Pushime Indiane në Himalajet për Vizën turistike indiane

Himalajet janë vendbanimi i Yogis, malet lartësuese dhe kulmi i fundit i lartësisë. Ne mbulojmë Dharamsala, Leh, Assam, Darjeeling dhe Uttarkhand për Vizë Indiane (eVisa India për Turistët) mbajtës. Shpresojmë që të shijoni postimin.

Himalajet në Indi kanë qenë gjithmonë një shpëtim i mrekullueshëm nga ritmi i shpejtë i jetës poshtë në qytetet në rrafshnalta. Edhe britanikët kur sunduan Indinë lëviznin lart në male gjatë muajve të verës në vend, kur dikur bëhej djegëse e nxehtë. Sot me kodrat e saj të mëdha, të cilat qëndrojnë afër Malit Everest, maja më e lartë në botë, lumenj dhe ujëvara të pacenuara, gjelbërimi i harlisur, qielli më i kaltër dhe ajri i pastër dhe i pastër, Himalajet janë një atraksion i madh turistik jo vetëm për indianët por edhe për turistët ndërkombëtarë të cilët vijnë këtu për të parë bukurinë skenike të shtetet që shtrihen në prehrin e këtyre maleve dhe të merren me aktivitete të tilla si kampe, ngjitje në mal, trekking, paragliding, rafting lumor, ski në dimër dhe aktivitete të tjera aventureske. Një tërheqje tjetër është mundësia e marrjes së kurseve afatshkurtra të Yogës dhe meditimit në një vend mjaft të qetë dhe paqësor. Nëse dëshironi të vizitoni Indinë dhe të bëni pushime në Himalajet, atëherë ne ju kemi mbuluar me këtë listë të vendeve më të mira që mund të vizitoni në Himalajet.

Qeveria e Indisë e ka bërë Vizën Indiane tani në internet e cila i çliron njerëzit të vizitojnë Ambasadat Indiane për formalitetet e Vizave Indiane. Nëse po vini në Indian për një udhëtim tregtar, atëherë aplikoni Viza e Biznesit Indian Online (Indian Visa Online ose eVisa India për Biznes). Për arsye shëndetësore aplikoni  Viza Mjekësore Indiane Online (Indian Visa Online ose eVisa India për qëllime mjekësore). Kërkoni për ndonjë gjë, turizëm, takim familjar, miq ose për qëllime joga Viza turistike indiane Online (Indian Visa Online ose eVisa India për Turistike). Nëse qëllimi juaj i vizitës për të ardhur në Indi është për një udhëtim në Himalayan, atëherë duhet të kërkoni Visa Indian Online (eVisa India) për qëllime turistike (Indian Visa Online ose eVisa India Travel).

Vende indiane për të vizituar dhe gjëra që duhet të bëni

Nëse jeni të interesuar për më shumë vende për të vizituar në Indi, atëherë ne kemi mbuluar vende të tjera turistike me interes për mbajtësit e Vizave Indiane. Këto vende përfshijnë Kerala, Trenat luksoze, 5 vendet më të mira turistike indiane, Institutet Yoga të Indisë, Tamil Nadu, Ishujt Andaman Nicobar Nju Delhi.

 

Mcleodganj, Dharamsala

Turistike në Indi Visa Mcleodganj Dharmsala

Njeri nga stacionet më të njohura të kodrave mes turistëve sot, Mcleodganj ndodhet afër qytetit të Dharamsala në Himachal Pradesh. Pjesërisht e populluar nga Tibetans që janë vendosur në këtë qytet skenik, Mcleodganj, i njohur edhe si Lhasa e Vogël ose Dhasa e cila është një formë e shkurtër e Dharamsala e përdorur nga Tibetans, ky stacion kodrinor është i famshëm jo vetëm për bukurinë e tij madhështore, por edhe për të qenë një popullor tërheqje verore për britanikët në të kaluarën dhe për të qenë shtëpia e Shenjtërisë së Tij Dalai Lama i cili është udhëheqësi shpirtëror i popullit Tibet, në të tashmen. Kultura dhe atmosfera e vendit është një rrjedhë e lezetshme e tibetianëve dhe britanikëve. Disa nga vendet më të njohura për t'u vizituar gjatë pushimeve në Mcleodganj janë Ujëvara Bhagsu, Manastiri Namgyal, një tempull tibetian, ku supozohet se do të banojë Dalai Lama, udhëtimet në Triund dhe Dal Lake.

