Индиска виза - Туристички водич за Раџастан, Индија

Привлечни, историски, наследство, иконски и богати со историски места за индиска виза Туристите се опфатени во овој пост, за вас покриваме места како Удаипур, Шехавати, Пушкар, isајзалмер, Читоргарх, Монт Абу и Ајмер.

 

Раџастан е најголемата територија на Индија што се однесува до земјиштето. Опфаќајќи го поголемиот дел од Големата индиска пустина, Раџастан стана еден од главните универзални патнички цели на светот. Гледачите и истражувачите структурираат различни делови од Индија и од разни делови на светот доследно го посетуваат Раџастан. Социјално и богата провинција во Индија, Раџастан вклучува градски области, градови и градови. Постојат различни урбани заедници во Раџастан кој се огледало вистинска квинтесенција на Раџастан. Тоа е парче од Златниот триаголник за одмор во посета на Индија. Збогатен со заедничка совршеност и неверојатна историја, Раџастан има просперитетна туристичка индустрија. Базените во Удаипур, големите живеалишта во ipајпур и пустинската оаза во odодпур, Биканер и isаисалмер се меѓу најпосакуваните цели на бројни разгледувачи, индиски и далечни. Патничката индустрија обезбедува 8% од приходите на БДП на домаќинствата во Раџастан и вработувањето. Бројни стари и занемарени кралски резиденции и утврдувања се сменети во наследни конаци. Патничката индустрија ја прошири работата во делот за пријателство. Основното слатко на државата е геварот. Раџастан е познат по своите проверливи места на падините и кралските резиденции, тој е загарантиран како најдобро место за патничката индустрија идентификувана со кралските резиденции. Една од значајните кралски резиденции во Раџастан е Умаид Баван Палата. Таа е класифицирана како најголемата Кралска палата на државата. Исто така е и една од најголемите аранжмани за приватно живеење на планетата.

Владата на Индија обезбеди современ метод на апликација за индиски визи преку Интернет. Ова значи добра вест за апликантите бидејќи посетителите во Индија повеќе не се обврзани да закажат состанок за физичка посета на Високата комисија на Индија или индиската амбасада во матичната земја.

Владата на Индија овозможува посета на Индија со барање за Индиска виза преку Интернет на оваа веб-страница за неколку намени. На пример, вашата намера да патувате во Индија се однесува на комерцијална или деловна цел, тогаш имате право да аплицирате Индиска деловна виза Интернет (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за бизнис). Ако планирате да одите во Индија како медицински посетител од медицинска причина, консултација со лекар или за операција или за вашето здравје, Владата на Индија има направено  Индиска медицинска виза Интернет достапен за вашите потреби (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за медицински цели). Индиски туристички визи на Интернет (Индиска Visa Online или eVisa India for Tourist) може да се искористи за средба со пријатели, средба со роднини во Индија, за посета на курсеви како Јога, или за гледање на туризам и туризам.

Можете да направите било каква активност во Индија, освен да посетувате воени области за кантонирање на индиска туристичка виза или за посета на националните паркови во Индија, што е опфатено во оваа објава. Владата на Индија дозволи да аплицирате Индиска виза на Интернет (eVisa India) за туристички цели (Индиски Visa Online или eVisa Индија Туризам) од Владата на Индија. На Формулар за апликација за индиски визи сега е на Интернет што може да се заврши за неколку минути.

Индиска виза за туристи - Упатство за посетители

 

Ако го читате овој пост, тогаш веројатно ве интересираат други места за гледање. Нашите водичи и експерти избраа други места за ваша погодност ако пристигнете на индиската електронска виза (Индија Виза Интернет). Можеби ќе сакате да ги погледнете следниве натписи, Керала, Луксузни возови, Индиски туристички топ 5 места, Институти за јога во Индија, Тамил Наду, Острови Андаман Никобар, Њу Делхи, Гоа Национални паркови во Индија.

 

Udaipur

Индија виза УДАИПУР

Обично етикетирани да бидат едно од најпознатите сентиментални места на индиското потконтинент, Удаипур е фантастично место на тврдините и кралските резиденции, светилишта, халис, езера и задните влезови со квинтесенцијален, сеприсутен брилијантен стил на живот Раџастан. Удаипур беше работена во 1568 година од страна на Махарана Удаи Сингл откако Мугалците го победија Читор, но во исто време беше потребно да се спротивстават на постојаните напади од еквивалентниот и подоцна Маратас. Во секој случај, градот и покрај сè, го задржа својот посебен волшебник со своите извонредни места и обележја.

Директно, неговиот дух живее во своите неорганизирани чаршии, сентиментални понтонски возења, добро познати историски центри, дисплеи, патишта и продавници. Voyagers можат да ценат луксуз под енергично социјално сонце на секој агол или да уживаат во тоа вкусна храна Раџастан од разни патишта се забавува.

Изгласано како „Најромантична дестинација во Индија“, Удаипур е дополнително добро познато место за патувања со бура во Индија.

 

Шехавати

 

Индија виза ШЕХАВАТИНевидената интрига на Шекавати лежи во беспрекорно насликаните хали, кои се направени со интересни wallидни слики тоа има импресивен, практично друг светски привлечност. Дел од фасцинацијата на градот лежи во нејзините помали, поврзани структури со неплодна, социјална разумност што е интересна и уникатна во однос на различни градови и урбани заедници на Раџастан. Од овие wallидни слики, сликарите и занаетчиите им се придружија на вообичаените теми со постепено современи теми кои раѓаат тотално различни рестриктивни уметнички изрази што изгледаат крајно привлечни.

