Viza Indiane për Turistët - Udhëzues për Vizitorë për Agra

Në këtë postim ne mbulojmë monumentet e njohura dhe të famshme në Agra, dhe gjithashtu ato jo aq të famshme. Nëse po vazhdoni Vizë Indiane si Turist, kjo siguron një udhëzim të plotë për Agra dhe përfshin vende si Taj Mahal, Jama Masjid, Itimad Ud Daulah, Fort Agra, Mehtab Bagh, Pazar, Kulturë dhe vende ushqimore.

 

India Visa Online Taj Mahal

 

Agra është ndoshta qyteti më i famshëm nga qytetet indiane në mesin e turistëve të huaj për mermerin e bukur mauzole që është Taj Mahal i cili për shumë është sinonim i vetë Indisë. Si i tillë, ky qytet është një pikë e nxehtë turistike dhe nëse jeni me pushime në Indi është padyshim një qytet që nuk duhet ta humbni. Por ka shumë më shumë gjëra për Agra sesa Taj Mahal dhe për t'u siguruar që keni një përvojë të plotë në qytet, ne jemi këtu me një udhëzues të plotë për Agra për turistët. Kjo përmban gjithçka që ju duhet të bëni dhe të shihni ndërsa jeni në Agra për të kaluar një kohë të mirë atje dhe për të shijuar vizitën tuaj.

Qeveria e Indisë ka ofruar një metodë moderne të aplikacionit Indian Visa Online. Kjo do të thotë një lajm i mirë për aplikantët pasi vizitorët në Indi nuk janë më të detyruar të bëjnë një vizitë fizike në Komisionin e Lartë të Indisë ose Ambasadën Indiane në vendin tuaj.

Qeveria e Indisë lejon vizitë në Indi duke aplikuar Vizë Indiane në internet në këtë faqe interneti për disa qëllime. Për shembull, qëllimi juaj për të udhëtuar në Indi ka të bëjë me një qëllim komercial ose biznesi, atëherë ju keni të drejtë të kërkoni Viza e Biznesit Indian Online (Indian Visa Online ose eVisa India për Biznes). Nëse po planifikoni të shkoni në Indi si një vizitor mjekësor për arsye mjekësore, duke u konsultuar me mjekun ose për kirurgji ose për shëndetin tuaj, Qeveria e Indisë ka bërë  Viza Mjekësore Indiane Në dispozicion online për nevojat tuaja (Indian Visa Online ose eVisa India për qëllime mjekësore). Viza turistike indiane Online (Indian Visa Online ose eVisa India for Tourist) mund të përdoret për të takuar miq, për të takuar të afërmit në Indi, për të ndjekur kurse si Yoga, ose për të parë shikimin dhe turizmin.

Ju mund të bëni ndonjë aktivitet në Indi përveç vizitës në zonat e kantonmentit ushtarak në një Vizë Turistike Indiane ose për vizitën e Parqeve Kombëtare në Indi, e cila është e përfshirë në këtë post. Qeveria e Indisë ka lejuar që të kërkosh Visa Indian Online (eVisa India) për qëllime turistike (Indian Visa Online ose eVisa India Turizëm) nga Qeveria e Indisë. Forma e Aplikimit për Vizë Indiane tani është në internet e cila mund të kompletohet brenda dy minutash.

Viza Indiane për Turistët - Udhëzime për Vizitorët

 

Nëse jeni duke e lexuar këtë postim, atëherë ka të ngjarë të jeni të interesuar për vende të tjera të shikimit. Udhëzuesit dhe ekspertët tanë të udhëtimit kanë zgjedhur vende të tjera për lehtësinë tuaj nëse keni mbërritur në Visa elektronike elektronike (India Visa Online). Ju mund të dëshironi të shikoni postimet e mëposhtme, Kerala, Trenat luksoze, 5 vendet më të mira turistike indiane, Institutet Yoga të Indisë, Tamil Nadu, Ishujt Andaman Nicobar, Nju Delhi, Goa, Rajasthan Parqe Kombëtare në Indi.

