangra që kanë udhëtuar nga koha e gjyshes tonë në moshën tonë, të cilat ende performohen me të njëjtin entuziazëm. Ndërsa këngë të caktuara janë të reja ose janë një version pop i këngëve të vjetra të përziera për të përputhur ritmin e brezit të sotëm. Ju do ta gjeni këtë formë kërcimi të interpretuar në shumë nga filmat e famshëm të Indisë, si Gaddar: Ek Prem Katha, Veer Zara, Jab Ne u takuam dhe shumë të tilla.

Aplikimi për Vizë Indiane - Vallja Popullore Bhangra e Indisë

Xhumar

Jhumar është një formë vallëzimi që praktikohet dhe kryhet pkryesisht në shtetin e HaryanësMe Forma e vallëzimit midis vendasve në Haryana zakonisht quhet "Gigga Haryanvi 'Me Emri merr etimologjinë e tij nga zbukurimet dhe stolitë me të cilat burrat dhe gratë zbukurohen gjatë kryerjes së vallëzimit. Gratë mbajnë një copë kokë e cila në hindisht përshkruan formën e jhumars ose llambadarëve (në anglisht). Ata zakonisht vishni rroba të ndritshme dhe shumëngjyrëshe me bizhuteri me gaz dhe pajisje të tjera të nevojshme gjatë vallëzimit me kënaqësinë e tyre. Vallëzimi zakonisht kryhet në grupe të mëdha në tubime ose ceremoni të tilla si martesat, lindja e fëmijëve, etj. Një nga faktet më interesante në lidhje me këtë vallëzim është se gratë ndonjëherë vallëzojnë 'thalis ' ose pllaka çeliku. Ata mësojnë artin e balancimit të trupit të tyre këmbëzbathur në pllaka të mprehta çeliku ndërsa vallëzojnë me hijeshi. Disa madje mbajnë tenxhere ose pjata në kokë ndërsa ecin me hijeshi apo edhe vallëzojnë me vegla të dridhura në kokë. Këto aftësi praktikohen paraprakisht dhe mësohen që në moshë shumë të hershme. Nëse nuk jeni të trajnuar, nuk mund t'i kryeni vetë këto vepra arti. Ndërsa forma e vallëzimit duket verbuese për sytë e spektatorëve, është po aq e vështirë për interpretuesit që ta kryejnë atë në mënyrë elegante. Kjo është një nga arsyet pse format e tilla të vallëzimit mbahen në konsideratë të lartë dhe shihen si shumë më tepër sesa thjesht një formë vallëzimi.

Për çdo pyetje apo sqarim, pyesni Mbështetjen e Klientit për Vizën Indiane.

Garba

Garba është forma e vallëzimit që zhvillohet kryesisht në shtetin e Gujarat dhe shumicën e pjesëve të Indisë perëndimore. Vallëzimi është kryer me shumë entuziazëm nga burra dhe gra të të gjitha grupmoshave. Vallëzimi konsiderohet një ode për perëndeshën hindu Ambe. Njerëzit veshin rroba shumëngjyrëshe dhe një veshje të vogël si triko, e cila është e mbushur me xixa dhe të qepura me fije të bukura shumëngjyrëshe. Vallja Garba zakonisht kryhet me dy shkopinj druri në dy duar. Gjatë vallëzimit, burra dhe gra bashkohen dhe luajnë me shkopinj druri të punuar bukur. Këto shkopinj druri shpesh zbukurohen dhe janë mjaft të fortë për të mbajtur rrjedhën e vallëzimit. Konkurset mbahen në të gjithë Indinë për lojtarët entuziastë Garba. Besohet se disa gara Garba ndonjëherë zgjasin një natë të tërë derisa të vendosin fituesin. Interpretuesve u kërkohet të kërcejnë nën melodinë e një dhol ose ndonjë instrumenti muzikor. Ndonjëherë kjo vallëzim zhvillohet edhe në grupe ose tubime. Zakonisht kryhet në terrene të mëdha të hapura në mënyrë që çdo numër njerëzish të mund të marrë pjesë me lehtësi.

Vizat Indiane Online - Vallëzimi Folklorik Garba i Indisë

Bharatanatyam

Bharatanatyam është një nga format më të vjetra të vallëzimit klasik indian që ka ekzistuar ndonjëherë. Rrënjët e Bharatanatyam duket se kanë origjinën nga rajoni i Tamil Nadu. Më parë forma e vallëzimit u praktikua dhe u interpretua në rajonin e lokalizuar të Indisë Jugore, më vonë pasi fitoi famë filloi të interpretohej në shumicën e pjesëve të Indisë. Origjina e formës së vallëzimit është gjetur e shkruar në versione të kodifikuara në disa libra. Një nga librat më të famshëm për të dokumentuar këtë formë arti është Natya Shastra nga Bharat Muni. Shumë aktorë dhe të famshëm morën këtë formë vallëzimi dhe e interpretuan atë gjatë rrjedhës së jetës së tyre. Disa nga interpretuesit më të famshëm dhe të njohur të Bharatnatyam ishin Rukmini Devi, Balasaraswati, Padma Subramaniyam Rama VaidyanathanMe Rroba dhe stoli të veçanta janë bërë vetëm për shfaqjen e këtij vallëzimi. Gratë zbukurohen me xhevahire të bukura, lule në kokë, byzylykë me shkëlqim dhe rroba mëndafshi për t'u dukur si perëndesha verbuese ndërsa performuan më të mirën në skenë.

