India eVisa Pyetjet e bëra më shpesh

Isfarë është eVisa India?

Qeveria e Indisë ka nisur autorizimin elektronik të udhëtimit ose ETA për Indinë i cili lejon qytetarët e 180 vendeve të udhëtojnë në Indi pa kërkuar vulosje fizike në pasaportë. Ky lloj i ri i autorizimit është eVisa India (ose elektronike Visa India).

Është një vizë elektronike e Indisë që lejon vizitorët e huaj të vizitojnë Indinë për 5 qëllime kryesore, turizëm / rekreacion / kurse afatshkurtra, biznes, vizitë mjekësore ose konferenca. Ka një numër të mëtejshëm nën-kategori nën çdo lloj vize.

Të gjithë udhëtarët e huaj u kërkohet të mbajnë një eVisa të Indisë ose një vizë të rregullt para hyrjes në vend, sipas rastit Autoritetet e Emigracionit të Qeverisë Indiane.

Vini re se udhëtarët në Indi nuk u kërkohet të vizitojnë Ambasadën Indiane ose Komisionin e Lartë Indian. Ata mund të aplikojnë në internet dhe thjesht mbajnë kopjen e shtypur ose elektronike të eVisa India (elektronike Visa India) në pajisjen e tyre mobile. Zyrtari i Emigracionit do të kontrollojë nëse eVisa India është e vlefshme në sistem për pasaportën në fjalë.

eVisa India është metoda e preferuar, e sigurt dhe e besueshme e hyrjes në Indi. Letra ose Viza e zakonshme e Indisë nuk është aq metodë e besueshme nga Qeveria e Indisë, si një përfitim për udhëtarët, ata nuk kanë nevojë të vizitojnë Ambasadën / Konsullatën Indiane lokale ose Komisionin e Lartë për të siguruar Vizën e Indisë.

Cilat janë kërkesat e aplikimit të eVisa India?

Për të aplikuar për një eVisa India, aplikantëve u kërkohet të kenë një pasaportë të vlefshme për të paktën 6 muaj (duke filluar nga data e hyrjes), një email, dhe të kenë një kartë krediti / debiti të vlefshëm.

E-Visa mund të përdoret maksimumi 3 herë në një vit kalendarik, dmth. nga janari në dhjetor.

e-Visa është jo e zgjerueshme, jo e konvertueshme dhe jo e vlefshme për të vizituar Zonat e Mbrojtura / Kufizuar dhe Kantonmentit.

Aplikantët e vendeve / territoreve të pranueshëm duhet të aplikojnë në internet minimumi 7 ditë përpara datës së mbërritjes.

Udhëtarët ndërkombëtarë nuk u kërkohet të kenë dëshmi të biletës së fluturimit ose rezervimit të hotelit për vizë indiane.


Si mund të bëj kërkesë për një Indi eVisa në internet?

Ju mund të aplikoni për një eVisa India duke klikuar në Aplikimi eVisa në këtë faqe interneti.

Kur duhet të aplikoj për eVisa India?

Aplikantët e vendeve / territoreve të pranueshëm duhet të aplikojnë në internet minimumi 7 ditë përpara datës së mbërritjes.

Kush ka të drejtë të paraqesë një kërkesë eVisa India?

Shtetasit e vendeve në vijim kanë të drejtë:

