Водич за туристички визи во Индија за луксузни возови во Индија

Владата на Индија сака да ги забавува странските посетители преку екстравагантни „хотели на тркала“. Индија има богато наследство на Opulent & Luxury Trains за возбудување, забава и обезбедување на незаборавно искуство. Овде ќе знаете за целиот луксузен воз како носител на индиска туристичка виза за виза. ВИЗА НА ИНДИЈАНСКИОТ ТУРИСТИК - ОБУКА НА МАХРАЈА

Патувањето во Индија и сведочењето на нејзината богата, разновидна култура и секојдневниот живот во воз е искуство како никој друг. Летечкиот од една дестинација до друга во Индија не би ви дозволила поглед во вид на Индија што ќе бидете сведоци на поминување покрај вас додека сте во воз. За да се подобри ова искуство за туристите кои ја посетуваат Индија, постојат специјални луксузни возови во Индија има за цел да им даде на туристите ексклузивно искуство од раскошот на кралската традиција од минатото. Овие луксузни возови во Индија за туристите го прават патувањето со воз a раскошна, незаборавна афера.

Водени од Индиски железници и Индиската железничка угостителска и туристичка корпорација, овие луксузни возови ќе го направат вашето патување во Индија а еднаш во животно искуство каде што можете да ја видите модерната Индија додека се чувствувате како да сте пренесени во времето на индиските махараџи. Има 8 такви луксузни возови во Индија и најдобрите од нив се наведени подолу за вас.

Секој е добредојден во овие возови, но тие најчесто се користат од странски посетители, но нема ограничување и секој може да патува со овие возови. Доколку доаѓате за туризам и разгледување на Индија за кои можете да аплицирате Индиска туристичка виза, ова е јасен и едноставен процес, на Формулар за апликација за индиски визи е онлајн и eVisa India е испратена по е-пошта. Може да аплицирате за Индиска деловна виза Индиска медицинска виза исто така онлајн, ако целта на вашето патување не е поврзана со туризмот. Владата на Индија сега го направи процесот електронски и Индиска виза преку Интернет (eVisa India) е претпочитан начин за аплицирање во Индија наместо посета на индиската амбасада и поднесување хартиена виза.

Туристички места на ipајпур, Туристички места во Делхи, Одмори на Андаман и Никобар Одмори за Мунар во Керала исто така се опфатени за вашата помош.

Дозволете ни да се преселиме во примарната цел на овој водич, а тоа е да ви обезбедиме преглед на раскошните и луксузни возови на Индија за туристите.

Мора да патуваат во луксузни возови

1. Махараџи Експрес

ВИЗА НА ИНДИЈАНСКИОТ ТУРИСТИК - ОБУКА НА МАХРАЈА

Дел од најлуксузните возови за туристите во Индија, Махараџас Експрес е инспириран од европскиот Ориент Експрес и е исто толку луксузно елегантен и нуди исто толку волшебно искуство за своите патници. Тоа опфаќа 9 главни дестинации, вклучувајќи ги Мумбаи, Ајанта, Удаипур, Џодпур, Биканер, Џајпур, Рантамборе, Агра и Делхи и нуди 6 патувања кои се составени од различни комбинации на тие дестинации, некои долги 4 дена, а други 8 дена. Може да носи 88 патници кои би можеле да уживаат во неговите стилски кабини, ресторани кои нудат вкусни кујни и салон, а исто така и модерни удобности како што се WiFi, големи телевизори и телефони. Постојат, исто така, сопствена бања и 24/7 услуга во соба за сите гости. Возот сообраќа од октомври до април.

2. Палата на тркала

ВИЗА НА Индискиот турист - ПАЛАЦА НА ОБУКА ЗА ВЕЛЕС

Друга популарен луксузен воз во Индија за туристи, Палатата на тркала се обидува да го рекреира раскошот и величественоста на вагоните што порано ги користеле индиските махараџи и низами. Елегантно украсен и со вкусен декор, овој луксузен воз ве враќа назад во времето во декадентниот период на Раџпутите во Раџастан и нема подобар начин да доживејте го кралското минато на Раџастан за себе отколку преку патување во овој луксузен воз. Нејзините дестинации вклучуваат Делхи, Џајпур, Саваи Мадхопур, Читоргар, Удаипур, Џајсалмер, Џодпур, Бхаратпур, Агра и Делхи, од кои некои се поранешни кнежевства Раџпут. Кабините, трпезариите и салонот се украсени да изгледаат како кочии од минатото, но сите се опремени со најсовремени модерни удобности. Неодамна, во возот е додаден и спа центар во кој туристите можат да се релаксираат по напорниот ден на разгледување. Возот сообраќа од септември до април.

