Monumentet e famshme në Indi duhet t’i vizitoni

India është një vend i larmisë dhe shtëpia e disa mrekullive arkitektonike dhe historike.

Qeveria e Indisë has provided a modern method of Indian Visa Online application. This means a good news for the applicants as the visitors to India are no longer required to make an appointment for a physical visit to the High Commission of India or Indian Embassy in your home country.

Qeveria e Indisë lejon vizitë në Indi duke aplikuar Vizë Indiane online në këtë faqe interneti për disa qëllime. Për shembull, qëllimi juaj për të udhëtuar në Indi lidhet me një qëllim tregtar ose biznesi, atëherë ju keni të drejtë të aplikoni për Viza e Biznesit Indian Online (Indian Visa Online ose eVisa India për Biznes). Nëse planifikoni të shkoni në Indi si vizitor mjekësor për arsye mjekësore, konsultim me mjekun ose për kirurgji ose për shëndetin tuaj, Qeveria e Indisë ka bërë Viza Mjekësore Indiane Në dispozicion në internet për nevojat tuaja (Indian Visa Online ose eVisa India për qëllime mjekësore). Viza turistike indiane Online (Indian Visa Online ose eVisa India for Tourist) mund të përdoret për të takuar miq, për të takuar të afërm në Indi, për të ndjekur kurse si Yoga, ose për të parë pamjet dhe turizëm.

Taj Mahal

Taj Mahal

Struktura mahnitëse e mermerit të bardhë u ndërtua në shekullin e 17-të. Ai u porosit nga perandori Mughal Shah Jahan për gruan e tij Mumtaz Mahal. Monumenti strehon varrin e Mumtazit dhe Shah Jahanit. Taj Mahal është vendosur në brigjet e lumit Yamuna në një mjedis piktoresk. Është një përzierje e elementeve të ndryshme arkitekturore të stilit mogul, pers, otomano-turk dhe indian.

Hyrja në varre është e ndaluar, por turistëve u lejohet të ecin nëpër rrethinat e bukura të Mahal. Taj Mahal është një nga shtatë mrekullitë e botës.

Vendndodhja - Agra, Uttar Pradesh

Koha - 6 AM - 6:30 PM (Mbyllur të Premten)

LEXO MË SHUMË:
Lexoni më shumë rreth Taj Mahal dhe Agra këtu.

Pallati Mysore

Një nga strukturat më spektakolare në Indinë Jugore është Pallati i Mysore. Ajo u ndërtua nën mbikëqyrjen e britanikëve. Është ndërtuar në stilin indo-saracenik të arkitekturës që ishte një stil i ringjallur i arkitekturës së stilit Mughal-Indo. Pallati tani është një muze i hapur për të gjithë turistët. Një nga strukturat më spektakolare në Indinë Jugore është Pallati i Mysore. Ajo u ndërtua nën mbikëqyrjen e britanikëve. Është ndërtuar në stilin indo-saracenik të arkitekturës që ishte një stil i ringjallur i arkitekturës së stilit Mughal-Indo. Pallati tani është një muze i hapur për të gjithë turistët.

Vendndodhja - Mysore, Karnataka

Koha - 10 AM - 5:30 PM, të gjitha ditët e javës. Shfaqja e dritës dhe zërit - e hëna deri të shtunën - 7 pasdite - 7: 40 pasdite.

Sri Harmandir Sahab

Sri Harmandir Sahab

Sri Harmandir Sahab also popularly known as Golden Temple is the holy religious site of the Sikhs. The temple is set in beautifully across the holy Amritsar Sarovar which stands to be the holy river of Sikhs. The temple is a blend of Hindu and Islamic style of architecture and is a two-storied building in the shape of a dome. The upper half of the temple is built in pure gold and the bottom half with white marble. The temple’s floors are made of white marble and the walls are adorned by flower and animal prints.

Vendndodhja - Amritsar, Punjab

Koha - Njëzet e katër orë në ditë, të gjitha ditët e javës

Tempulli Brihadishwar

Është një nga tre tempujt Chola që janë pjesë e trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Tempulli u ndërtua nga Raja Raja Chola I në shekullin e 11-të. Tempulli njihet gjithashtu si Periya Kovil dhe i është kushtuar Zotit Shiva. Kulla e tempullit është 66 metra e lartë dhe është ndër më të lartat në botë.

Vendndodhja - Thanjavur, Tamil Nadu

Koha - 6 AM - 12:30 PM, 4 PM - 8:30 PM, të gjitha ditët e javës

Tempulli Bahai (aka Temple Lotus)

Tempulli i Lotusit

Tempulli njihet gjithashtu si Tempulli i Lotusit ose Kamal Mandir. Ndërtimi i kësaj strukture shembullore në formën e lotusit të bardhë përfundoi në vitin 1986. Tempulli është një vend fetar i njerëzve të besimit Bahai. Tempulli ofron hapësirë ​​për vizitorët që të lidhen me veten e tyre shpirtërore me ndihmën e meditimit dhe lutjes. Hapësira e jashtme e tempullit përbëhet nga kopshte të gjelbra dhe nëntë pishina reflektuese.

Vendndodhja - Delhi

Koha - Verë - 9 AM - 7 PM, Dimrat - 9:30 AM - 5:30 PM, Mbyllur të Hënat

Hawa mahal

Hawa mahal

Monumenti pesëkatësh u ndërtua në shekullin e 18-të nga Maharaja Sawai Pratap Singh. Njihet si pallati i erës ose i flladit. Struktura është bërë nga gur ranor rozë dhe të kuq. Stilet arkitekturore të dukshme në monument janë një përzierje e Islamit, Mughal dhe Rajput.

