Duhet Shikuar Ishujt Andaman & Nicobar

Ishujt e Oqeanit Indian - Arkipelagu i më shumë se treqind ishujve, e bën zinxhirin e këtyre ishujve një nga vendet më pak të eksploruara të botës, me turizëm vetëm në rritje në këtë territor të Indisë.

Ishujt Andaman & Nicobar Ishujt Andaman & Nicobar

Nuk do të ishte gabim të thuhet se Ishujt Andamans dhe Nicobar janë me të vërtetë xhevahirët e smeraldit që shkëlqejnë shkëlqyeshëm në ujërat e thella blu të oqeanit Indian.

Plazhe të bukura me ujëra në nuancat e padukshme të blusë dhe shoqëria e mirë e qiellit të pastër dhe pamjeve të pyjeve tropikale; duke thënë se kjo është në fakt një nënvlerësim ndërsa shpreh këto mrekulli natyrore të vendosura diku në anën më të thellë dhe më të mrekullueshme të oqeanit.

Autoriteti i Imigracionit në Indi ka ofruar një metodë moderne të aplikimit Indian Visa Online. Kjo do të thotë një lajm i mirë për aplikantët pasi vizitorëve në Indi nuk u kërkohet më të caktojnë një takim për një vizitë fizike në Komisionin e Lartë të Indisë ose Ambasadën Indiane në vendin tuaj.

Qeveria e Indisë lejon vizitë në Indi duke aplikuar Vizë Indiane online në këtë faqe interneti për disa qëllime. Për shembull, qëllimi juaj për të udhëtuar në Indi lidhet me një qëllim tregtar ose biznesi, atëherë ju keni të drejtë të aplikoni për Viza e Biznesit Indian Online (Indian Visa Online ose eVisa India për Biznes). Nëse planifikoni të shkoni në Indi si vizitor mjekësor për arsye mjekësore, konsultim me mjekun ose për kirurgji ose për shëndetin tuaj, Qeveria e Indisë ka bërë Viza Mjekësore Indiane Në dispozicion në internet për nevojat tuaja (Indian Visa Online ose eVisa India për qëllime mjekësore). Viza turistike indiane Online (Indian Visa Online ose eVisa India for Tourist) mund të përdoret për të takuar miq, për të takuar të afërm në Indi, për të ndjekur kurse si Yoga, ose për të parë pamjet dhe turizëm.

Ishujt Andaman

Ishujt Andaman Duhet të shihni Havelock, Port Blair dhe Neil Island në Ishujt Andaman

Ishujt Andaman janë një grup i një numri ishujsh, një arkipelag i vendosur në pjesën jugore të ishujve Andaman dhe Nicobar. Ishujt Andaman janë ata që dëshmojnë popullaritet në rritje në të gjithë arkipelagun, midis udhëtarëve nga India dhe jashtë saj, me shumicën e atraksioneve të vendit të vendosura rreth kësaj pjese të territorit.

Disa nga plazhet më të bukura të vendit ndodhen në ishullin e Gjirit të Veriut, që ndodhet në jug të arkipalagut, me një shans për t'u zhytur drejt e në ujërat e pastër të detit Anadaman, duke marrë një paraqitje e shkurtër e koraleve të bukura dhe jetës detare të vendit. Të Andamans është gjithashtu shtëpia e pyjeve të mangrovës shpella gëlqerore i vendosur në një nga ishujt e tij të quajtur Baratang, i cili është gjithashtu vendlindja e fisit rajonal, i quajtur fisi Jarawa i Andamanëve, një nga fiset më të mëdha të ishujve.

Përveç kësaj, kryeqyteti i Andamanit të Jugut qarkut, Port Blair, ka mjaft atraksione për një turne njëditor, me një Muze të Parkut Detar dhe një burg nga kohërat koloniale të vendosura në qendër të tij. Port Blair ka shumë ishuj aty pranë me rezerva natyrore dhe pyje tropikale, e cila mund të vizitohet nga objektet e bollshme të disponueshme në vetë kryeqytetin e ishullit.

LEXO MË SHUMË:
Parku Kombëtar Bandhavgarh.