3. Деканска одисеја

Обука за индиски турист ВИЗА ДЕЦЦАН ОДИСЕЈ

Луксузен воз во Индија за туристи, Deccan Odyssey им дозволува на своите патници да патуваат низ државата Махараштра и да ја искусат нејзината култура додека се во воз што се чувствува како луксузен хотел на тркала. Овој луксузен воз нуди 6 патувања низ Махараштра со дестинации вклучувајќи места како што се Мумбаи, Аурангабад, Тадоба, пештерите Ајанта, Нашик, Колхапур, Гоа, Биџапур, Саваи Мадхопур, Агра, Сасан Гир, Куч, Хајдерабад итн. Во овој раскошен воз можете може да ја доживее величественоста и величественоста на она што порано беше Кралството Марата додека ги посетувате местата кои порано биле дел од него и сведочете за чудата од минатото. Заедно со елегантни и кадифени кабини, 2 ресторани со одлична кујна, конференциски автомобил специјално за бизнис класата и фитнес апартман со здравствена бања, возот има и најсовремени модерни удобности за своите патници. Возот сообраќа од октомври до април.

4. Златната кочија

Индискиот турист ВИЗА ЗЛАТНАТА КАРИОТ ОБУКА

Искуството да се биде потопено во минатите кралства на Раџпутите и Маратите не е единственото што можат да ви го понудат луксузните возови во Индија за туристи. Исто така, постојат возови како Златната кочија која покрива места на светско наследство и културни места во Јужна Индија, вклучувајќи ги и државите Карнатака, Керала и Тамил Наду. Започна од Државната корпорација за развој на туризмот Карнатака (KSTDC), Златната кочија работи од октомври до април и покрива дестинации како Бенгалуру, Бандипур, Мајсоре, Халебиду, Чикмагалур, Хампи, Бадами, Гоа итн. Внатрешноста на возот е елегантна и убава, инспирирана од Јужноиндиски архитектонски традиции, особено традицијата Хојасала и Мајсоре. Со луксузни кабини дизајнирани со антички мотиви, но кои содржат и модерни удобности,2ресторани и бар, теретана, спа Ајурведа и простор за одмор, возот е совршен за удобно и со стил патување.

5. Кралскиот Ориент воз

ВИЗА НА Индискиот турист - РОЈАЛ ОРИЕН ОБУКА

Инспирирано од Палатата на тркалата и започнат од Туристичката корпорација на Гуџарат и Индиските железници, овој луксузен воз во Индија за туристи е прекрасен во својот раскош и како што сугерира неговото име на своите патници им дава кралско искуство. Покривајќи ги главните туристички дестинации во Раџастан и Гуџарат, вклучувајќи ги Делхи, Читоргар, Удаипур, Јунагарх, Веравал, Сомнат, Националниот парк Сасан Гир, Ахмедпур, Мандви, Палитана, Сархеј, Ахмедабад и Џајпур, овој луксузен воз ќе ви овозможи да ги посетите историските најславните и значајни глетки додека патувате до нив во скутот на луксузот. Возот доаѓа со удобни кабини, ресторани и сите модерни удобности. Работи во текот на целата година.


Владата на Индија ве поканува да го доживеете раскошното и незаборавно патување во луксузен воз и со нетрпение очекуваме да го прошириме нашето срдечно гостопримство.

Ако планирате да ја посетите Индија, можете да аплицирате Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба некаква помош или барате какви било појаснувања слободно контактирајте Центар за поддршка и помош за визи во Индија за поддршка и водство.

Граѓани на САД, Француски граѓани, Граѓани на Обединетото Кралство, Италијански граѓани, Шпански граѓани, Јапонски граѓани, Шведски граѓани, Канадски граѓани, Австралиски граѓани Граѓани на Швајцарија покрај другите 180 националности имаат Квалификуваност за индиска виза да ја искористам индиската виза преку Интернет (eVisa India) од Владата на Индија и да уживаат во луксузните возови.