Parku Kombëtar Bandhavgarh për Turistët Indianë

Parku Kombëtar Bandhavgarh Indi

Lista kontrolluese për Visa Indian (eVisa India) për të eksploruar Bandhavgarh

Vizitorë nga mbi vendet e 182 tani mund të aplikojnë për Visa Indian Online. Edhe pse ka shumë lloje të Vizë Indiane në dispozicion, kontrolloni nëse kombësia dhe shtetësia juaj janë të pranueshme Vizë Online për Indinë në këtë . Qeveria e Indisë ka bërë është më e thjeshtë se kurrë për të marrë Vizë Indiane brenda dy ditësh.

Kontrollo Procesi i Aplikimit të Vizave Indiane dhe të aplikojnë për Vizë turistike indiane për të shijuar peizazhin si Parku Kombëtar Bandhavgarh. Kontaktoni Mbështetje për Vizat Indiane për të marrë ndonjë sqarim për udhëtimin tuaj në Indi.  

Parku Kombëtar i Indisë për Turistët që arrijnë në Vizën Turistike Indiane

Bërë një ekskursion i lavdishëm në Bandhavgarh do t'ju çojë në gjelbërimin e bollshëm të zonave të pyllëzuara që janë padyshim vendi i zakonshëm i shtëpisë së variacionit të specieve të egra. Marrja e vështrimeve mahnitëse në këto kafshët madhështore janë thjesht të pakonceptueshme dhe me hapje safari në Bandhavgarh mund të keni gjithçka në një mënyrë totale të koordinuar. Me safari elefant dhe xhip ju mund të keni një vështrim më intensiv për të gjitha këto kafshë të lavdishme, duke përfshirë tigrat e shkëlqyeshëm dhe duke bërë një shkëlqim të ndritshëm të këtyre specieve do të përfundojë safarin tuaj të shkretë nga një perspektivë e mirëfilltë.

Parku Kombëtar Bandhavgarh është vendosur në Madhya Pradesh përgjatë rajonit të njohur si shpatet Vindhya. Parku Kombëtar Bandhavgarh përbëhet nga një territor qendror prej 110 km katrore dhe një rajon djepi me rreth 410 km katrore të gjeologjisë luhatet midis skajeve të pjerrëta, valëzimeve, tokave pyjore dhe nyjeve të hapura. Parku Kombëtar Bandhavgarh është i famshëm për të qenë shtëpi e Tigrave Mbretëror të Bengalit. Trashësia e popullatës Tigër në Bandhavgarh është më e ngritura e njohur në Indi.

Parku Kombëtar Bandhavgarh ishte shtëpia e mëparshme e Maharaja e Rewa dhe aktualisht është një vend pritës i rregullt për Tigrat e Bardhë. Tigrat e Bardhë, aktualisht një magjepsje e rëndësishme rreth kopshteve zoologjike të globit, u gjetën për herë të parë në Rewa, jo shumë larg nga këtu. Territori është i copëzuar, me pllaja dhe shpate, i mbushur me këneta të gjelbërta dhe lugina të pyllëzuara.

