Одмори на островите Андаман и Никобар за туристи за виза во Индија

Можеби сте решиле да ја посетите Индија за Индиска туристичка виза, Индиска деловна виза or Индиска медицинска виза, но ако доаѓате како турист тогаш, едно од најсценските места е одмор на островот Андаман и Никобар. Ако сликата на Индија што ја имате во вашата глава е целосно составена од жешки рамнини и антички, рустични споменици, тогаш не би можеле да бидете подалеку од вистината. Иако тоа е секако дел од Индија, а многу туристи се ограничуваат да не видат повеќе од овој дел, прекрасното нешто за Индија е тоа што Индија е составена од повеќе од 1 вид терен. Можете исто така да имате спектакуларен одмор на плажа во Индија со спуштање на островите Андаман и Никобар.

A Територија на унијата на Индија со повеќе од 500 острови од кои само 37 се населени и само неколку отворени за туристи, овие острови се мало парче од рајот со мало ќоше целосно на источноиндискиот брег. Порт Блер, главниот град на островите Андаман и Никобар, ќе ве води низ траекти и крстарења до други острови со прекрасни плажи, сини води и уникатна историја на британскиот колонијализам и јапонската окупација за време на Втората светска војна. Еве ги сите места што мора да ги посетите ако сакате да одите на одмор и да ги истражите Андаманските и Никобарските Острови при вашата посета на Индија.

За туристите мора да видат места на островите Андаман и Никобар

1. Островот Хевелок

Острови на Индија Виза Андаман Хавелок

Островот Хавелок, официјално познат како остров Сварај оттогаш 2018, е 1 од најголемите и најпопуларните острови на островите Андаман и Никобар и е една од главните туристички атракции на островите. Со прекрасни плажи со бел песок, длабоко сини треперливи води, богати корални гребени и бујни, густи шуми, островот е прилично живописно место за да го поминете вашиот одмор. најпопуларните плажи. Освен прекрасниот поглед што ќе можете да го гледате во секое време додека на островот Хевелок, исто така можете да имате забавна авантура таму со нуркање, нуркање и нуркање во длабоко море.

2. Малиот Андаман

Индиска виза Малиот Андаман

на  четвртиот најголем остров на островите Андаман и Никобар, Малиот Андаман е исто така популарна туристичка дестинација. Освен по убавите плажи со бел песок и сини води, познат е и по дождовните шуми што го опкружуваат, многуте маѓепсувачки водопади кои се наоѓаат на неа и редок вид на морска желка. Некои популарни активности што треба да се прават на островот се пловењето, сафари со слонови, а особено сурфањето, кое стана една од најпопуларните активности на островот, толку многу што на островот има отворено и училиште за сурфање.

3. Неплоден остров

Островот индиски виза Андаман Барен

Неплодниот остров е фасцинантен бидејќи во него се наоѓа Единствениот активен вулкан во Индија а поради можноста од ерупции на вулкани претежно е ненаселен. Не можете да го разгледувате островот, иако граѓаните на Индија можат да го посетат со добивање дозвола од Одделот за шуми, но на странските државјани не им е дозволено да слетаат на брегот и можат да го видат само од далечина од брод на морето. Но, дури и од далечина, ова е една од најуникатните работи што можете да ги видите во текот на животот, а исто така е мистична глетка, со виолетово-црниот песок на островот и сините води. Островот е донекаде неистражена мистерија и да го видите, иако од безбедно растојание, би било доста интересно искуство.

4. Островот Випер

Островот Виза Андаман Випер

Она што ги прави Андамански и Никобарски Острови интересни е тоа што тие не се составени само од живописни плажи, туку има и работи како активен вулкан на еден од островите и други острови кои се испечатени со потсетници на колонијалните времиња. Островот Viper, на пример, иако е прилично убав, не може да се одвои од неговата историја како место што го користат Британците (името на островот доаѓа и од името на бродот со кој Британците дошле на островот) за да ги затворат Индијците борците за слобода да ги држат подалеку од индиското копно и кои често биле подложени на нечовечки третман. Подоцна бил окупиран од Јапонците за време на Втората светска војна. Нејзината убавина кога се комбинира со историјата што е заробена таму прави многу интересна посета таму. Неговите историски градби сè уште се реставрираат и ако ве интересира Индиска колонијална историја дефинитивно треба да го посетите овој остров.

5. Мобилен затвор

Индиски визи Андаман мобилен затвор

Ова е уште едно интересно место на островите Андаман и Никобар. Стоејќи во Порт Блер, главниот град на Андаманските и Никобарските Острови, Cellular Jail или Кала Пани бил колонијален затвор што го користеле Британците. Изграден како 7 краци на велосипед, ова 3 катен затвор беше првиот од ваков вид што беше изграден во Индија со 693 ќелии изградени за самица каде никој од затворениците не можеше да комуницира меѓу себе. Таму има и затворска болница и местото кое служело како бесилка за егзекуција. Многу индиски борци за слобода беа затворени во овој затвор. Денес е национален меморијален споменик, на кој се прикажани индиските борци за слобода и има изложбени галерии и библиотека за движењето за слобода. Во Cellular Jail е организирано шоу на Light and Sound. Тоа е доста фасцинантно, но вознемирувачко место за посета.  


Ако планирате да ја посетите Индија, можете да аплицирате Индиска виза на Интернет (eVisa Индија) со користење на Формулар за апликација за индиска виза преку Интернет. и ако ви треба некаква помош или барате какви било појаснувања, треба да контактирате Водич за визи за Индија за поддршка и водство.

Треба да се погрижите да ги исполнувате барањата за фотографија за индиска виза и барањата за пасош за индиска виза Граѓаните на над 180 земји се Подобни за индиска виза која вклучува Граѓани на САД Британски граѓани.

Ве молиме, поднесете барање за виза за Индија 4-7 дена пред вашиот лет.