Vendndodhja - Jaipur, Rajasthan

Orari - Vera - 9 e mëngjesit - 4:30, të gjitha ditët e javës

LEXO MË SHUMË:
Ka shumë më tepër që Turistët të zbulojnë në Rajasthan.

Memoriali i Victoria

Ndërtesa u ndërtua për Mbretëreshën Victoria në shekullin e 20-të. I gjithë monumenti është prej mermeri të bardhë dhe është spektakolar për t'u parë. Memoriali tani është një muze i hapur për turistët që të eksplorojnë dhe të mrekullohen me objekte si statuja, piktura dhe dorëshkrime. Zona përreth muzeut është një kopsht ku njerëzit pushojnë dhe shijojnë bukurinë e gjelbërimit.

Vendndodhja - Kolkata, Bengalet Perëndimore

Koha - Verë - Muze - 11 AM - 5 PM, Kopsht - 6 AM - 5 PM

Kutub Minar

Monumenti u ndërtua gjatë regjimit të Kutub-ud-din-Aibak. Është një strukturë 240 metra e gjatë që ka ballkone në çdo nivel. Kulla është prej gur ranor të kuq dhe mermer. Monumenti është ndërtuar në stilin indo-islamik. Struktura ndodhet në një park të rrethuar nga shumë monumente të tjera të rëndësishme të ndërtuara në të njëjtën kohë.

Monumenti njihet gjithashtu si Kulla e Fitores pasi u ndërtua në përkujtim të fitores së Mohammad Ghorit ndaj mbretit Rajput, Prithviraj Chauhan.

Vendndodhja - Delhi

Koha - Hapni të gjitha ditët - 7 AM - 5 PM

Sanchi Stupa

Sanchi Stupa

Sanchi Stupa është një nga monumentet më të lashta të Indisë pasi u ndërtua në shekullin e 3-të nga mbreti shumë i famshëm Ashoka. Është Stupa më e madhe në vend dhe njihet edhe si Stupa e Madhe. Struktura është bërë tërësisht prej guri.

Vendndodhja - Sanchi, Madhya Pradesh

Koha - 6:30 AM - 6:30 PM, të gjitha ditët e javës

Porta e Indisë

Një nga monumentet relativisht të reja të Indisë u ndërtua gjatë sundimit britanik. Ajo është vendosur në majë të Apollo Bunder në jug të Mumbait. Përpara se mbreti George V të vizitonte Indinë, u ndërtua porta e harkuar për ta mirëpritur atë në vend.

Porta e Indisë mund të ngatërrohet me Portën e Indisë e cila ndodhet në Delhi dhe ka pamje nga parlamenti dhe shtëpia e presidentit.

Vendndodhja - Mumbai, Maharashtra

Koha - Hapni gjatë gjithë kohës

LEXO MË SHUMË:
Ka shumë më tepër për turistë për të zbuluar në Mumbai.

Fortë e Kuqe

Fortë e Kuqe

Kalaja më e rëndësishme dhe më e famshme në Indi u ndërtua gjatë sundimit të mbretit Mughal Shah Jahan në vitin 1648. Fortesa masive është ndërtuar me gurë ranorë të kuq në stilin arkitektonik të Mughalëve. Kalaja përbëhet nga kopshte të bukura, ballkone dhe salla argëtimi.

Gjatë sundimit Mughal, thuhet se fortesa ishte e zbukuruar me diamante dhe gurë të çmuar, por me kalimin e kohës, ndërsa mbretërit humbën pasurinë e tyre, ata nuk mund të mbanin një madhështi të tillë. Çdo vit Kryeministri i Indisë i drejtohet kombit në Ditën e Pavarësisë nga Kalaja e Kuqe.

Vendndodhja - Delhi

Koha - nga 9:30 në mëngjes deri në 4:30 pasdite, e mbyllur të hënën

Sharmante

Charminar u ndërtua nga Quli Qutb Shah në shekullin e 16-të dhe emri i tij përkthehet lirshëm në katër minare që formojnë pikat kryesore të strukturës. Nëse jeni të apasionuar pas blerjeve, mund të shkoni në pazarin Charminar aty pranë për të përmbushur dëshirën tuaj për të blerë gjëra të mira.

Vendndodhja - Hyderabad, Telangana

Orari - Vera - 9:30-5:30, të gjitha ditët e javës

Khajuraho

Khajuraho

Tempujt Khajuraho u ndërtuan nga dinastia Chandela Rajput në shekullin e 12-të. E gjithë struktura është prej gur ranor të kuq. Tempujt janë të famshëm midis hinduve dhe xhainëve. E gjithë zona përbëhet nga tre komplekse me 85 tempuj.

Vendndodhja - Chhatarpur, Madhya Pradesh

Orari - Vera - 7:6 - XNUMX:XNUMX, të gjitha ditët e javës

Tempulli i Konarkut

Tempulli u ndërtua në shekullin e 13-të dhe njihet ndryshe edhe si Pagoda e Zezë. I kushtohet perëndisë së diellit. Tempulli shquhet për arkitekturën e tij të ndërlikuar e cila daton mijëra vjet më parë. Pjesa e jashtme e tempullit është një mrekulli pasi struktura i ngjan një karroce dhe brenda është zbukuruar me murale dhe piktura.

Vendndodhja - Konark, Odisha

Orari - 6:8-XNUMX:XNUMX, të gjitha ditët e javës


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Viza Indiane Online (eVisa India) duke përfshirë vizitën e plazheve të Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve me cilësi për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Viza për Indinë (eVisa India), mund të aplikoni për Visa Indian Online pikërisht këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.