Shqipëria, Andorra, Angola, Anguilla, Antigua & Barbuda, Argjentina, Armenia, Aruba, Australi, Austri, Azerbajxhan, Bahamas, Barbados, Belgjikë, Belize, Bolivi, Bosnjë dhe Hercegovinë, Botsvana, Brazili, Brunei, Bullgari, Burundi, Kamboxhi, Republika e Unionit Cameron, Kanada, Cape Verde, Cayman Island, Kili, Kina, SAR- Hongkong, Kina- SAR Makau, Kolumbi, Komori, Ishujt Cook, Kosta Rika, Cote d'lvoire, Kroacia, Kuba, Qipro, Republika Czecheke, Danimarka, Djibouti, Dominica, Republika Dominikane, Timori Lindor, Ekuador, El Salvador, Eritrea, Estoni, Fixhi, Finlandë, Francë, Gabon, Gambia, Gjeorgji, Gjermani, Gana, Greqi, Grenada, Guatemala, Guinea, Guyana, Haiti, Honduras , Hungari, Islandë, Indonezi, Iran, Irlandë, Izrael, Itali, Xhamajka, Japoni, Jordan, Kazakistan, Kenia, Kiribati, Kirgistan, Laos, Letoni, Lesoto, Liberi, Lihtenshtajni, Lituania, Luksemburgu, Madagaskari, Malawi, Malajzi, Mali , Maltë, Ishujt Marshall, Mauritius, Meksikë, Mikronezi, Moldavi, Monako, Mongoli, Mali i Zi, Mon tserrat, Mozambique, Myanmar, Namibia, Nauru, Netherlands, Zelanda e Re, Nikaragua, Republika e Nigerisë, Niue Island, Norvegjia, Oman, Palau, Palestina, Panama, Papua Guinea e Re, Paraguai, Peru, Filipinet, Polonia, Portugalia, Katar, Republika të Koresë, Republikës së Maqedonisë, Rumanisë, Rusisë, Ruandës, Shën Kristoferit dhe Nevisit, Shën Lucisë, Shën Vincentit dhe Grenadinet, Samoa, San Marino, Senegal, Serbi, Seychelles, Sierra Leone, Singapori, Sllovakia, Sllovenia, Ishujt Solomon, etj. Afrika e Jugut, Spanja, Sri Lanka, Surinami, Swaziland, Suedia, Zvicra, Tajvani, Taxhikistani, Tanzania, Tajlanda, Tonga, Trinidad & Tobago, Island & Caicos Island, Tuvalu, Emiratet e Bashkuara Arabe, Uganda, Ukraina, Mbretëria e Bashkuar, Uruguaji, Sh.B.A. Uzbekistan, Vanuatu, Selia e Shenjtë e qytetit të Vatikanit, Venezuela, Vietnami, Zambia dhe Zimbabve.

shënim: Nëse vendi juaj nuk është në këtë listë, kjo nuk do të thotë që ju nuk do të jeni në gjendje të udhëtoni në Indi. Ju do të duhet të aplikoni për një vizë tradicionale indiane në Ambasadën ose Konsullatën më të afërt.

A është eVisa India një vizë e vetme apo e shumëfishtë? A mund të zgjatet?

Viza 30-ditore e-Tourist është vizë hyrje e dyfishtë ku si e-Tourist për 1 vit dhe 5 vjet janë viza të shumta hyrëse. Në mënyrë të ngjashme, Visa e-Business është një vizë hyrëse e shumëfishtë.

Sidoqoftë, viza e-Medical është vizë e trefishtë e hyrjes. Të gjitha eVisas janë jo të konvertueshme dhe jo të zgjueshme.

Po sikur të bëja një gabim në aplikacionin tim eVisa India?

Në rast se informacioni i dhënë gjatë procesit të aplikimit eVisa India është i pasaktë, aplikantëve do t'u kërkohet të riaplikojnë dhe të dorëzojnë një aplikim të ri për një vizë online për Indinë. Aplikacioni i vjetër eVisa India do të anulohet automatikisht.

Unë kam marrë Indinë time eVisa. Farë duhet të bëj më pas?

Aplikantët do të marrin eVisa Indinë e tyre të miratuar me email. Ky është konfirmimi zyrtar i eVisa India e aprovuar.

Aplikantëve u kërkohet të printojnë të paktën 1 kopje të eVisa India dhe ta mbajnë me vete gjatë gjithë qëndrimit të tyre në Indi.

Pas mbërritjes në 1 nga 28 aeroportet e autorizuara ose 5 portet detare të përcaktuara (shih listën e plotë më poshtë), aplikantëve do t'u kërkohet të tregojnë eVisa India e tyre të printuar.

Sapo një zyrtar i imigracionit të ketë verifikuar të gjitha dokumentet, aplikantët do të marrin fotografitë dhe fotot e tyre të gishtërinjve (të njohura edhe si informacion biometrik), dhe një oficer imigracioni do të vendosë një afishe në pasaportën, e njohur ndryshe si, Visa on Arrival.

