Arsyeja pse quhet Kerala një parajsë

 

Kerala nuk është më pak se një parajsë në tokë dhe për këtë arsye njihet me vend si Vendi Vetë i Zotit. E vendosur në Bregu i Malabarit në Indinë e Jugut, shteti është i famshëm për topografinë e tij të larmishme, plot me rrjete lumenjsh, liqenesh dhe kanalesh që formojnë ato që quhen ujërat e tij të pasme, plazhet dhe malet me çaj, kafe dhe plantacione erëzash, dhe një bollëk të jetës së egër dhe biodiversiteti. Ka kaq shumë bukuri të natyrës për t'u eksploruar në Kerala dhe me këmbënguljen e tij për një ekoturizëm të qëndrueshëm, shteti mund të hulumtohet nga turistët në një mënyrë që nuk ndikon negativisht në mjedisin e saj. Kështu që pa zhurmë të mëtejshme këtu është një listë e gjërave për të bërë dhe vendeve për të parë në Kerala për turistët.

Si të merrni Vizën Indiane nga shtëpia juaj

Merrni Visa Indian Online duke plotësuar një formular të thjeshtë, gjithçka që ju nevojitet është një adresë e-mail, një metodë pagese dhe duhet të jeni në gjendje të plotësoni për këtë Aplikimi i Vizave Indiane Formoni në dy deri në tre minuta.

Ne po japim këshillat tona eksperte për vizitën tuaj në Kerala, e njohur ndryshe edhe si Vendi i zotëruar nga zotat kur vizitoni indianin në Vizë turistike indiane.

Ujërat e pasëm dhe ujëvarat në Kerala

 

Ujëvarat Indiane Vizat Indiane Kerala

 

Disa laguna dhe liqene të njelmëta në Kerala, të cilat kanë më shumë kripë se uji i ëmbël, por më pak se uji i detit, që shtrihen paralelisht me Bregun Malabar të Detit Arabik formojnë një rrjet që njihet si ujërat e pasme të Kerala-s. Këto ujëra mbrapa janë të famshëm për varkat e shtëpisë dhe garat me anije gjatë festivaleve dhe formojnë një nga atraksionet kryesore turistike të shtetit. Më së shumti prapaskenat popullore të Kerala që patjetër që duhet të vizitoni janë palmat e veshura me palma të Alleppey ku mund të merrni Cruises Houseboat dhe të dëshmoni garën tradicionale të varkave me gjarpër në gusht dhe shtator dhe prapaskenat e bukura të Kollamit, Liqeni i Ashtamudi, i cili është qyteti antik i portit në Kerala dhe portë hyrëse në ujërat e pasme të Kerala-s.

Kerala është gjithashtu shtëpi për disa nga ujëvarat më të bukura dhe më madhështore që do të merrni ndonjëherë për të parë në jetën tuaj dhe ju patjetër që duhet të vizitoni disa nga më të ujëvarat e famshme të Kerala, që janë Falls Soochiparra me tre nivele në Wayanad, të rrethuar nga pyje nga të gjitha anët, dhe të cilat bien në një pishinë të madhe, ku turistët mund të notojnë dhe lahen; bie Athirappilly në Thrissur, që është ujëvara më e madhe në Indi dhe është quajtur Niagara e Indisë; dhe Falls Palaruvi, e cila është një nga ujëvarat më të larta në Indi.

 

Plazhet dhe farat e dritave në Kerala

Visa Indian Online Vulë Kovalam

Kerala është mjaft e famshme për plazhet e saj, aq sa disa njerëz mund t'i quajnë më superiorë edhe nga plazhet e Goa-s, veçanërisht sepse disa prej tyre janë relativisht shumë më pak të mbushur me njerëz dhe më të qetë dhe të qetë, edhe pse ka shumë plazhe edhe këtu ku vijnë turistë në tufa. Shkoni në një nga Plazhet më të mira të Kerala-s në muajt midis shtatorit dhe marsit dhe do të keni një përvojë mjaft të paharrueshme. Më shumë plazhet popullore të Kerala që duhet të vizitoni janë plazhet më të mira në Kovalam, të tilla si plazhi i farit, Samudra Beach dhe Hawa Beach / Eve's Beach, të cilat janë plazhet më të vizituara në Kerala; Plazhi Varkala dhe Plazhi Marari, të cilët janë më të qetë dhe më pak të frekuentuar; plazhet e izoluara të Kannur, ku do të gjeni edhe shtëpi plazhi; dhe Plazhi Bekal në Kerala Veriore ku mund të gjeni hotele luksoze aty pranë.

