Ëmbëlsirat e famshme nga India që duhet të provoni - Seria e vizave turistike të Indisë

Aplikimi për vizë indiane në internet

Visa Indian Online (eVisa Indi) është një proces i thjeshtë për të marrë autorizimin elektronik të udhëtimit (ETA) për hyrje në Indi. Kjo eVisa India është në dispozicion nga shtëpia.

  • NUK kërkohet vizita në Ambasadën Indiane
  • NUK kërkohet varësia e agjentit të udhëtimit
  • Vula në pasaportë NUK kërkohet.

Ju duhet:

  • Një e vlefshme Email adresë
  • Pagesa duke përdorur Kartë debiti, Kartë krediti, Paypal ose Portofol.
  • Qasje në internet nga ju telefon, tabletë ose kompjuter.

Pas marrjes së llojit përkatës të Visa Indian Online (eVisa India) mund të vizitoni Indinë. Aplikimi i Vizave Indiane mund të plotësohet në 3-4 minuta nga shumica e aplikantëve.

Procesi i Aplikimit të Vizave në Indi përshkruhet në detaje për lehtësinë tuaj. Indian Visa Online (eVisa India) është e vlefshme në disa aeroporte siç përmendet në Portet e autorizuara të hyrjes, dhe i përshtatshëm dhe i vlefshëm nëse po vini në Indi me ajër ose Anije lundrimi dhe jo Toka apo Rruga.

Ëmbëlsirat e Indisë

E njohur si origjina e sheqerit të rafinuar, që daton 8000 vjet më parë, kuzhina indiane hap një kapitull krejtësisht të ri me përdorimin e sheqerit në mënyrën më kreative dhe më të përhapur të mundshme, ndoshta më shumë se çdo vend tjetër në botë!

Me emra dhe përbërës të ndryshëm specifikë për çdo rajon, asnjë përmendje e ëmbëlsirave nga India nuk do të ndihej kurrë e plotë, shpesh duke lënë pa u vënë re shumë ëmbëlsira të tjera të shijshme rajonale.

Por mes një vërshimi ëmbëlsirash nga vendi, ka disa emra që janë ëmbëlsirat më të njohura, jo vetëm brenda Indisë, por në shumë pjesë të tjera të botës!

Gulab jamun

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Ëmbëlsirë - Gulab Jamun

Një ëmbëlsirë me bazë qumështi të ngurtë, kjo ëmbëlsirë nuk është e popullarizuar vetëm në Indi, por edhe në shumë vende të tjera të Azisë Jugore. Gulab Jamun, ku termi Gulab fjalë për fjalë do të thotë trëndafil, quhet i tillë me esencën e trëndafilit të pranishëm në ujin e tij me shurup sheqeri.

Shpesh i lidhur me titullin e 'Mbreti' i të gjitha ëmbëlsirave indiane, kjo ëmbëlsirë me teksturën e saj të lëmuar provohet me kombinime të tjera të ndryshme për një shije të këndshme.

Gulab Jamun mund të gjendet në çdo dyqan ëmbëlsirash në çdo cep të Indisë, ku secili vend i shton specialitetin e tij kësaj ëmbëlsire më të preferuar në vend.

Aplikimi për Vizë India kur është Urgjente.

Jalebi

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Ëmbëlsirë - Jalebi

Një ëmbëlsirë me shumë emra nëpër vende të ndryshme gjatë gjithë rrugës nga India në Egjipt, një gjë që askush nuk do ta dinte për këtë ëmbëlsirë është se Jalebi është gjithashtu ëmbëlsira kombëtare e Indisë.

Një delikatesë që mund të gjendet në çdo qytet, shtet apo edhe një dyqan të vogël fshati anembanë Indisë, shija e thjeshtë por e mrekullueshme e ka mbajtur atë në krye të ëmbëlsirave më të famshme në vend. Dhe me shijen e tij unike dhe një formë të përdredhur, sigurisht që dallohet nga një sërë pjatash të tjera ëmbëlsirash indiane.

Çfarë është Emri i referencës së Vizës Indiane në vendin e origjinës.