Vini re se viza në mbërritje është e disponueshme vetëm për ata që kanë aplikuar më parë dhe kanë marrë një eVisa India. Shtetasit e huaj nuk do të kenë të drejtë të paraqesin një aplikim eVisa India pasi të mbërrijnë në Indi.

A ka ndonjë kufizim kur hyni në Indi me një eVisa India?

Po. Të gjithë ata që mbajnë një eVisa India të aprovuar mund të hyjnë vetëm në Indi përmes ndonjë prej 28 Aeroporteve të autorizuar dhe 5 porteve të autorizuara në Indi:

Lista e 28 Aeroporteve të autorizuara për ulje dhe 5 porteve në Indi:

 • Ahmedabad
 • Amritsar
 • Bagdogra
 • Bengaluru
 • Bhubaneshwar
 • Kalicut
 • Chennai
 • Chandigarh
 • Cochin
 • Coimbatore
 • Delhi
 • Gaya
 • Goa
 • Guwahati
 • Hyderabad
 • Jaipur
 • Kannur
 • Kolkata
 • Kannur
 • Lucknow
 • Madurai
 • Mangalore
 • Mumbai
 • Nagpur
 • Port Blair
 • Pune
 • Tiruchirapalli
 • Trivandrum
 • Varanasi
 • Vishakhapatnam

Ose këto porte portative të përcaktuara:

 • Chennai
 • Cochin
 • Goa
 • Mangalore
 • Mumbai

Të gjithë ata që hyjnë në Indi me një eVisa India u kërkohet të mbërrijnë në 1 nga portet e përmendura më sipër. Aplikantëve që përpiqen të hyjnë në Indi me një eVisa India përmes çdo porti tjetër hyrjeje do t'u refuzohet hyrja në vend.

A ka ndonjë kufizim kur largohet nga India me një eVisa India?

Ju lejohet të hyni në Indi vetëm me Viza elektronike të Indisë (eVisa India). 2 mjetet e transportit, Ajror dhe Detar. Sidoqoftë, mund të largoheni/dalni nga India me një vizë elektronike të Indisë (eVisa India) nga4 mjetet e transportit, Ajror (Aeroplan), Detar, Hekurudhor dhe Autobus. Pikat e mëposhtme të kontrollit të imigracionit (ICP) lejohen për dalje nga India. (34 Aeroportet, pikat e kontrollit të imigracionit tokësor,31 Portet detare, 5 Pikat e kontrollit hekurudhor).

Dil Portet

Aeroportet

 • Ahmedabad
 • Amritsar
 • Bagdogra
 • Bengaluru
 • Bhubaneshwar
 • Kalicut
 • Chennai
 • Chandigarh
 • Cochin
 • Coimbatore
 • Delhi
 • Gaya
 • Goa
 • Guwahati
 • Hyderabad
 • Jaipur
 • Kannur
 • Kolkata
 • Lucknow
 • Madurai
 • Mangalore
 • Mumbai
 • Nagpur
 • Port Blair
 • Pune
 • Srinagari
 • Surat 
 • Tiruchirapalli
 • Tirupati
 • Trivandrum
 • Varanasi
 • Vijayawada
 • Vishakhapatnam

ICP-të e tokës

 • Rruga Attari
 • Akhaura
 • Banbasa
 • Changrabandha
 • Paguaj
 • dozat
 • Dhalaighat
 • Gauriphanta
 • Ghojadanga
 • Haridaspur
 • hili
 • Jaigaon
 • Ligjërisht
 • Kailashahar
 • Karimgang
 • Khowal
 • Lalgolaghat
 • Mahadipur
 • Mankaçari
 • Moreh
 • Muhurighat
 • Radhikapur
 • ragna
 • Ranigunj
 • Rahaul
 • Rupaidiha
 • Dhomën e gjumit
 • Sonouli
 • Srimantapur
 • Sutarkandi
 • Fulbari
 • Kawarpuchia
 • Zorinpuri
 • Zokhawthar

