Një tokë e gjerë e bardhë - Rann of Kutch. Shkretëtira e Bardhë e Indisë

Visa Indian Online mundësojë që vizitorët nga e gjithë bota të marrin eVisa Indi ose Vizë elektronike për Indinë për Vizita Turistike, Biznesore dhe Mjekësore në Indi. Qeveria e Indisë metoda e rekomanduar është aplikimi online në Visa Indian Online website. Ju mund të merrni një Vizë Elektronike Indiane në internet për kërkesa urgjente me email pa pasur nevojë ndërlidhni pasaportën tuaj. Emaili dhe një kartë debiti/krediti e vlefshme ose llogari Paypal janë kërkesat e vetme për t'u marrë Viza e Biznesit Indian, Vizë turistike indiane or Viza Mjekësore Indiane me e-mail.

Rann of Kutch është shkretëtira e vetme e bardhë e Indisë dhe një nga shkretëtirat më të mëdha të kripës në botë. Shkretëtirat më të mëdha të kripës në të gjithë botën janë të vendosura në pjesë të ndryshme, me copat e rërës së bardhë të Kutch që janë shkretëtira e vetme e kripës në nënkontinentin Indian.

E vendosur në pjesën perëndimore të Indisë në shtetin e Gujarat, the Rann of Kutch ndahet në dy pjesë kryesore të njohura si Rann e Madhe dhe Rann e Vogël.

Fushat e kënetave të kripës ndajnë zonën midis kufirit Indi-Pakistan në perëndim, me disa lumenj në veri dhe Gjirin e Kutch të vendosur në jug të tij.

Edhe pse një zonë e braktisur, Rann e Madh e Kutch ka dëshmi të civilizimit që daton nga periudha e Luginës Indus, me një nga vendet më të mëdha Harappan të vendosura në këtë rajon të Indisë. Duket se shkretëtira nuk ishte aq e ashpër sa duket!

Dhe kur shihen nga sytë e një eksploruesi, copat e mëdha të kripës me siguri do të dukeshin shumë më të bukura se emri i saj.

Rann e Kutch Layers of Salt

Shtresat e Kripës

Rann of Kutch është një shkretëtirë e kripur me copa të mëdha kripe të përhapur në gjatësi të mëdha toke nga deti Arabik. Kripa vjen nga baticat e oqeanit duke e bërë vendin të duket si një mëndafsh i bardhë i zbukuruar në tokë aq sa mund të arrijnë sytë. Disa shkretëtira të kripura janë të vendosura në botë, ku në disa vende, kripa duket më e errët në cilësi për shkak të pranisë së madhe të mineraleve të tjera.

Rann e Madhe, e cila është pjesa më e madhe e Rann e Kutch, është shtëpia e shumë fshatrave të vendosur në krye të saj. Hardshtë e vështirë të imagjinohet jeta në një mjedis të pafavorshëm si ai i një shkretëtire, por fshatrat e Kutch kanë ruajtur një larmi të madhe në kulturë dhe kuzhinë, diçka që na kujton se krijimtaria nuk duhet të varet nga situatat përreth.

Hapësira të sheshta që mbulojnë tokën me kripë dhe minerale të tjera formohen natyrshëm pasi kripa vendoset me çdo valë që vjen nga deti Arabik, i cili mund të shihet larg në horizont. Ndërsa dielli shkëlqen mbi batanijet e kripës mund të mahnitësh me këtë mrekulli të qartë të natyrës.

Ngjyrat e Dimrit - India eVisa

Ngjyrat e Dimrit

Vizita në një shkretëtirë mund të mos jetë aq e rehatshme sa tingëllon, por një festival tre ditor i organizuar çdo vit në rajonin e Kutch në muajt e dimrit nga dhjetori deri në shkurt është një nga mënyrat më të mira për të vëzhguar copat e kripës së pacenuar.