Kaju Barfi

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Ëmbëlsirë - Kaju Barfi ose Katli

Një ëmbëlsirë e shijshme e Indisë së Veriut e bërë me arra shqeme dhe pluhur kardamom, Kaju barfi shpesh llogaritet ndër shijet mbretërore të Indisë.

Versione të tjera të ndryshme të ëmbëlsirës, ​​duke shtuar fistikë, shafran dhe esencë trëndafili shpesh përfshihen për të rritur shijen e kësaj ëmbëlsire kremoze në një nivel tjetër. Kaju barfi pa dyshim është një nga ëmbëlsirat indiane më të kërkuara në vend, veçanërisht gjatë festivaleve.

Visa Indiane Online (eVisa India) Mbërritja në Aeroportin Ndërkombëtar të Delhi - Indira Gandhi.

Kheer

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Ëmbëlsirë - Kheer

Me një shije të thjeshtë por të ngritur, Kheer është një nga ëmbëlsirat më të vjetra në Indi, ndoshta aq e vjetër sa historia e vendit! Një puding popullor në nënkontinentin Indian, kjo ëmbëlsirë mund të gjendet me versione të ndryshme nëpër shtete të Indisë, me versionin më të njohur të bërë me oriz.

Shafran dhe kardamom i shtohen shpesh Kheer-it për të përmirësuar shijen e tij dhe ëmbëlsira mund të shërbehet si e nxehtë ose e ftohtë. Kheer përmban disa nga përbërësit më të thjeshtë që mund të gjenden në çdo familje indiane, duke e bërë atë një nga ëmbëlsirat më të lehta për të bërë ëmbëlsira shtëpie.

Viza Indiane në internet për qytetarët amerikanë

Mysore pak

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Ëmbëlsirë - Mysore Pak

Kjo ëmbëlsirë e ka origjinën në qytetin indian të quajtur Mysore dhe ngjan më shumë si një biskotë me gjalpë. Mysore Pak është një Ëmbëlsirat tradicionale të Indisë së Jugut të përgatitura duke përdorur miell gram dhe gjalpë të kulluar. Ëmbëlsira është gjithashtu një nga më të lehtat për t'u përgatitur në shtëpi. Disa nga versionet më të mira të shijes së kësaj ëmbëlsire mund të gjenden në qytete në të gjithë shtetet kryesore të Indisë Jugore.

Mënyra e thjeshtë për të marrë eViza indiane për qytetarët britanikë

rasmalai

Aplikimi për vizë indiane në internet - ëmbëlsirë - Rasmalai

Me origjinën e saj të rrënjosur në anën lindore të Indisë, Rasmalai është një ëmbëlsirë që mund të gjendet në të gjithë vendin sot. E njohur për shijen e saj të sofistikuar, kjo ëmbëlsirë është po aq tërheqëse për sytë sa edhe për sythat e shijes, me pothuajse asnjë ëmbëlsirë të disponueshme për të sfiduar kremin e saj.

E bërë me gjizë indiane në formë topa djathi të njomur me qumësht trëndafili aromatik, ëmbëlsira është pa dyshim një nga ëmbëlsirat më të preferuara nga India Lindore.

Çfarë është eVisa indiane

gris

Aplikimi për vizë indiane në internet - ëmbëlsirë - Rasgulla

Një tjetër delikatesë që i përket Indisë Lindore, Rasgulla mund të jetë ajo ëmbëlsirë aq e njohur sa mund të gjendet lehtësisht edhe në shumë vende të tjera anembanë botës. Petë sfungjore të gatuara në shurup sheqeri të lehtë, kjo ëmbëlsirë mund të shihet shpesh si dhurata më e njohur e festës apo dasmës.

I njohur për strukturën e tij sfungjerore, të lëngshme dhe shpesh për nivelin e tij ekstrem të ëmbëlsisë, Kjo pjatë është arsyeja që ana lindore e Indisë të njihet si 'pjesa më e ëmbël e vendit'.

Kalakand

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Ëmbëlsirë - Kalakand

Me origjinë në nënkontinentin Indian, Kalakand është më shumë një formë indiane e qumështit të bërë me qumësht të ëmbël, arra të copëtuara dhe shafran.