portet detare

 • alang
 • Bedi bunder
 • Bhavnagar
 • Kalicut
 • Chennai
 • Cochin
 • Cuddalore
 • Kakinada
 • E drejta
 • Kolkata
 • Måndvi
 • Porti Mormagoa
 • Porti Mumbai
 • Nagapattinum
 • Nhava Sheva
 • Paradeep
 • Porbandar
 • Port Blair
 • Tuticorin
 • Vishakapatnam
 • Mangalore e Re
 • Vizhinjam
 • Ishulli Agati dhe Minicoy Lakshdwip UT
 • Vallarpadam
 • Mundra
 • Krishnapatnam
 • Dhubri
 • Pandu
 • Nagaon
 • Karimganj
 • Kattupalli

ICP RREGULLORE

 • Kontrolli Postar i Kontrollit Hekurudhor Munabao
 • Kontrolli Postar i Hekurudhave Attari
 • Postimi i Kontrollit të Hekurudhave dhe Kontrollit Rrugor
 • Kontrolli Postar i Hekurudhave Haridaspur
 • Kontrolli hekurudhor Chitpur

Cilat janë avantazhet e aplikimit në internet për një Indi eVisa?

Aplikimi për një eVisa në internet (e-Tourist, e-Business, e-Medical, e-MedicalAttendand) për Indinë ka shumë përparësi. Aplikantët mund të kryejnë aplikimin e tyre nga komoditeti i shtëpisë së tyre, pa qenë e nevojshme të shkojnë në Ambasadën Indiane dhe pa pasur nevojë të presin në linjë. Aplikantët mund të kenë në dorë vizën e tyre të aprovuar online për Indinë brenda 24 orëve nga bërja e aplikimit të tyre.

Cili është ndryshimi midis një eVisa India dhe një Vize Indian tradicionale?

Aplikimi dhe rrjedhimisht procesi i marrjes së një Visa India është më i shpejtë dhe më i thjeshtë se një vizë tradicionale indiane. Kur aplikoni për një vizë tradicionale indiane, aplikantëve u kërkohet të paraqesin pasaportën e tyre origjinale së bashku me aplikimin e tyre për vizë, deklaratat financiare dhe të qëndrimit, në mënyrë që viza të miratohet. Procesi standard i aplikimit për vizë është shumë më i vështirë dhe shumë më i ndërlikuar, dhe gjithashtu ka një shkallë më të lartë të refuzimeve të vizave. EVisa India lëshohet në mënyrë elektronike dhe aplikantëve u kërkohet vetëm të kenë një pasaportë të vlefshme, email dhe kartë krediti.

Whatfarë është viza në mbërritje?

Visa në mbërritje është pjesë e programit eVisa India. Të gjithë ata që mbërrijnë në Indi me eVisa India do të marrin një vizë në mbërritje në formën e një afishe, që do të vendoset në pasaportë, në kontrollin e pasaportave të aeroportit. Për të marrë vizën në mbërritje, mbajtësit e eVisa India duhet të paraqesin një kopje të konfirmimit të tyre eVisa (e-Tourist, e-Biznes, e-Medical, e-MedicalAttendand ose e-Conference) India së bashku me pasaportën e tyre.

Shënim i rëndësishëm: Qytetarët e huaj nuk do të jenë në gjendje të bëjnë kërkesë për një Vizë në Mbërritjen në aeroportin e mbërritjes pa aplikuar më parë dhe të marrin një eVisa India të vlefshme.

A është eVisa India e vlefshme për hyrjet e anijeve të lundrimit në vend?

Po, nga prilli 2017, viza e-Turist për Indinë është e vlefshme për anijet turistike që ankorohen në portet detare të caktuara në vijim: Chennai, Cochin, Goa, Mangalore, Mumbai.

Nëse jeni duke marrë një lundrim i cili hipet në një port tjetër, duhet të keni një vizë tradicionale të vulosur brenda pasaportës.

Si mund të bëj pagesa për Visa India?

Ju mund të bëni pagesa në ndonjë prej 132 monedhave dhe metodave të pagesës, duke përfshirë metodat e Debit / Kredisë / Kontrollit / Paypal-it. Vini re se dëftesa është dërguar në ID e emailit të dhënë në kohën e pagesës. Pagesa ngarkohet në USD dhe shndërrohet në monedhë vendase për aplikacionin elektronik të Vizës suaj të Indisë (eVisa India).

