Pushime të shkëlqyera në Mussoorie, një stacion i hollë Hill i Indisë

Ekspertët zyrtarë të Turizmit të Indisë kanë siguruar një udhëzues destinacioni për Mussoorrie. Këtu është gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me 5 vendet e para në Mussoorrie si një Turist në Indi.

 

Një nga stacionet kodrinore më të njohura në Indi, Mussoorie, megjithëse nuk ishte një kryeqytet zyrtar veror si stacionet e tjera të kodrave, dikur ishte një nga vendpushimet verore të britanikëve gjatë periudhës koloniale jo vetëm për klimën e tij të ftohtë, por edhe për bukurinë e saj piktoreske që kurrë nuk arrin të lërë përshtypje kujtdo që dëshmon atë. Duke u mbështetur në ultësirat e Gama Garhwal HimalayanStacioni i kodrës është i famshëm për kodrat e tij blu, të mjegullt, të mbuluara nga dëbora, luginat e ndritshme, të verdhë, pamjet e largëta të lumenjve Ganga dhe Jamuna Rivers, si dhe për luginën Doon dhe qytetin e Dehradun të cilin ai mbikëqyr. Një pushim i vogël simpatik në këtë stacion të mrekullueshëm kodrash, duke ecur në rrugët e tij lulëzuese në ditë të qarta dhe me diell, do të bënte një ëndërr për një festë. Për t'ju ndihmuar të keni atë pushim, këtu është një Udhëzues për një Pushim në Mussoorie për Turistët. Ju duhet të keni një Vizë Indiane për Turizëm për të ardhur në Indi.

 

Lal Tibba

Indian Visa Mussoorie Online Lal Tibba

Lal Tibba, që do të thotë 'Kodra e Kuqe', ndodhet rreth 6 kilometra larg Mussoorie, në Landour, dhe është pika më e lartë në Mussoorie nga ku do të merrni një pamje të spastruar dhe mahnitëse të tërësisë së stacionit kodrinor, veçanërisht kur shihet përmes një prej teleskopëve të shumtë të instaluar këtu. Shtë një kantonment i okupuar tani nga ushtria indiane por ju prapë mund ta vizitoni atë kur vizitoni Landour të cilin duhet ta bëni nëse jeni në Mussoorie. Gjatë rrugës për në Lal Tibba do të shihni disa shtëpi të shkrimtarëve të famshëm si Ruskin Bond, që do të ishte një mundësi që asnjë dashnor i librit nuk do ta linte të kalonte. Ju gjithashtu do të merrni për të parë pamje panoramike e kufirit të Tibetit nga Lal Tibba, si dhe Himalajet e fuqishme që ju rrethojnë nga të gjitha anët. Koha më e mirë për të vizituar këtë vend do të ishte nga Marsi në Korrik kur nuk do të ishte shumë ngrirje dhe në vend të kësaj do të shijoni qiellin e këndshëm të verës dhe flladet e freskëta.

Ju duhet të kontrolloni Aplikimi i Vizave Indiane për eVisa India (Indian Visa Online) e cila kërkon 2-3 minuta për tu përfunduar.

Falls Kempty

Viza Indiane Online Mussoorie Kempty Falls

E vendosur midis Mussoorie dhe Dehradun, Kempty Falls, i vendosur në një lartësi prej 40 metrash, e mori emrin nga fraza 'kamp dhe çaj' që u shoqërua me të për shkak të ahengjeve të mëdha të çajit që zhvilloheshin këtu në kohën e sundimit britanik në Indi kur ishte një destinacion pikniku. Ajo është ende e popullarizuar në mesin e turistëve si një destinacioni piknik ku njeriu kënaqet duke parë ujin që kaskon poshtë dhe gjithashtu noton në një nga kanalet në të cilat rrjedha e ujit ndahet. Ju mund të shihni turistët që notojnë dhe lahen këtu gjatë gjatë dhe thjesht shijojnë pamjen dhe kohën e mrekullueshme me të dashurit e tyre. Gjatë rrugës për në Kempty Falls, ju gjithashtu mund të ndalet në Liqenin e Mjegullës e cila është e rrethuar nga pyje të gjelbërta nga të gjitha anët dhe ku mund të lundroni edhe kur merrni bukurinë e vendit.