Plazhet më të mira në botë

Plazhi i Elefantëve Plazhi i Elefantëve në Ishujt Havelock, Andaman

Shumica e atraksioneve turistike të arkipelagut indian janë të vendosura vetëm në ishujt Andaman, me famë botërore dhe disa nga plazhet më të mira të Azisë. Plazhi Radhanagar është një nga plazhet e flamurit blu të Indisë, duke e bërë atë në listën e tetë plazheve me flamur blu në të gjithë vendin.

E vendosur në jug të Gjirit të Bengalit, Havelock Ishujt Neil janë disa vende të famshme për zhytje me skuba dhe shëtitje me varkë xhami nëpër shkëmbinj nënujorë, me plazhet e tyre të pacenuara me rërë të bardhë, shumë prej të cilave përgjithësisht vëzhgojnë shumë pak turmë turistësh.

Ecja në det dhe zhytja janë aktivitete të njohura në këto ishuj të Andamanëve, me shumë nga plazhet më të mira në botë të vendosura në këtë pjesë të ishullit. Një nga vendet e tjera të famshme të Andamanëve është Ishulli Redskin, i njohur për Parkun e tij Kombëtar Detar, kafshë të egra dhe turne me varkë xhami me pamje të shkëlqyera të koraleve shumëngjyrëshe.

Arkipelagu i gjatë qindra kilometra ka Andamanë në veri dhe Nicobar në jug. Shumica e atraksioneve turistike dhe plazheve të njohura shtrihen në anën veriore të Andamanëve, me zonat e Nicobar dhe Great Nicobar në jug që janë jashtë kufijve për publikun e jashtëm.

LEXO MË SHUMË:
Vendi i zotit Kerala për Turistët Indianë.

E paprekur nga Njeriu

Ishulli Sentinel i Veriut, një nga ishujt në arkipelagun Andaman, është shtëpia e njerëzve Sentinelezë, fisit indigjen të rajonit që besohet se nuk kanë përjetuar kurrë ndonjë kontakt njerëzor nga jashtë ishullit.

Fisi Sentineles, që banon si në ishullin Sentinel Verior ashtu edhe në atë Jugor, janë veçuar vullnetarisht nga çdo ndërveprim njerëzor, me sa duket përgjithmonë. Ishulli është një nga zonat shumë të mbrojtura nga qeveria, me Fisi Sentinelese konsiderohet si populli i fundit i kontaktuar në tokë!

Ishujt Nikobar

Makina ishulli Nicobar Makina ishulli Nicobar

Ishujt Nicobar të vendosura në jug të Gjirit të Bengalit, janë një grup ishujsh të ndarë nga Tajlanda nga deti Andaman në perëndim. Ishujt Nicobar janë territore të izoluara dhe vende të pabanuara, me hyrjen e lejuar vetëm për fiset dhe vendasit e rajonit.

Car Nicobar, kryeqyteti i Ishujve Nicobar, megjithëse është një vend i zhvilluar me lehtësitë bazë të disponueshme, por ishujt e Nicobar kanë mbetur jashtë kufijve për çdo person nga India ose jashtë saj. Populli Nicobarese është një nga fiset primitive të Indisë dhe procesi i përshtatjes me botën e jashtme nga njerëzit e tij është ende në progres me kufizime të ndryshme të qeverisë duke marrë parasysh çdo aktivitet në këtë pjesë të territorit ishullor.

Ishujt Andaman, me plazhet dhe aktivitetet e tyre perfekte përbëjnë një vend pushimi plot argëtim në të gjitha stinët, megjithëse sezoni më i mirë për të vizituar vendin qëndron në muajt tetor deri në maj. Eksplorimi i pjesëve më pak të njohura të ishujve ose vizita në vendet e njohura, të dyja janë një mënyrë për të vëzhguar pamjet befasuese me një foto kujtim të përsosur për t'u kthyer në shtëpi.


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Viza Indiane Online (eVisa India) duke përfshirë vizitën e plazheve të Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve me cilësi për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Viza për Indinë (eVisa India), mund të aplikoni për Visa Indian Online pikërisht këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.