Duhet Shikuar Vendet e Trashëgimisë së UNESCO -s në Indi

Një turist që vjen në Indi është i mbingarkuar nga zgjedhjet e vendeve të trashëgimisë botërore. Vendet janë dëshmi e qytetërimit të lashtë të Indisë që është i pashembullt. Përpara se të vizitoni Indinë, sigurohuni që ta keni lexuar Kërkesat e vizave indiane, ju gjithashtu duhet të merrni ose një Vizë turistike indiane or Viza e Biznesit Indian.  Qeveria e Indisë zyrtarisht rekomandon përdorimin e metodës eVisa. Ju mund ta përdorni këtë për të marrë eVisa Indi (Visa Indian Online). Procesi i Aplikimit të Vizave Indiane për eVisa India mund të plotësohet nga telefoni juaj celular, tableti ose laptopi. Nëse nuk jeni në gjendje të ngarkoni ndonjë dokument, atëherë mund t'i dërgoni ato me email Mbështetje për Vizat Indiane

Visa Indian Online (eVisa India) dërgohet në kutinë tuaj të postës elektronike në mënyrë elektronike. Për më tepër, nuk ju kërkohet të vizitoni Ambasadën Indiane. Plotësimi i formularit online zakonisht plotësohet në minuta dhe Visa Indian Online (eVisa Indi) dërgohet me email, domethënë nuk kërkohet fizikisht vula e pasaportës në pasaportë. Kur të përfundoni Aplikimi i Vizave Indiane, detajet duhet të përputhen saktësisht me pasaportën tuaj. Mësoni se si të shmangni refuzimin e Vizës suaj Indiane Online këtu. Kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për kërkesa mbështetëse.

India është shtëpia e dyzet vendeve të trashëgimisë së UNESCO -s, shumëtë njohur për rëndësinë e tyre kulturore dhe një vështrim në mënyrat e pasura të disa prej qytetërimeve më të hershme të botësMe Shumica e vendeve të trashëgimisë në vend datojnë mijëra vjet më parë, dhe e bëjnë atë një mënyrë të shkëlqyeshme për të pyetur këto mrekulli arkitektonike që ende duken të paprekura sot.

Për më tepër, shumë parqe kombëtare dhe pyje të rezervuara së bashku krijojnë një grup të larmishëm vendesh të trashëgimisë në vend, duke e bërë pothuajse të pamundur zgjedhjen e njërit mbi tjetrin.

Eksploroni më shumë ndërsa lexoni për disa vende të njohura dhe të domosdoshme të Trashëgimisë UNESCO në Indi.

Vizat Indiane Online - Vendet e Trashëgimisë Unesco

Shpella e Ajanta

2nd Shpellat budiste të shekullit në shtetin Maharashtra janë një nga vendet e trashëgimisë që duhet parë në Indi. Tempujt e shpellave të prera në shkëmb dhe manastiret budiste janë të famshëm për pikturat e tyre të ndërlikuara murale që përshkruajnë jetën dhe rilindjet e Budës dhe hyjnive të tjera.

Pikturat e shpellës marrin jetë nga ngjyrat e gjalla dhe figurat e gdhendura, duke e bërë atë një kryevepër e artit fetar budist.

Shpella Ellora

Tempujt më të mëdhenj të shkëmbit në botë i prenë nga 6th dhe 10th shekulli, the Shpellat Ellora janë një mishërim i arkitekturës së lashtë indiane. E vendosur në shtetin e Maharashtrës, shpellat e tempullit përshkruajnë ndikimet hindu, xhainiste dhe budiste në gdhendjet e saj mijëravjeçare në mur.

Kulmi i 5th Arkitektura e tempullit të stilit dravidian të shekullit, që strehon shumë prej tempujve më të mëdhenj hindu në botë me prerje shkëmbi, këto atraksione janë një nga vendet që duhen parë në Indi.

Viza Indiane Online - Taj Mahal

Taj Mahal

Një nga mrekullitë e botës, ky monument nuk ka nevojë për asnjë prezantim. Shumë udhëtojnë deri në Indi vetëm për t'u mrekulluar nga paraqitja e kësaj strukture prej mermeri të bardhë, 17th arkitekturë e shekullit të ndërtuar nën dinastinë Mughal.

I njohur si një simbol epik i dashurisë, shumë poetë dhe shkrimtarë kanë luftuar për ta përshkruar këtë vepër të bukur të njeriut përmes përdorimit të thjeshtë të fjalëve. "Një pikë loti në faqen e kohës"- Këto ishin fjalët e përdorura nga poeti legjendar Rabindranath Tagore për të përshkruar këtë monument në dukje eter.

LEXO MË SHUMË:
Lexoni për Taj Mahal, Jama Masjid, Agra Fort dhe shumë mrekulli të tjera në tonat Udhëzues turistik në Agra .