Nëse nuk jeni në gjendje të bëni pagesa për eVisa indiane (elektronike Visa India), arsyeja më e mundshme është çështja, që ky transaksion ndërkombëtar po bllokohet nga kompania juaj e bankës / kredisë / debitit. Ju lutemi telefononi numrin e telefonit në pjesën e prapme të kartës tuaj dhe përpiquni të bëni një përpjekje tjetër për të bërë pagesa, kjo zgjidh çështjen në shumicën dërrmuese të rasteve.

A kam nevojë për një vaksinë për të udhëtuar në Indi?

Ndërsa vizitorët nuk kërkohen në mënyrë të qartë që të vaksinohen para se të udhëtojnë në Indi, rekomandohet që ata ta bëjnë.

Më poshtë janë sëmundjet më të zakonshme dhe të përhapura gjerësisht për të cilat rekomandohet të vaksinohen:

 • Hepatiti A
 • Hepatiti B
 • Ethet tifoide
 • encefalit
 • Ethet e verdha

A jam i detyruar të kem një Kartë Vaksinimi të Etheve të Verdha kur hyni në Indi?

Vetëm qytetarët nga vendet e mëposhtme të prekura nga Ethet e Verdha të listuara më poshtë u kërkohet të mbajnë mbi ta një kartë vaksinimi të etheve të verdha kur hyjnë në Indi:

Afrikë

 • Angolë
 • benin
 • Burkina Faso
 • Burundi
 • Kamerun
 • Republika Qendrore e Afrikës
 • Çad
 • Kongo
 • Cote d 'Ivoire
 • Republika Demokratike e Kongos
 • Guinea Ekuatoriale
 • Etiopi
 • Gabon
 • Gambia
 • Gana
 • Guine
 • Guinea Bissau
 • Kenya
 • Liberi
 • mali
 • Mavritani
 • Niger
 • Nigeri
 • Rwanda
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Sudan
 • Sudani i Jugut
 • Togo
 • uganda

Amerikë Jugore

 • Argjentinë
 • Bolivi
 • Brazil
 • Kolumbi
 • Ekuador
 • French Guyana
 • Guajana
 • Panama
 • Paraguaj
 • Peru
 • Suriname
 • Trinidad (vetëm Trinidad)
 • Venezuela

Shënim i rëndësishëm: Udhëtarët që kanë qenë në vendet e mësipërme do t'u kërkohet të paraqesin një kartë vaksinimi kundër Etheve të Verdha pas mbërritjes. Ata që nuk do ta bëjnë këtë, do të qëndrojnë në karantinë për 6 ditë, pas mbërritjes.

A u kërkohet fëmijëve viza për të vizituar Indinë?

Të gjithë udhëtarët përfshirë fëmijët duhet të kenë vizën e vlefshme për të udhëtuar në Indi.

A mund të përpunojmë eVisas Studenti?

Qeveria e Indisë furnizon eVisa indiane për udhëtarët, objektivat e të cilëve vetëm si turizmi, trajtim mjekësor me kohëzgjatje të shkurtër ose një udhëtim rastësor në biznes.

Kam një pasaportë diplomatike, a mund të bëj kërkesë për eVisa indiane?

Jo, nuk ju lejohet të aplikoni në atë rast.

Sa kohë është e vlefshme eVisa ime Indiane?

Viza turistike elektronike 30 ditore është e vlefshme për 30 ditë nga data e hyrjes. Ju gjithashtu mund të merrni një vizë e-turistike 1-vjeçare dhe një vizë e-turistike 5-vjeçare. Viza për e-Biznes është e vlefshme për 365 ditë.

Unë jam duke shkuar në një lundrim dhe kam nevojë për një eVisa indiane për të hyrë në Indi, a mund të aplikoj në internet?

Po ti mundesh. Sidoqoftë, eVisa indiane mund të përdoret vetëm nga pasagjerët që hyjnë brenda 5 porteve të përcaktuara si Chennai, Cochin, Goa, Mangalore, Mumbai.