Udhëtim i pagabueshëm i Bandhavgarh

Itinerari i Parkut Kombëtar Bandhavgarh ju çon në vendi ku është tigri, Parku Kombëtar Bandhavgarh në Madhya Pradesh. Ndoshta parqet publike më të famshëm në Indi, ky orar i planifikuar shkëlqyeshëm pret që t'ju çojë diku brenda në shkretëtirë dhe të dallojë lloje të ndryshme të jetës së paqartë në afërsi të shkurtër. Përbërë nga 5 mbrëmje dhe 6 ditë, kjo vizitë e jetës natyrore Bandhavgarh ju lejon të vlerësoni një asortimenti i safareve. Gjatë gjithë këtij ekskursioni të jetës së paqartë në Bandhavgarh, do të qëndroni një natë në Delhi, një sipërmarrje afatshkurtër në tren, dy mbrëmje në Bandhavgarh dhe një sipërmarrje trenash afatshkurtër. Parku Kombëtar Bandhavgarh është mjaft ndoshta azilët më të njohur të jetës natyrore në Indi, i cili është shumë i njohur për të qenë shtëpi e tigrave të panumërt të Mbretërisë së Bengalit. Isshtë emëruar pas Fortesa të vjetëruar Bandhavgarh dhe ka një rëndësi fantastike dhe të mahnitshme. Të tregohet e vërteta, ka gravura të bëra nga njeriu të cilat kthehen rreth 2000 vjet. Sidoqoftë, ajo që e bën një safari në Bandhavgarh më të pazakontë është shumëllojshmëria brenda qendrës rekreative. Isshtë shtëpia e shumë gati 37 lloje kurrizorësh, 250 lloje shpendësh, 80 lloje fluturash dhe të tjerët. Në këtë rast, ju merrni një safari në mëngjes dhe në mbrëmje në parkun natyror të jetës, disa herë sa herë që shanset për të pikasur jetë të paqenë janë të larta. Sidoqoftë, nuk është thjesht safari në Parkun Kombëtar Bandhavgarh, që ju bën të shkoni për këtë pako fantastike të vizitave të jetës së pacenuar. Po kështu, lehtësitë e shkëlqyera që e shoqërojnë atë. Ju do të qëndroni në një hotel të mobiluar me të gjitha komoditetet dhe zyrat e përparuara të cilat garantojnë që të keni një qëndrim simpatik.

Aplikoni për Viza zyrtare indiane në internet duke paraqitur një kërkesë për këtë Uebfaqe Visa Indiane. Sigurohuni që të kontrolloni Kërkesat e Pasaportës së Vizave Indiane.

Jeep Safaris për mbajtësit e vizave turistike indiane

Safari i Parkut Kombëtar Bandhavgarh

Jeep Safari në Parkun Kombëtar Bandhavgarh është një kënaqësi për përvojën e dashur dhe artistët fotografikë të jetës natyrore. Të thuhet e vërteta, këto vizita të Jeep safari kanë shtuar entuziazmin dhe kënaqësinë në ekskursion. 04 WD Open Jeep Safari është më idealja qasja për të hetuar gjelbërimin dhe faunën e Parkut Kombëtar Bandhavgarh. Në momentin kur individët shkojnë në safari në Bandhavgarh ata shpresojnë të zbulojnë natyrën e pacenuar dhe skenat e papastruara dhe ata nuk janë të irrituar pasi Parku Kombëtar Bandhavgarh përbëhet nga bimësi të përziera kalimi nga fushat e larta në pyjet e trasha Sal, siç është mjedisi ideal i shumëllojshmërisë së krijesave dhe zogjve. Safaret e xhipit mbajnë një të magjepsur për përvojën dhe japin përshtatshmërinë për të hetuar veçanërisht ato pika, të cilat janë të vështira për t'u udhëtuar me anë të ndonjë metode tjetër të transportit.

 

Shumica e të ftuarve drejtohen për Zonat Tala dhe Magadhi të Parkut Kombëtar, i cili ka disa nga konvergjencat më të rëndësishme të jetës natyrore në Bandhavgarh. Një mundësi më e mirë për të vizituar është gjatë sezonit të thatë, nga tetori në maj. Në Bandhavgarh Jeep Safaris duhet të jetë e mundur dy herë çdo ditë. Zhvendosja e Mëngjesit ajo që fillon saktësisht në kohë në orën e Lindjes së Diellit deri në orën 04 dhe mbrëmja fillon në mes të 2-3 pasdite deri në muzg. Në çdo Jeep të Hapur gjashtë udhëtarëve u lejohet të shkojnë së bashku me një natyralist dhe një shofer. Xhipat e kufizuar lejohen të hyjnë brenda Parkut Kombëtar në çdo lëvizje. Kjo është bërë për të mos u futur brenda Parkut publik. Përgjatë këtyre linjave është i matur për të rezervuar udhëtime me safari në zhvillimin e mirë për të shmangur çdo mundësi të paarritshmërisë.

Elefanti Safari

Parku Kombëtar Bandhavgarh është i ngarkuar me hapësira të tilla të panumërta të specieve të jetës së patrembura. Merita merret për skenën mahnitëse dhe gjeografinë më të mirë, padyshim duke rritur një masë gjigande të vizitorëve për të vëzhguar praninë dhe zhvillimin e krijesave të shkretëtirës.

