Извонредни празници во Mussoorie, исклучителна станица Хил на Индија

Официјални експерти за туризам во Индија обезбедија водич за дестинација за Mussoorrie. Еве сè што треба да знаете за првите 5 места во Mussoorrie како Турист во Индија.

 

Една од најпопуларните ридски станици во Индија, Mussoorie, иако не беше официјална летна престолнина како и другите ридски станици, порано беше едно од летните одморалишта на Британците за време на колонијалниот период не само за својата кул клима, туку и за нејзината сценска убавина што никогаш не остава впечаток на секој што е сведок на тоа. Се потпира на подножјето на Опсег Гархвал Хималај, ридската станица е позната по своите сини, маглишта, снежни ридови, светли, живописни долини, далечни погледи на реките Ганга и Jamамуна Реки и за долината Доон и градот Дедрадун на кои гледа. А шармантен мал годишен одмор во оваа прекрасна ридска станица, одејќи по своите мерандирачки патишта во јасни, сончеви денови ќе направи сон за празник. Да ви помогнеме да го имате тој одмор, еве го Водичот за одмор во Mussoorie за туристи. Треба да имате Индиска виза за туризам да дојде во Индија.

 

Лал Тиба

Индиска виза преку Интернет Музори Лол Тиба

Лал Тиба, што значи „Црвен рид“, се наоѓа на околу 6 километри оддалеченост од Мусурие, во Ландур, и е највисоката точка во Mussoorie од каде ќе добиете прекрасен и зачудувачки поглед на целокупната станица на ридот, особено кога се гледа преку еден од многуте телескопи инсталирани овде. Станува збор за кантонамент, кој сега го окупираат индиската војска, но сеуште можете да го посетите кога ќе го посетите Ландур, што мора да го направите доколку сте во Мусоорие. На патот кон Лал Тиба ќе можете да видите некои куќи на познати писатели како Рускин Бонд, што би било можност што не ја дозволуваше ниту еден lубител на книгата. Исто така, ќе ги видите панорамски поглед на границата со Тибет од Лал Тиба, како и моќните Хималаи кои ве опкружуваат од сите страни. Најдобро време да го посетите ова место ќе биде од март до јули кога нема да биде премногу замрзнување и наместо тоа ќе уживате во пријатното летно небо и свежите ветришта.

Треба да го проверите Апликација за индиски визи за еВиза Индија (Индиска Виза Интернет) која трае 2-3 минути за да се заврши.

Водопади Кемпи

Индиска виза преку Интернет Mussoorie Kempty Falls

Сместено помеѓу Мусоори и Дехрадун, Кемпи Фолс, сместено на надморска височина од 40 стапки, го добило своето име од фразата „камп и чај“ што се поврзала со него поради огромните забави за чај што се случувале тука во времето на британското владеење во Индија кога порано дестинација за излети. Сè уште е популарен меѓу туристите како А. пикник дестинација каде што некој може да ужива да ја види водата што се спушта надолу и исто така плива во еден од каналите на кои се дели протокот на вода. Тука можете да видите туристи кои пливаат и капеат годинава и само уживаат во прекрасниот поглед и време со своите најблиски. На пат кон Кемпи Фолс, ти исто така може да застане на езерото Магла која е опкружена со зелени шуми од сите страни и каде што можете да пловите и додека ја уживате убавината на местото

Проверете ја Барања за виза за Индија за виза пред да аплицирате Индиска виза на Интернет.

Облак крај

Крајни се облаците од индиската виза преку Интернет Mussoorie

Облак е крај се наоѓа во многу крајот на градот Мусоорје и нуди најубав поглед на дабовите и деодарските шуми што го опкружуваат, како и долината на реката Аглар, со која се превидува. Врвот на местото е секако белите памучни облаци што секогаш се чини дека ги опфаќа и мирот и спокојството што ги има ова место, далеку од главниот град на ридскиот град, нудејќи им повлекување во природа. Не само што е место совршено за loversубителите на природата, туку можете да останете и во многу од неговите хотели и куќи за гости. Зградите овде ќе ги шармираат сите со остатоците од британската архитектура што тие гордо ги прикажуваат. На најстарата зграда во Mussoorie, рустикална англиска зграда изградена во 1838 година, сега е хотел со наследство познат како одмаралиште на шумите Cloud's End и е совршено место за престој во Мусурие ако сакате да се држите подалеку од вревата на градот и само да бидете опкружени со прекрасен поглед и добредојдена тишина.

Осигурете се дека квалитетот на лицето на вашата фотографија е дополнет кога станува збор за вашата туристичка апликација за eVisa Индија (Индиска Виза Интернет).

Пиштол Хил

Индиска Виза Интернет Музиори Гин Хил

Овој рид, кој е втор највисок врв во Мусоорие после Лал Тиба, нуди најубав поглед на ритскиот град, но повеќе од тоа е популарен кај туристите по својата многу интересна историја. Прво, се вели дека е изумрен вулкан во Мусоор, што го прави прилично фасцинантно место за посета, и второ, тоа е историски значајно во Мусури, бидејќи стои приказната дека во времето на британското владеење кога гратчето штотуку започнало да се населува, Британците донеле топ до ридот што би биле отпуштени секој ден за да им дадат на жителите на градот да го знаат времето во денот според кое можат да ги ресетираат часовниците. И покрај тоа што овој топ е одамна отстранет, името се залепи за ова место. Ган Хил има и јаже со жичари за туристите да добијат неверојатен поглед на градот од добра висина.

 

Патот мол

Индиски Виза Интернет Муса Мој патот

Патот Мол во Мусоор е еден од најпопуларните места во Индија и нема кој не чул за тоа. Тоа се наоѓа веднаш во срцето на градот и е популарна по своето колонијално наследство, чии остатоци сè уште може да се видат во многу реликвиски клупи и сијалици што можат да се најдат насекаде на патот, кој е полн со секаков вид на продавници, па дури и такви забавни места како салони за видео игри и лизгалишта. Книжарницата Кембриџ, една од повеќето популарни книжарници во Индија, исто така се наоѓа тука, а авторот Раскин Бонд често доаѓа да ја посетува оваа продавница, а понекогаш дури и чита. Мол Роуд првото место што никому му паѓа на ум кога размислувате за Мусари, поради што дефинитивно мора да го видите за време на одмор во Мусур во Индија.

 

Упатство за индиски визи

 

Индиската виза сега е на Интернет (eVisa Индија) и Апликација за индиски визи е достапен преку Интернет, кој може да се пополни за 2-3 минути на Интернет. Британски граѓани, Граѓани на САД меѓу 180 плус други националности се Подобни за индиска виза.

Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.