 

Пушкар

Индија виза ПУШКАР

Приказната за Пушкар е поврзана со стара легенда на Хинду. Прифатено е дека тоа е местото каде што лордот Брама, производителот на светот надвор од хинду пантеонот, го испушти цутот на Лотус и неговите ливчиња направија три езера од кои најголемото езеро е најзначајното. Веројатно е најсветиот локалитет за Хиндусите и е домаќин на само мал број на светилишта на Брама на планетата. Пушкар, иако комбиниран во обична социјална и конвенционална атмосфера во Раџастан, има своја непогрешлива привлечност која заслужува истражување и средба. Овој небесен град е еминентен свет низ годишниот Саем Пушкар што е искористено со резултати од целиот свет.

 

Џајпур

 

Главниот град на државата, ipаипур е исто така најголемиот град на август територијата на Раџастан. Kachwaha Rajput Ruler беше клучна личност што го основа Jaајпур 300 години наназад. Основачот на градот беше Саваи isingаисинг Втори, кој беше водач на Амбер. Дополнително познат од моникерот Пинк град на Индија што е заради посебната шафран или розова сенка на структурите. Уредувањето на градот го заврши Ведската Васту Шастра (индиски дизајн). Многу договорени патишта и дефинитивен и имагинативен инженеринг направете го тоа еден од главните најповолни места за одмор.

 

Во Анкетата за избор на читатели на читатели на патници во Conde Nast во 2008 година, ipајпур се најде меѓу првите десет од најдобрите места за посета во Азија. Ipајпур има парцели за да им понуди дури и на најнормалните разгледувачи. Мислењата, обележјата, светилиштата, Градините, историските центри и огромните трговски центри на ipајпур носат разгледувачи што потекнуваат од целиот свет за да се сретнат со храна, забава и прескокнување во овој прекрасен град. Ipаипур е исто така дом на огромен број изрази и специјалност со повеќе богати специјализации.

 

Jaisalmer

 

Индија Виза AАИСАЛМЕР

Впечатлив град со песочник кој мистериозно се искачува од издигнувањето на песок во пустината Тар, Хаисалмер изгледа како да е директно од приказната за Арапските ноќи. Нејзината хипнотизирачка антиквизирана тврдина, работена во 1156 година, е издигната високо на платформата што седи над градот. Внатре, тврдината е жива и волшебна. Во него се сместени пет кралски резиденции, неколку светилишта и некои заслепувачки хали (манори), исто како продавници и различни аранжмани за живеење. Овие врвни активности во Хаисалмер го шират најдоброто од градот и неговите фактори на животната средина.

 

Читоргарх

 

Индија виза ЧИТТОРГАР

Читоргарх е познат како тешка станица на хиндушкото спротивставување против муслиманските престапници и нејзините името е заменливо со галантеријата на Раџпут, безгласност и храброст. Огромното упориште овде остана против престапниците долго време, и покрај фактот дека беше зафатено повеќе пати. На една прилика, 13,000 дами во градот поднесоа ohохар, брзајќи се себе си и своите деца на вонреден пожар за погребување во непочитување на надминувањето на вооружените сили. Денес, повеќето одгледувачите се појавуваат да ја видат тврдината на УНЕСКО.

Принципот фасцинација е тука Форт Читоргар, замислен најголем од сите структури заштитени со Рајпут. Внатре, ќе откриете кралски резиденции, археолошки историски центар и неколку луксузни светилишта на ainаин.

Ajmer

 

Индија виза АЈМЕР

Во основа е познат Ајмер како последно место за одмор на Шах Хваја Муин-уд-рекет Чисти, основач на барањето за Чиштија. Неговиот гроб во моментов се обожува како веројатно најсветото место за богослужба и се смета за најзначајно во Индија. На немуслиманите им е дозволено да го посетуваат комплексот на осветените места, а исто така вреди да се истражат живите патишта и чаршиите околу гробницата. Само надвор од градот, на еден врв, се наоѓа Тарагар, преостанатите делови на тврдината стара 2000 години, што некогаш ги контролираше курсевите за размена на локалното население.

Неспорна карактеристика овде е гробот на Шах Хваја Муин-уд-рекет Чисти и ова е основната мотивација зошто доаѓаат поединците. Надоместното искачување до Тарагарх е дополнително мејнстрим.

 

Монт Абу

Индиска виза планината Абу

Пополнување како извор на утеха од незгодната атмосфера за печиво на Раџастан, планината Абу, државна само ридска станица останува на стопанство од 1722 метри надморска височина и е опфатено со раскошни зелени падини на Аравали.

 

Студиран со прекрасна мешавина на провинцијално живеалиште местата на предците мрежи и раскошните куќи, опсежни со кабини во британски стил и ложалишта, кои според сите извештаи, планината Абу се чини дека не е чудо во оваа слатка состојба. Распространети во огромни делови на зелени дрва од земја, тивки езера и каскади со замаглување, оваа област ви дозволува да уживате во средина на сите опфатени периоди, кои траат низ целата година.

Освен неговата прекрасна величественост, планината Абу е исто така добро позната како а седиште од строго значење за Јуинс. Основните структурни размислувања на планината Абу, меѓу различните места што треба да ги посетите, цртаат историски бивози и engineeringубители на инженерството од различни страни на светот.

Сите снопови за туризам, вклучително и оние од Раџастан Туризам, го вклучуваат и планината Абу како една од посакуваната дестинација што треба да се посети.

Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.