Pavarësisht nga vetitë e dimensionuara të mbajtjes dhe asortimenteve të specieve, duke përfshirë speciet e krijesave me krahë, të ftuarit dëshirojnë deri në këtë vend për të marrë një vështrim të pazakontë në krijesat e pazakonta dhe të mëdha të shkretëtirës, ​​duke përfshirë shpirtin e shkretëtirës tigër. Parku Bandhavgarh ka fituar emër për gjasat më të rëndësishme për të gjetur tigrat të rregullt dhe ky është shpjegimi që individët më të mëdhenj vijnë këtu për të hasur në "vizitë tigri" në Bandhavgarh. "vizita e tigrit" është magjepsja yll e Bandhavgarh dhe mënyra më ideale për të vlerësuar vizitat në këtë krijesë të lavdishme është në pjesën e pasme të elefantit.

Ne e konsiderojmë atë safari elefant i cili ka fituar një rëndësi të jashtëzakonshme midis të dashurve të krijesave që duan të lavdërojnë përsosmërinë e shkretëtirës dhe monstra të mrekullueshme të Bandhavgarh. Quiteshtë një përvojë mjaft shpërblyese të ndjekësh hapat e tigrave të ndritur të ulur të sigurt në pjesën e pasme të elefantit.

Safari i elefantit në Bandhavgarh sjell tre pika fokale të rëndësishme, e spikatura është se ju mund të keni shansin të takoni vizitat e tigrave në një mënyrë të përmbledhur. E ardhmja është se ju mund të keni një vizitë jashtëzakonisht të mbrojtur ndërsa jeni ulur në pjesën e pasme të kësaj kafshe madhështore dhe e treta është se ju mund të vlerësoni hipjen e elefantit në të njëjtën kohë me vizitën e tigrit.

Safari i jashtëzakonshëm duhet të arrihet sapo administrata e qendrës rekreative të marrë pëlqimin e përbërë nga Drejtori i Fushës së Bandhavgarh. Udhëzuesi safari do të jetë aty për t'ju ndihmuar. Një safari elefant në Bandhavgarh është në të vërtetë alternativa ideale për një të mbrojtur dhe më të shumtën vizitë simpatike e shkretëtirës.

Hotele dhe vendpushime në Bandhavgarh

Tigri i Parkut Kombëtar Bandhavgarh

Ka shumë vendpushime për të zgjedhur për turistët që vizitojnë këtë Park Kombëtar. Disa nga hotelet dhe vendpushimet janë të shënuara më poshtë.

Mahua Kothi

Resorti Syna Tiger

Vendpushimet luksoze

Tree House Hideaway Resort

Kings Lodge

Bandhav Vilas

Shkretëtira Infinity Bandhavgarh

Resort i Trashëgimisë Natyrore

Vendpushimi Tiger Trails

Tërheqje Mbretërore Maharaja

Livadhet Bandhavgarh

Resorti Tiger Den

Shtëpizë e xhunglës Bandhavgarh

Resort Junglemantra

Laguna e Tigrit

Bundela Jungle Lodge

Hotel Tigergarh Resort

 

Vendpushimet standarde

Resorti i xhunglës në Mogli

Salvan Resort

Hotel Tigergarh Resort

Vendpushimet Greenwoods

Resorti Bagh Sarai

Inn xhungle

Hotel Tiger

Qielli i egër

Si të merrni Visa Indiane

Nëse vizita juaj në Indi është urgjente, atëherë mund të aplikoni Vizë urgjente indiane. Qeveria e Indisë, përmes gazetës zyrtare tani kërkon që të gjithë të huajt të vijnë në Indi përmes eVisa indiane (ose Vizë elektronike indiane) e cila nuk kërkon që ju të vizitoni Ambasadën Indiane. Bëni një Pagesë në internet me kartën tuaj të kreditit / debitit ose llogarinë Paypal dhe shkoni direkt në aeroport. Evisa Indi ju dërgohet me email me email dhe kjo eVisa India nuk kërkon ndonjë vulë në pasaportë. Kontaktoni Indian Visa Customer Center dhe Tavolinë Ndihme për ndonjë pyetje të mëtejshme.