Qyteti i Tendave të Kutch pret disa turistë çdo vit për të dëshmuar anën shumëngjyrëshe të Gujrat. Një vizitë në Qytetin e Tendave do të thotë të dëshmosh kuzhinën, kulturën, natyrën dhe njerëzit të gjithë së bashku në një vend.

Fshati Dhordo i vendosur në rrethin Kutch pret turistë nga i gjithë vendi dhe jashtë tij dhe është opsioni më i mirë për të eksploruar zonën gjatë festivalit.

Kullotat gjysmë të thata të rezervës Banni bëhen një qendër për turistët për të eksploruar kulturën dhe ushqimin vendas nga rajoni së bashku me shumë ekspedita dhe aktivitete në dispozicion për entuziastët e aventurave.

Rann Utsav ose Festivali Rann, siç quhet, shfaqet si një lakim i të gjitha gjërave të bukura nga Gujrat në një vend. Si udhëtar është një nga mënyrat më të mira për të përjetuar pjesën perëndimore të Indisë.

E endur me kujdes - eVisa Indiane

E thurur me Kujdes

Ndërsa artizmi dhe sendet e dorës janë të famshme në shumë pjesë të Indisë për bukurinë e tyre të sofistikuar dhe delikate, qëndisja e rajonit të Kutch duket edhe më e bukur pasi artizanët sjellin në praktikë artin kompleks të qëndisjes prej guri dhe pasqyre.

Kryesisht të thurura me dorë nga gratë artizane nga shteti, tekstilet e qëndisura bëhen një burim i jetesës mbështetëse të komunitetit që shiten brenda vendit, si dhe eksportohen jashtë vendit.

Qëndisja më e famshme dhe delikate e Kutch e quajtur Aari, u bë për familjet mbretërore të shtetit gjatë kohës princërore. Pasqyra dhe gurë i shtohen pëlhurës e cila zakonisht është pambuk ose ndonjëherë mëndafshi ose saten.

Qëndisja Kutch është me të vërtetë një dhuratë e bukurisë kulturore për Indinë nga artizanët fisnorë të Gujarat. Bukuria e saj me siguri do ta ketë të vështirë të zgjedhësh atë të preferuarin nga dyqani!

 

Një Mirazh i Çuditshëm

Shumë banorë të fshatrave nga rrethi Kutch thonë se zakonisht janë dëshmitarë të disa dritave të çuditshme në kullotat kënetore pranë banesave të kripura. Fenomeni i vërejtur kryesisht pas errësirës quhet Chir Batti në gjuhën lokale që fjalë për fjalë do të thotë dritë fantazmë.

Për ta bërë edhe më të çuditshme, fshatarët tregojnë historitë e dritave që i ndjekin dhe nëse dikush i gjurmon, është e mundur të humbasësh në banesat e kripura të Rann! Epo, libri juaj shkencor ndoshta do të thoshte vetëm emetimet e tij të fotoneve.

 

Deve në Shkretëtirën Indiane - eVisa India

Deveja dhe Hëna

Festivali spektakolar i Rann është mënyra më e mirë për të dëshmuar bukurinë magjepsëse të tokës së mbuluar me kripë. Fshati Dhordo i vendosur në buzë të kufirit Indi-Pakistan bëhet porta për të përjetuar kënetat e kripura të Kutch.

Festivale të gjata dhe ngjarje muzikore që shfaqin kulturën dhe kuzhinën lokale pikturojnë shkretëtirën e thatë me ngjyra të ndritshme të Gujarat gjatë tre muajve të dimrit.

Duke qenë dëshmitar i dritës së hënës ndërsa zbret në tokën e kripur, vërehet efekti vizual më magjepsës, diçka që sytë mund ta kapnin për gjithë jetën. Hipur mbi një deve në një natë me hënë të plotë ndërsa udhëtoni nëpër një tokë argjendi duke ofruar një panoramë të mrekullueshme. Çfarë quhet më shumë magjike?


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.