 

Leh Ladakh

Turistike në Indi Visa Leh Ladakh

Ladakh përkthehet në anglisht si toka e kalimeve të larta dhe është vërtet kështu, e rrethuar ashtu siç është nga vargmalet Karakoram dhe Himalayan. Ajo është e përbërë nga rrethet Leh dhe Kargil dhe Leh është një nga destinacionet më të njohura turistike në Himalajet. Njerëzit shkojnë në Leh për manastiret e saj të mrekullueshme, peizazhin e saj mahnitës dhe tregjet e saj të mrekullueshme. Kur jeni në një udhëtim në Leh Ladakh duhet të siguroheni që të vizitoni liqenin e famshëm dhe sublimelisht të bukur Pangong, i cili shpesh ngrin në dimër; Kodra Magnetike, e cila është e njohur për cilësitë e saj të supozuara magnetike që kundërshtojnë gravitetin; Pallati Leh, i cili është një ndërtesë nga shekulli i 17-të gjatë mbretërimit të dinastisë Namgyal; dhe Tso Moriri ku disa nga më të zogj të rrallë Himalayan mund te gjendet.

 

Assam

Viza Assam Turistike në Indi

Assam nuk është më i popullarizmi në mesin e turistëve, por është një vend i lezetshëm i bukur që duhet të siguroheni që ta vizitoni. Me hektarë pyje që përbëhen nga disa nga biodiversiteti më i pasur në vend, lumenj me gaz, pa u pastruar, dhe plantacione çaji në të gjithë, është plot me vende spektakolare dhe frikësuese që gjithmonë do t’i mbani mend. Disa nga këto vende që ju duhet ta bëni atë një pikë për të parë dhe parë personalisht janë Parku Kombëtar Kaziranga, i famshëm për rhino me një brirë, i cili është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, dhe një nga përpjekjet më të suksesshme në ruajtja e jetës së egër në Indi; Majuli, i cili është një ishull i pastër uji dhe shtëpi e fisit 'Mising' ose 'Mishing' të Assam-it, kultura e të cilit vuloset në të gjithë vendin; Hajo, i cili është një vend pelegrinazhi për hindusët, myslimanët dhe budistët me faltoret e tij për të tre fetë; dhe Silchar në brigjet e lumit Surma ose Barak, i cili është një nga vendet më piktoreske në Assam.

 

Darjeeling

Viza Darjeeling Turistike në Indi

I njohur si Mbretëresha e Himalajeve, Darjeeling është një nga vendet më të lë pa frymë dhe mahnitëse në Indi. Gjelbërimi i gjelbër dhe pamjet panoramike i japin asaj një bukuri të mprehtë që është e pashembullt nga çdo stacion tjetër kodrinor. I njohur për plantacionet e tij të famshme të çajit dhe kopshtet e çajit, qyteti është i njohur gjithashtu për Trenin e Lodrave, i cili është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, kuzhina tibetiane dhe ndërtesat që shfaqin arkitekturën koloniale. Kur vizitoni Darjeeling duhet të siguroheni që të bëni një udhëtim në Hekurudhën Darjeeling Himalayan ose në Trenin e Lodrave; vizitoni Tiger Hill ku mund të shihni një perëndim dielli që të lë pa frymë dhe gjithashtu të dalloni Kanchenjunga, mali i tretë më i lartë në botë; mbase mësoni alpinizëm në Institutin e Alpinizmit Himalayan; dhe Parku Nightingale i cili është perfekt për të shijuar bukurinë skenike dhe motin e freskët të Darjeeling.

 

Uttarakhand

Turistike turistike në Indi Visa Uttarkhand

A site popullore për shtegtim, kjo gjendje është gjithashtu perfekte për pushime. Me pemët e saj të gjata, lulet e bukura, malet e mbuluara me dëborë dhe qiellin blu, duket sikur ngjyroset një pikturë e një idhulli. Nëse vizitoni Uttarakhand, duhet të siguroheni që të shkoni në Nainital, i cili është një stacion kodër i çuditshëm i njohur për liqenet e tij, veçanërisht liqenin Naini; Rishikesh, e cila njihet gjerësisht si Kryeqyteti Yoga i Botës dhe ku mund të vizitoni edhe vende të tilla interesante si Bejthi Ashram, e cila është një qendër Yoga që dikur u vizitua nga Beatles për të mësuar të njëjtën gjë; dhe Mussoorie, i cili është gjithashtu një nga stacionet më të njohura të kodrave në Indi.

Nëse jeni banor dhe qytetar i SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, ju keni të drejtë dhe e shihni interesante të merrni lartësitë Himalayan. Më shumë se 180 vende kualifikohen Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse po planifikoni të vizitoni Indinë, mund të aplikoni për në Visa Indian Online (eVisa India), një strukturë e siguruar nga Qeveria e Indisë, përmes kësaj faqe në internet, dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Qendra e Kontaktit të Vizave Indiane për mbështetje dhe udhëzim.