 

kontrolloni Kërkesat e vizave indiane dhe shiko si të shmangim Refuzimin e Vizës Indiane dhe arsyet kryesore pse Viza Indiane refuzohet.

Aplikimi për Vizë Indiane - Vallëzimi Folklorik Bharatnatayam i Indisë  

Unë do të

Bihu ose më shumë i njohur si Rongali Bihu në përgjithësi besohet të jetë festivali i Assam. Festivali në të cilin zhvillohet kjo formë vallëzimi ndodh në muajin janar dhe tetor. Forma e vallëzimit ose festivali Bihu është në thelb një festë e nisur nga tre festivale të rëndësishme asamez që zhvillohen në rrethin e Assam. Bohag Bihu zhvillohet në Prill, Kongali ose Kati Bihu zhvillohet në muajin Tetor dhe i fundit Bhogali Bihu shënohet të zhvillohet në muajin Janar. Qëllimi i festimit të Bihu është përkujtimi i pranverës në shtetin e Bengalit Perëndimor. Fjala Bihu do të thotë të kërkosh bekime nga perënditë. Festivali në përgjithësi festohet në një mënyrë shumë pompoze dhe organizohen festa të mëdha për njerëzit e qytetit. Burrat dhe gratë vallëzojnë me këngët e tyre popullore rajonale. Veglat muzikore të zakonshme që përdoren në festivalin e Bihu janë Dhol, Taal, Toka, flauti dhe Gogona. Gratë veshin dhe saree kuq e bardhë me këtë rast.

Shihni si të zgjasë ose rinovojë Vizën Indiane.

Lavani

Forma e vallëzimit Lavani u zhvillua në zemër të shtetit të Maharashtra. besohet të jetë një zhanër i famshëm i muzikës dhe vallëzimit i përcjellë që nga moshat. Kjo formë vallëzimi në përgjithësi kryhet nga gratë nën ritmin e dholkit, një instrument me goditje. Vallëzimi është mjaft intensiv dhe njihet për melodinë e fuqishme në të cilën interpretohetMe Me kalimin e viteve forma e vallëzimit është vërejtur se luhet në shumë nga filmat në kinemanë indiane dhe në teatrot indiane, disa nga filmat në të cilët Lavani është luajtur janë Agneepath, Bajirao Mastani, Ferrari Ki Sawari, Aiyyah, Singham dhe shumë më tepër.

Kuçipudi

Forma e vallëzimit filloi në një fshat të quajtur Kuçipudi në Indi. Forma e vallëzimit konsiderohet të jetë një nga format kryesore të vallëzimit të valleve klasike indiane. Në tekstin indian të Natya Shastra, mund të gjeni udhëzime për të kryer dramën me vallëzim të quajtur Kuchipudi. Vallëzimit në përgjithësi i jepet një këndvështrim fetar duke marrë parasysh origjinën dhe qëllimin e shfaqjes së tij. Dëshmia e formës së vallëzimit u gjet gjithashtu në mbishkrimet e bakrit në shekullin e 10 -të. Forma e vallëzimit kryhet nga burra dhe gra, ku thirren anëtarët meshkuj Agnivastra dhe ata në përgjithësi mbështillen me një veshje të quajtur dhotiMe Valltarët femra veshin sare të udhëzuara të bëra posaçërisht për performancën e tyre. Ata gjithashtu veshin bizhuteri të rënda dhe grim për t'u ngjarë perëndeshave ndërsa performojnë.

 

Vizë Indiane Online - Kuchipudi Folk Folk of India  

Kathakali

Pjesa më interesante e një shfaqjeje Kathakali është kostumi i sajMe Forma e vallëzimit mori famë kryesisht për shkak të kostumit të saj spektakolar. Në përgjithësi kryhet si një 'lojë me tregime ' zhanri i artit. Performuesit mbajnë maska ​​krijuese në fytyrat e tyre për të performuar sipas traditës së vallëzimit. Forma e kërcimit lindi në rajonin jugperëndimor të Kerala. Forma e vallëzimit identifikon origjinën dhe përkatësinë e saj etnike në tempujt hindu dhe artet popullore si p.sh KrishnanattamMe Kërcimi kryhet me këngë popullore tamile, kostume shumë krijuese dhe interpretues vokal. Një nga gjërat kryesore që duhet vënë re në këtë shfaqje janë shprehjet e interpretuesit teksa ai ose ajo kërcenMe Sidoqoftë, shumica e valleve kryhen nga burrat e shoqërisë.

 

p> Qytetarët e shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

 

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.