 

Monumente të famshëm të Agra

 

India Visa Online Bulund Darwaza Agra

 

Si kryeqyteti gjatë periudhës Mughal Agra ka një rëndësi të veçantë historike. Nga periudha e qeverisjes së Akbarit deri në Agra të Aurangzeb-it grumbulluan një numër të madh monumentesh të gjitha karakterizojnë arkitekturën më mahnitëse të parë kudo në botë, dhe disa prej tyre madje kanë statusin e të qenurit Vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. I pari nga këto monumente që duhet të vizitoni është padyshim Taj Mahal në mënyrë që të mund të shihni se për çfarë bëhet fjalë. E ndërtuar nga perandori Mughal Shah Jahan për gruan e tij Mumtaz Mahal pas vdekjes së saj, ky është një nga vendet më të njohura në Indi. Ju gjithashtu duhet të vizitoni Muzeun Taj brenda kompleksit Taj Mahal ku do të gjeni fakte interesante rreth ndërtesës së monumentit. Por po aq të bukura janë monumentet e tjera në Agra, të tilla si Fortesa Agra, e cila u ndërtua nga Akbar për qëllim të fortifikimit dhe është në të vërtetë mjaft e madhe për t'u quajtur një qytet i rrethuar me mure në vetvete, dhe Fatehpur Sikri, i cili ishte gjithashtu një qytet i fortifikuar i ndërtuar nga Akbar dhe përmban shumë monumente të tjera të tilla si Bulund Darwaza dhe Jama Masjid.  

 

India Visa Online Fatehpur Sikri Agra

 

 

Disa monumente më pak të famshëm në Agra

Gjëja për Agra është se nuk ka mungesë monumentesh me arkitekturë mahnitëse atje, por disa monumente janë natyrisht më të famshëm se të tjerët dhe kështu më të frekuentuar nga turistët. Por nëse e dini cili tjetër monumente më pak të famshëm në Agra ia vlen të vizitoheni, atëherë do të fitonit një vlerësim edhe më të lartë për bukurinë dhe domethënien e qytetit. Disa nga këto janë China ka Rauza, një memorial për Kryeministrin e Shah Jahan, pllakat me xham të të cilit thuhet se janë eksportuar nga Kina; Anguri Bagh, ose Kopshti i Rrushit, i cili u ndërtua si një kopsht për Shah Jahan, dhe është i bukur për arkitekturën e tij gjeometrike; dhe Varri i Akbarit i cili është domethënës për të qenë vendi i prehjes së Akbarit por gjithashtu sepse edhe ai është një kryevepër arkitektonike dhe ndërtimi i tij u mbikëqyr nga vetë Akbar para vdekjes së tij.

Agra Fort

 

India Visa Online Fort Fort Agra

 

Kur hyni në Agra dhe eksploroni shumë patios, ju e kuptoni se Agra ka një nga ikonat më të mira Mughal në Indi. Kjo inxhinieri e kuqe gur ranor dhe mermeri oozes forcë dhe pomposity. Agra post u fillua kryesisht nga Perandori Akber në vitet 1560 si një strukturë ushtarake dhe më vonë u ndryshua në një kështjellë nga nipi i tij Perandori Shah Jahan. Monumentet dhe ndërtesat e rëndësishme në historinë e Mughal janë akoma një pjesë e kësaj kështjelle, për shembull, Diwan-e-aam (Salla e turmës së përgjithshme), Diwan-e-khaas (Salla e turmave private) dhe Shish Mahal (Pallati i Pasqyrave) . Hyrja Amar Singh, e cila fillimisht u punua për të gabuar agresorët për konfigurimin e saj dogleg, është aktualisht qëllimi i vetëm i kalimit në fortifikim.

Varri i Itimad Ud Daulah

 

India Visa Mausoleum Online i Etimad ud Daulah

 

Ky varr krenohet duke qenë i pari që është bërë prej mermeri të bardhë dhe jo gur ranor të kuq, i cili autoritarisht tregoi ndërprerjen e gur ranor të kuq nga inxhinieria Mughal.

 

Itimad-ud-Daula tani dhe pastaj aludohet si "fëmija Taj" ose drafti i Taj Mahal-it, pasi është ndërtuar me gdhendje ekuivalente me shpjegime dhe strategji zbukurimi pietra dura (punime të gurit të prerë).

 

Varri është i rrethuar nga çerdhe të lezetshme që e bëjnë atë vendin ideal për të zhbllokuar dhe për të hasur madhështinë e një periudhe të vjetër që ishte e pasur në mjeshtëri, kulturë dhe histori.

 

Katakombi është portretizuar shpesh si një kuti perlë ose foshnja Taj dhe thuhet se struktura është përdorur si një kompleks hartues për Taj Mahal. Ju mund të shihni disa similitudë, duke përfshirë njëtrajtësinë, kullat dhe pishinën e gjatë duke hapur rrugën për te varri. Varri shikon mbi lumin Yamuna dhe unë gjeta çerdheve një vend të jashtëzakonshëm për t'u lëshuar nën hije për njëfarë harmonie dhe qetësie nga rrugët e mrekullueshme. Kalimi ishte vetëm disa dollarë, por as kristalet nuk lejoheshin brenda.