Besohet se është shpikur në anën perëndimore të vendit në shtetin e Rajasthan, Kalakand, i cili quhet edhe Torta e Qumështit, u bë menjëherë e popullarizuar në rajon duke u përhapur në pjesën tjetër të shteteve të Indisë.

Gajar ka Halwa

Aplikimi për vizë indiane në internet - ëmbëlsirë - Gajar Ka Halwa

Një ëmbëlsirë me bazë karrota, kjo ëmbëlsirë e thjeshtë e ka origjinën në nënkontinentin Indian. Me strukturën e saj tërheqëse të kuqe dhe shijet aromatike, kjo pjatë është një nga produktet e ëmbla më të preferuara në dimër.

Është një version i thjeshtë i bërë në shtëpi plus shumë variacione, disa prej tyre duke përfshirë djathin, karotën e zezë dhe panxharin mund të gjenden në çdo dyqan ëmbëlsirash në mbarë vendin, duke e bërë atë ndër ëmbëlsirat më të njohura të dimrit.

Mohanthal

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Ëmbëlsirë - Mohanthal

Aq magjepsës sa edhe emri i saj, ku termi Mohan fjalë për fjalë do të thotë simpatik, kjo ëmbëlsirë e thjeshtë është ndër ëmbëlsirat e famshme tradicionale të Indisë. E bërë me përbërës të thjeshtë duke përfshirë gram miell dhe sheqer, ëmbëlsira e ka origjinën e saj në shtetin veriperëndimor të Gujrat.

Mohanthal përgatitet kryesisht gjatë festivaleve të mëdha ose ceremonive tradicionale për t'u paraqitur një ofertë hyjnive dhe i ngjan shumë Barfit, një tjetër ëmbëlsirë e famshme dhe shumë e dashur indiane.

Basundi

Aplikimi për Vizë Indiane Online - Ëmbëlsirë - Basundi

Një tjetër ëmbëlsirë popullore që i përket shteteve perëndimore të Indisë, Basundi është shumë e ngjashme me Rabri, e cila është një tjetër ëmbëlsirë popullore me bazë qumështi e famshme në Indinë e Veriut. E bërë duke përdorur qumësht, kardamom dhe sheqer, edhe me përbërësit e saj të thjeshtë, kjo ëmbëlsirë mund të marrë orë të tëra për t'u përgatitur, ku procesi në fakt përfshin që qumështi të reduktohet në konsistencën e tij më të trashë.

Zakonisht shërbehet e ftohur me mbushje me fruta të thata, kjo ëmbëlsirë mund të shijohet më së miri në çdo dyqan të famshëm rrugor në Indi.

Shahi tukda

Aplikimi Online për Vizë Indiane - Ëmbëlsirë - Shahi Tukda

Besohet se është me origjinë Mughlai, kjo ëmbëlsirë është shumë e popullarizuar në Indi me origjinën e saj në shtetin e Hyderabad. Ëmbëlsira është përgatitur me copa buke të skuqura të njomura në qumësht të trashur, kardamom dhe shafran, dhe mund të gjendet lehtësisht duke u shërbyer në dasma dhe ceremoni.

Më shumë si një version lindor i pudingut të bukës, Shahi Tukda ka shumë histori të lidhura me origjinën e tij, me shumë që pretendojnë se perandori i parë Mogul Babur e solli atë në Indi në vitin 16.th shekulli. Disa nga versionet më të mira të shijes së kësaj pjate mund të gjenden në shtetin e Hyderabad.

 

p> Qytetarët e shumë vendeve përfshirë SHBA, Kanadë, Francë, Zelanda e Re, Australi, Gjermani, Suedi, Danimarkë, Zvicër, Itali, Singapore, Mbretëria e Bashkuar, kanë të drejtë për Indian Visa Online (eVisa India) përfshirë vizitat në plazhet e Indisë me vizë turistike. Banor i mbi 180 vendeve të cilësisë për Visa Indian Online (eVisa India) si për Kualifikimi i Vizave Indiane dhe aplikoni Vizën Indiane Online Online të ofruar nga Qeveria e Indisë.

 

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Visa për Indi (eVisa India), ju mund të aplikoni për Visa Indian Online këtu dhe nëse keni nevojë për ndonjë nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim duhet të kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.