Plazhet e Kerala-s bëhen gjithnjë e më të veçanta nga prania e farve elegante dhe simpatike mbi to, të cilat janë një atraksion i madh turistik në Kerala. Disa nga Farët e njohur të Kerala-s që duhet të shkoni dhe të shihni janë Drita Alappuzha, e cila është 150 vjet e vjetër, Drita Varkala, e cila u ndërtua në vitet 17th Shekulli nga Britanikët, dhe Drita Vizhinjam, që është far më i lartë në Kovalam.

 

Stacionet Hill në Kerala

 

Stacionet Hill Hill Visa Online në Kerala

Kerala është mjaft unike në atë që në këtë shtet ju merrni jo vetëm plazhe dhe liqene dhe prapavijë, por edhe stacione kodrinore për Inland Kerala ka malet, grykat dhe luginat e Ghats Perëndimore, ku pyjet e harlisura mbështesin një bollëk të jetës së egër dhe një pjesa më e madhe e tokës që nuk mbulohet nga pyjet është nën plantacionet e çajit dhe kafesë. Disa nga stacionet më të mira të kodrave në Kerala se ju mund të kaloni një pushim të shkëlqyeshëm në Wayanad, malet e mjegullt të të cilit, lumenjtë, ujëvarat dhe plantacionet e erëzave e bëjnë atë të duket si një idil; Munnar, i cili është i famshëm për plantacionet e tij të çajit dhe lulet blu Neelakurinji, i cili lulëzon vetëm një herë në dymbëdhjetë vjet; dhe Vagamon, e cila është e rrethuar nga tre kodra dhe është plot me livadhe dhe shtigje natyrore, ku mund të eksploroni në mënyrë paqësore natyrën dhe të gjeni një paqe të brendshme.

 

Jeta e egër në Kerala

 

Indian Visa Jetën e egër Online në Kerala

Meqenëse Kerala është plot me pyje të gjelbërta dhe pyje qumeshtit dhe ka një klimë të lagësht tropikale, ajo në mënyrë të pashmangshme ka një jetë të egër dhe biodiversitet të larmishëm unik për vete. Flora dhe fauna e rrallë dhe shpesh ekzotike janë konservuar në shumë shenjta të jetës së egër në Kerala, disa prej të cilave patjetër duhet të përpiqeni t'i vizitoni ndërsa jeni në shtet. Disa nga më të njohurit prej tyre janë Begur Wildlife Sanctuary, ku do të gjeni kafshë të tilla si bulbul i Zi, Peafs, ariu, Thushush për të Qeshur, Pantera, Derra të egër; Rezervë Tiger Parambikulam, ku do të gjeni tigra, leopardë, Macaque me bisht luani, Elefant Aziatik, Nëna Pipat, Mbreti Cobras, Great Burn Hornbill, etj; dhe Mangalavanam Bird Sanctuary, ku mund të shihen lloje të ndryshme zogjsh, të tilla si ujërat e ujit, shamia e kënetës, lloje të ndryshme të fluturave dhe bimësia përreth mangrove.

 

Festivale në Kerala

 

Festivali Online i Vizave Indian Onam Kerala

Kerala dëshmon për shumë ngjarje dhe festivale që e bën një vend me të vërtetë interesant dhe tërheqës për të vizituar, ku ju keni mundësinë për të parë për vete kulturën dhe shpirtin e tij unik. Ju duhet patjetër të vizitoni qytetin gjatë Bienalës Kochi-Muziris ku zhvillohet një ekspozitë ndërkombëtare e artit bashkëkohor, e cila përfshin gjithçka, nga filmi, media e re, dhe arti i performancës, deri tek instalimi, piktura dhe skulptura. Ky festival vjetor është ekspozita më e madhe e artit në Indi. Ju gjithashtu duhet të vizitoni Festivalin e Blerjeve Grand Kerala në të cilin bizneset e vogla si dhe industritë e mëdha të gjithë marrin pjesë në një ngjarje vjetore të blerjeve që zhvillohet nga dhjetori deri në janar në të cilën klientëve u ofrohen zbritje të mëdha, rimbursime dhe kuponë dhuratash për të promovuar Blerja e Turizmit në Kerala.

 

Ne kemi të gjithë ndihmën që ju nevojitet nëse planifikoni një vizitë në Indi dhe kërkoni ndihmë. Merr ndihmë nga Mbështetje për Vizat Indiane. Zakonisht do të vini në vizat turistike indiane por ka edhe të tjera Llojet e vizave indiane (eVisa India) për hyrjen në Indi si Viza e Biznesit Indian Viza Mjekësore Indiane.