Причина зошто Керала се нарекува рај

 

Керала не е ништо помалку од рај на земјата и затоа е соодветно позната како Божја сопствена земја. Се наоѓа на Брегот на Малабар во Јужна Индија, државата е позната по својата разновидна топографија, полна со мрежи на реки, езера и канали кои ги формираат, како што се нарекуваат нејзините задни води, плажи и планини, со насади со чај, кафе и зачини, како и со огромна количина на диви животни и биодиверзитет. Има толку многу убавини на природата што треба да се истражуваат во Керала и со нејзиното инсистирање на одржлив екотуризам, државата може да ја истражуваат туристите на начин што не влијае негативно на нејзината околина. Значи, без понатамошно разочарување, еве список на работи што треба да се направат и места за гледање во Керала за туристите.

Како да добиете индиска виза од вашиот дом

Земете ја вашата Индиска виза на Интернет со пополнување едноставна форма, се што ви треба е е-пошта, метод на плаќање и треба да можете да ги пополните Апликација за индиски визи Формирајте за две до три минути.

Ние ви даваме стручни совети за вашата посета на Керала, позната и како земја на сопствените богови кога ќе ја посетите Индија Индиска туристичка виза.

Заднини и водопади во Керала

 

Индиски визи онлајн водопади Керала

 

Некои солени лагуни и езера во Керала, кои имаат поголема соленост отколку што има слатка вода, но помалку од морската вода, лежат паралелно со брегот на Малабар на Арапското Море, формираат мрежа позната како задните води на Керала. Овие задни води се познати по возење со брод и трки со брод за време на фестивалите и претставуваат една од најголемите туристички атракции на државата. Најмногу популарни задници на Керала кои дефинитивно мора да ги посетите се палмите наредени со палми на Алепепе каде што можете да ги понесете Houseboat Cruises и да бидете сведоци на традиционалната трка со змии со змија во август и септември и прекрасните заднини на Колам, езерото Ахтамуди, кое е антички пристанишен град во Керала и порта до задните води на Керала.

Керала е исто така дом на некои од најубавите и величествени водопади што некогаш ќе ги видите за да ги видите во животот и дефинитивно треба да посетите некои од најпознатите познати водопади на Керала, кои се тростепените паѓања Сочипјара во Вајанад, опкружени со шуми од сите страни, и кои спаѓаат во голем базен, каде туристите можат да пливаат и да се капат; Атарипапили паѓа во Трисур, што е најголем водопад во Индија и се нарекува Индија Нијагара; и Паларуви водопади, што е едно од највисоки водопади во Индија.

 

Плажи и светилници во Керала

Индискиот Виза онлајн Ковалам светилник

Керала е доста позната по своите плажи, толку многу што некои луѓе може да ги нарекуваат супериорни дури и на плажите на Гоа, особено затоа што некои од нив се релативно многу помалку гужви и се потивки и спокојни, иако тука има многу плажи каде што доаѓаат туристи во стада. Одете на еден од Најдобрите плажи на Керала во месеците помеѓу септември и март и ќе имате доста незаборавно искуство. Најмногу популарни плажи на Керала дека треба да ги посетите најдобрите плажи во Ковалам, како што се плажата Светилник, плажата Самудра и плажата Хава / плажата на Ева, кои се најпосетуваните плажи во Керала; Брегот на Варкала и плажата Маари, кои се потивки и помалку зачестени; изолираните плажи на Канур, каде ќе најдете и куќи на плажа; и плажата Бекал во Северна Керала каде што можете да најдете луксузни хотели во близина.

Плажите на Керала се уште попосебни со присуството на елегантни и шармантни светилници на нив, кои се главна туристичка атракција во Керала. Некои од Популарни светилници на Керала дека мора да отидете и да видите се светилникот Алапужа, кој е стар 150 години, светилникот Варкала, кој е изграден во 17th век од страна на Британците и Визиџамскиот светилник, што е највисок светилник во Ковалам.

 

Хил станици во Керала

 

Индиски визи станици преку Интернет Виза во Керала

Керала е прилично уникатна по тоа што во оваа една држава добивате не само плажи и езера и задни води, туку и ридските станици за Индланд Керала има моќни планини, клисури и долини на Западен Гатс каде бујните шуми поддржуваат плетеница на дивиот свет и многу земјиште што не се опфатени со шуми се под насади со чај и кафе. Некои од најдобри ридски станици во Керала дека можете да поминете голем одмор на Вајанад, чии магливите планини, реки, водопади и засади за зачини прават да изгледа како идила; Мунар, кој е познат по своите насади со чај и сините нелекаурињи цвеќиња, кои цветаат само еднаш во дванаесет години; и Вагамон, која е опкружена со три рида и е полна со ливади и природни патеки каде што можете мирно да ја истражувате природата и да пронајдете внатрешен мир.

 

Дивиот свет во Керала

 

Индиски Виза онлајн дивиот свет во Керала

Бидејќи Керала е полна со зимзелени шуми од дождовни шуми и листопадни шуми и има влажна тропска клима, таа неизбежно има животински свет и разновиден биодиверзитет уникатен за себе. Ретката и често егзотична флора и фауна е конзервирана кај многумина засолништа на дивиот свет во Керала, некои од нив дефинитивно треба да се обидете да ги посетите додека сте во државата. Некои од најпопуларните од нив се засолништето за диви животни Бегур, каде што ќе најдете животно како црн булбур, бибер, мечки, дрозд од смеење, пантери, диви свињи; Резерва на тигар Парамбикулам, каде што ќе најдете тигри, леопарди, лав-опашка Макаки, ​​азиски слон, јами-јами, крал Кобра, одличен боцкалка, итн .; и Светилиштето за птици Мангалаванам, каде што може да се видат различни видови птици, како што се воден, мочуриште, различни видови пеперутки и околната вегетација на мангрова.

 

Фестивали во Керала

 

Индиски фестивал Виза Виза Онам Керала

Керала е сведок на многу настани и фестивали што прави навистина интересно и фасцинантно место за посета каде што имате можност да ја видите сами за себе својата единствена култура и дух. Апсолутно мора да го посетите градот за време на биеналето на Кочи-Музирис каде се одржува меѓународна изложба на современа уметност, која вклучува сè, од филм, нови медиуми и перформанси, до инсталација, сликарство и скулптура. Годинешниот фестивал е најголема уметничка изложба во Индија. Исто така, треба да го посетите Фестивалот за шопинг „Гранд Керала“ во кој малите бизниси, како и големите индустрии учествуваат на годишен шопинг настан што се одржува од декември до јануари во кој на клиентите им се нудат големи попусти, наплата и купони за подароци за да се промовираат Трговски туризам во Керала.

 

Ние ја имаме целата помош што ви е потребна ако планирате посета на Индија и побарате помош. Добијте помош од Поддршка за клиенти од индиска виза. Обично ќе доаѓате на индиска туристичка виза, но има и други Видови индиска виза (eVisa India) за влез во Индија како Индиска деловна виза Индиска медицинска виза.