Небесно патување во Мунар, Керала за индиски туристи

Кога Керала се нарекува Божја Сопствена Земја, тоа е поради местата како што е Мунар, кој е мал град во областа Идуки и е една од најубавите ридски станици во Индија. Минијатура на Керала и микрокосмос на видови, оваа прекрасна ридска станица се наоѓа во  Западен Гатс на висина од 6000 ft. Тоа е спокоен мал град со прекрасни планини и ридови, зелени шуми, плантажи за чај и кафе, засолништа за диви животни и зеленило наоколу, со совршено време цела година. Има тони убави места за посета додека престојувате во него и прекрасни селски имоти и одморалишта за удобен престој. Ако барате да поминете тивок и спокоен мал одмор во Индија, нема да најдете подобро место да го поминете од Мунар во Керала. Ќе бидете средени ако ги посетите следните неверојатни места во Мунар за време на вашиот престој таму.

Владата на Индија направи е едноставна да се добие индиска виза преку Интернет (еВиза Индија). Можете да дознаете за Индиска туристичка виза за која апликацијата за виза можам да ја направам онлајн на Формулар за апликација за индиски визи. Доколку сакате да дознаете повеќе за Индиски визи визи или дојдете за деловна или медицинска посета, тогаш можете да аплицирате на оваа веб-страница. Туристичката виза за Индија е достапна во 3 времетраење, 30 дена, 1 година и 5 години. Можете да дознаете повеќе за Туристички места за посета во Делхи Одмори на островите Андаман и Никобар.

А на Индија со повеќе од 500 острови од кои само 37 се населени и само неколку се отворени за туристи, овие острови се мало парче од рајот со мало ќоше целосно на источноиндискиот брег. Порт Блер, главниот град на островите Андаман и Никобар, ќе ве води низ траекти и крстарења до други острови со прекрасни плажи, сини води и уникатна историја на британскиот колонијализам и јапонската окупација за време на Втората светска војна. Еве ги сите места што мора да ги посетите ако сакате да одите на одмор и да ги истражите Андаманските и Никобарските Острови при вашата посета на Индија.

Мора да се види места во Мунар, Керала за туристите

1. Езерото Кундала

ИНДИНСКА ВИЗА КУНДАЛА Езеро

Иако е така 20 километри подалеку од Мунар, за време на вашиот престој таму мора да го посетите ова вештачко езеро кое водата ја добива од браната Кундала Арх. Самото езеро е на надморска височина од 1700 метри и го одзема здивот да се погледне. Опкружена со тркалачки ридови и планини, неговата сценска убавина се состои од контрастот што го прават зелените долини наспроти синото небо и блескавите сини води. Додавањето на првите сончеви зраци и прекривката од бели облаци наутро создава величествен пејзаж. Овде можете да се вклучите во активности како пловење и јавање коњи, а исто така да ги посетите градините со цветови од цреши кои цветаат 2 пати годишно овде и ако имате среќа може да видите познатите сини Neelakurunji цвеќиња кои цветаат еднаш на секои 12 години.

2. Ехо Точка

ИНДИЈАНСКА ВИЗА ЕХО ПОМЕНА МУНАР

Околу 15 километри оддалечено од Мунар, ова е прекрасно и фасцинантно место што апсолутно мора да го посетите додека сте на патување во Мунар. Ехо Поинт се наоѓа на бреговите на мирно и необично езеро и е опкружен со 3 планински венци кои се среќаваат во оваа точка - Мудрапужа, Налатани и Кундала. Планините се покриени со бујно зеленило и изгледаат мистично кога станува целосно облачно и магливо. Овде можете да правите секакви работи, почнувајќи од смирувачка и терапевтска прошетка на бреговите на езерото или на падините на ридовите, пловење во мирното езеро, гледајте ги многуте птици родени во Мунар, па дури и пронајдете ги ретките сини цвеќиња Неелакуруњи ако имате среќа, но главната атракција на местото е фасцинантниот феномен на ехо што може да се забележи овде, што прави вашиот глас да одекнува назад кон вас. Тоа е прилично волшебно место и мора да го направите поента да го посетите додека сте на патување во Мунар.

3. Националниот парк Еравикулам

Национален парк Индијанска ВИЗА Еравикулам

Првиот национален парк Керала, Националниот парк Еравикулам се наоѓа на растојание од околу 15 километри од Мунар и е популарна туристичка атракција таму. Тоа е Светско наследство на УНЕСКО бидејќи е дом на многу загрозени диви животни и флора и фауна. Населен е со такви загрозени видови животни како што се Нилгири Тахрс кои се еден вид дива коза или овца, индискиот мунтијак, златен шакал, тигри, леопарди, нилгири лангури и неколку други видови. Има и многу видови птици, ендемични пеперутки и водоземци. Можете да го посетите Националниот парк Еравикулам со возење со автобус обезбеден од шумските власти, но исто така можете да го посетите паркот ако го посетувате Мунар во кој било месец освен од февруари до март, бидејќи во текот на овие месеци паркот останува блиску до јавноста бидејќи е сезоната на парење за Nilgiri Tahrs.

4. Музеј на чај Канан Деван

Музеј за чај од индиската виза Канан Деван

Мунар е дом на многу плантажи со чај, а Керала воопшто има долга историја на култура на чај која датира од најмалку еден век. Освен прекрасните плантажи со чај во и во близина на Мунар, дефинитивно треба да го направите поента да ги посетите Чај музеј во Мунар да дознаете сè за процесот на растење на листовите од чајот, а исто така и за историјата на растот и процутот на чајни насади и имоти во Мунар и во Керала и низ остатокот од Јужна Индија. Ќе дознаете како точно функционира индустријата за чај. Исто така, би можеле да гледате видео документарец на истата тема што ќе го подобри искуството од посетата на музејот.

5. Цветен парк

Индианска виза БЛОСОМ ПАРК МУНАР

Blossom Park во Munnar е многу популарна туристичка атракција. Рашири низ 18 хектари е полн со прекрасни и егзотични цвеќиња на кои е дом на Мунар. Главната атракција на паркот е цветното шоу што го приредува, но можете да учествувате и на други авантуристички и возбудливи активности Овде, како што се пловење, набљудување птици, трекинг, лизгање на ролери, итн. Има и игралиште за деца со лулашки и јажиња. Тоа е совршено место за да поминете убав, пријатен ден во Мунар и можеби да имате прекрасен мал пикник додека одмарате на ридската станица. Погрижете се да го посетите пред да заминете од Мунар!


Ако планирате да ја посетите Индија, можете да аплицирате Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба некаква помош или барате какви било појаснувања слободно контактирајте Центар за поддршка и помош за визи во Индија за поддршка и водство.

Треба да се погрижите да ги исполнувате барањата за фотографија за индиска виза и барањата за пасош за индиска виза Граѓаните на над 180 земји се Подобни за индиска виза која вклучува Граѓани на САД и .

Керала како дестинација за туристите кои доаѓаат во Индија е доста популарна кај посетителите од Соединети Држави а исто така и од туристи од Обединето Кралство. Не само што може Британски граѓани аплицирајте за тоа, но над 180 земјите имаат право да аплицираат за индиска виза преку Интернет (eVisa Индија) вклучително и Француски граѓани, Германски граѓани, Дански граѓани Норвешки граѓани. Останатите националности можат да проверат Квалификуваност за индиска виза, Владата на Индија препорачува да аплицирате за вашата индиска виза преку Интернет (eVisa India) 4 работни дена пред вашето патување за да дозволите одобрување.