Viza Indiane Online - Tempujt Chola

Tempuj të mëdhenj të Jetës Chola

Grupi i tempujve Chola, të ndërtuar nga dinastia Chola, janë grupi i tempujve të shpërndarë në të gjithë Indinë e Jugut dhe ishujt fqinjë. Tre tempujt e ndërtuar nën 3rd shekulli dinastia Chola janë pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s.

Një përfaqësim madhështor i arkitekturës së tempullit nga koha dhe ideologjia Chola, tempujt së bashku përbëjnë strukturat më të ruajtura që përfaqësojnë Indinë e lashtë.

eVisa India - Mahabalipuram

Mahabalipuram

E vendosur në një rrip toke midis Gjirit të Bengalit dhe Liqenit të Madh të Kripur, Mahabalipuram është gjithashtu i njohur ndër qytetet më të vjetra në Indinë e Jugut, e ndërtuar në 7th shekulli nga dinastia Pallava.

Vendndodhja buzë detit, së bashku me vendet e shenjta të shpellave, pamjet e gjera të oqeanit, gdhendjet në gurë dhe një strukturë vërtet madhështore që qëndron në një mënyrë që sfidon gravitetin, ky vend i trashëgimisë është padyshim një nga më të mirat në Indi.

Vizat Indiane Online - Parku Kombëtar Lugina e Luleve

Parku Kombëtar Lugina e Luleve

I vendosur në prehrin e Himalajeve në shtetin Uttarakhand, Parku Kombëtar Lugina e Luleve është një nga vendet më të bukura në botë. Lugina e madhe me lule dhe faunë alpine shtrihet shumë e gjerë me pamje pothuajse joreale të vargmaleve Zanskar dhe Himalajeve të Mëdha.

Në sezonin e lulëzimit nga korriku deri në gusht, lugina është e mbuluar me ngjyra të ndryshme duke shfaqur malet e veshura me një batanije me lule të egra të mrekullueshme.

Reallyshtë me të vërtetë në rregull të udhëtosh një mijë kilometra vetëm për pamjet e një lugine si kjo!

LEXO MË SHUMË:
Ju mund të mësoni më shumë rreth përvojave të pushimeve në Himalajet në librin tonë Pushime në Himalajet për vizitorët udhëzues.

eVisa India - Parku Kombëtar Nanda Devi

Parku Kombëtar Nanda Devi

I njohur për shkretëtirën e tij të largët malore, akullnajat dhe livadhet alpine, ky park ndodhet rreth Nanda devi, maja e dytë më e lartë malore në Indi. Një hapësirë ​​spektakolare natyrore në Himalajet e Mëdha, paarritshmëria e parkut në më shumë se 7000 ft e bën mjedisin e tij natyror të paprekur, si një parajsë vërtet të pazbuluar.

Rezerva mbetet e hapur nga maji deri në shtator, e cila është koha më e mirë për të dëshmuar kontrastet e natyrës pak para muajve të dimrit.

eVisa India Parku Kombëtar Sunderban

Parku Kombëtar Sunderban

Zona e mangrovës e formuar nga delta e lumenjve madhështorë Ganga dhe Brahmaputra që kullojnë në Gjirin e Bengalit, Parku Kombëtar Sunderban mbetet i një rëndësie globale për shumë specie të tij të rrezikuara, përfshirë tigrin madhështor të Bengalit Mbretëror.

Një udhëtim me varkë në një plazh të qetë mangroove, duke përfunduar në një kullë vrojtimi që ofron pamje të pyllit që strehon shumë lloje dhe kafshë të rralla zogjsh, është një nga mënyrat më të mira për të përjetuar kafshët e egra të pasura në deltën, e cila gjithashtu dihet se krijon pyllin më të madh të mangrovës në botë.

LEXO MË SHUMË:
Asnjë udhëtim në Indi nuk është i plotë pa një turne të Tigrit Mbretëror të Bengalit. Parku Kombëtar Bandhavgarh është i famshëm për shtëpinë e Tigrave Mbretërorë të Bengalit.

Shpella e Elefantës

Shpella të dedikuara kryesisht për hyjnitë hindu, janë një koleksion tempujsh të vendosur në ishullin Elephanta në shtetin e Maharashtra. Për një dashamirës të teknikave arkitektonike, këto shpella janë një pamje që duhet parë për stilin e tij të vjetër të ndërtimit indian.

Shpellat e ishullit i kushtohen Zotit Hindu Shiva dhe datojnë që në 2nd shekulli para Krishtit i dinastisë Kalachuri. Një koleksion prej shtatë shpella në total, ky është një vend i sigurt që do të përfshihet në listën e vendeve më misterioze të trashëgimisë në Indi.

Ndërsa këto janë vetëm disa nga shumë vende të tjera të trashëgimisë në Indi, me vendet që njihen në të gjithë botën për rëndësinë e tyre të vërtetë historike dhe mjedisore, një vizitë në Indi do të ishte e plotë vetëm me një paraqitje të shkurtër të këtyre vendeve të mrekullueshme të trashëgimisë.


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.