 

Mehtab Bagh

 

India Visa Online Mehtab Bagh Agra

 

 

Taj Mahal gati se shtrihet mbi lumin Yamuna në Mehtab Bagh (Kopshti i dritës së hënës), një kompleks çerdhesh katrorë që vlerëson 300 metra në secilën anë. Parkshtë parku kryesor i shquar në një progres prej rreth dymbëdhjetë kultivimesh të ndërtuara nga Mughal në territor.

 

Qendra rekreative ka disa pemë dhe shkurre plotësisht të lulëzuara, një përmirësim i dukshëm nga gjendja e saj në mes të viteve 1990, kur vendi ishte vetëm një kodër rëre. Studimi Arkeologjik i Indisë po punon me zell për të rindërtuar Mehtab Bagh në shkëlqimin e tij unik duke mbjellë bimë të periudhës Mughal, kështu që më vonë, ai mund të kthehet në përgjigjen e Agra ndaj Parkut Qendror të Qytetit të New Yorkut.

 

Skena përshtatet në mënyrë të përsosur me çerdhet e Tajit, duke e bërë atë ndoshta vendin më të mirë në Agra për të marrë një pamje (ose një fotografi) të strukturës marramendëse-veçanërisht gjatë natës. Jashtë hyrjeve në mendje, ju mund të kërkoni për knickknacks Taj Mahal dhe dhurata të ndryshme nga shitësit në zonë.

Kultura e Agra-s

 

India Visa Kultura Online e Agra

 

Agra nuk është e njohur vetëm për monumentet e saj. Agra ka një trashëgimi të pasur kulturore. Ekziston një panair i veçantë që zhvillohet në Agra të quajtur Taj Mahotsav që zhvillohet për gjithsej 10 ditë. Artistë dhe artizanë nga e gjithë India vijnë në festival për të shfaqur artin, zanatin, vallëzimin, ushqimin, etj. Turistët e huaj që janë të interesuar të zbulojnë më shumë Kultura popullore e Indisë duhet ta bëjë atë një pikë për të shkuar në këtë festival dhe ushqimdashësit do ta pëlqejnë atë veçanërisht për shkak të të gjithë ushqimit autentik rajonal që do të jetë i disponueshëm këtu. Fëmijët do të jenë në gjendje të shijojnë shumë festivalin për të cilin gjithmonë zhvillohet një Panair Argëtues.

 

Pazar në Agra

 

India Visa Online Sadar Bazar Agra Blerje

 

Me numrin e turistëve që dynden në Agra në të gjitha kohërat e vitit, është e pashmangshme që ajo të mos ketë mungesë të qendrave tregtare dhe pazare të destinuara veçanërisht për turistët. Ju mund të merrni disa suvenire dhe xhingla për të marrë përsëri me vete, të tilla si kopje të vogla Taj Mahal të bëra prej mermeri. Ju gjithashtu do të gjeni një numër të pafund të dyqaneve që shesin artizanat autentik në Agra dhe ka tregje për gjithçka, që nga stoli deri tek qilimat deri tek qëndisjet dhe tekstili.  qendrat tregtare të njohura dhe pazaret e Agra që duhet të vizitoni janë Pazari Sadar, Pazari Kinari dhe Rruga Munro.

 

Ushqim në Agra

 

India Visa Online Ushqim në Agra

 

Agra është e famshme për mjaft artikuj ushqimorë, siç është Petha, e cila është një ëmbël e bërë me kunguj, dhe mund të gjendet në Sadar Bazar, Dholpur House dhe Hari Parvat; Dalmoth, i cili është një përzierje pikante dhe e kripur e thjerrëzave dhe arrave, dhe mund të gjendet në Panchi Petha dhe Baluganj; të ndryshme të mbushura Parathas; Bedhai dhe Jalebi, të cilat janë ushqime në rrugë në Agra; dhe Chaat, e cila është veçanërisht e popullarizuar në Agra, dhe Chaat më të mirë mund ta gjeni në Chaat Wali Gali në Sadar Bazar. Këto janë disa ushqime të famshme të Agra që patjetër që duhet ta provoni ndërsa vizitoni qytetin.

 

Nëse po planifikoni të vizitoni Indinë, mund të aplikoni për Visa Indian online menjëherë këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose të keni nevojë për sqarime, duhet të kontaktoni me ndihmën tonë për ndihmë dhe udhëzim.      

Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.