Kontrollo Kërkesat e Pasaportës së Vizave në Indi para se të aplikoni Visa Indian Online.

Fundi i reve

Re Vetë Mussoorie Online Visa Indiane Fundi

Cloud's End ndodhet fare fundi i qytetit të Mussoorie dhe ofron pamjet më të shkëlqyera të pyjeve të lisit dhe deodarit që e rrethojnë si dhe luginën e lumit Aglar që ajo mbikëqyr. Pika kulmore e vendit është sigurisht retë e bardha me pambuk që duket se gjithnjë përfshihen dhe paqja dhe qetësia që ka ky vend, larg qytetit kryesor të qytetit kodër, duke ofruar një tërheqje në natyrë. Jo vetëm që vendi është i përsosur për adhuruesit e natyrës, por gjithashtu mund të qëndroni në shumë hotele dhe bujtina të tij. Ndërtesat këtu do të magjepsnin këdo me mbetjet e arkitekturës britanike që ata shfaqin me krenari.  ndërtesa më e vjetër në Mussoorie, një ndërtesë fshatar English ndërtuar në 1838, tani është një hotel i trashëgimisë i njohur si Cloud's End Forest Resort dhe është vendi i përsosur për të qëndruar në Mussoorie nëse doni të qëndroni larg nxitimit të qytetit dhe thjesht të rrethoheni nga pamje të shkëlqyera dhe disa heshtje të mirëpritura.

Sigurohuni që cilësia e fytyrës suaj të fotografisë të jetë e barabartë kur bëhet fjalë për aplikacionin tuaj Tourist eVisa Indi (Visa Indian Online).

Kodra e Gunëve

Viza Indiane Online Mussoorie Gun Hill

Kjo kodër, e cila është maja e dytë më e lartë në Mussoorie pas Lal Tibba, ofron pamjen më të bukur të qytetit kodër por më shumë se kaq është e popullarizuar në mesin e turistëve për historinë e saj shumë interesante. Së pari, thuhet se është një vullkani i zhdukur në Mussoorie, gjë që e bën atë një vend mjaft interesant për t’u vizituar, dhe së dyti, është historikisht i rëndësishëm në Mussoorie sepse historia thotë se në kohën e sundimit britanik kur vendbanimi sapo kishte filluar të popullohej, britanikët sollën një top deri në kodër që do të pushoheshin nga puna çdo ditë për të njoftuar njerëzit e qytetit kohën e ditës sipas së cilës ata mund të rivendosnin orët e tyre. Edhe pse kjo top është hequr prej kohësh, emri ka qëndruar në këtë vend. Gun Hill gjithashtu ka një rrugë litari me teleferikë për turistët që të marrin një pamje mahnitëse të qytetit nga një lartësi e mirë.

 

Rruga Mall

Indian Visa Rruga Online Mussoorie Mall

Rruga Mall në Mussoorie është një nga vendet më të njohura në Indi dhe nuk ka njeri që nuk ka dëgjuar për të. Ajo ndodhet pikërisht në zemër të qytetit dhe është e popullarizuar për trashëgiminë e saj koloniale, mbetjet e së cilës ende mund të shihen në shumë stola me relikte dhe shandanë që mund të gjenden kudo në rrugë, e cila është plot me të gjitha llojet e dyqaneve, dhe madje edhe vende të tilla argëtuese si sallat e lojërave video dhe shesh patinazhi. Libraria Cambridge, një nga më të libraritë popullore në Indi, ndodhet gjithashtu këtu, dhe autori Ruskin Bond shpesh vjen për të vizituar këtë dyqan dhe ndonjëherë madje bën edhe lexime. Mall Road vendi i parë që i bie ndërmend kujtdo kur mendon për Mussoorie, prandaj patjetër që duhet ta shohësh atë gjatë pushimeve në Mussoorie në Indi.

 

Udhëzime Vizash Indiane

 

Indian Visa tani është Online (eVisa India) dhe Aplikimi i Vizave Indiane është në dispozicion në internet që mund të plotësohet në 2-3 minuta në internet. Qytetarët britanikë, Qytetarë të SHBA midis 180 plus kombësive të tjera janë Kualifikohen për Vizën Indiane.

Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.