Познати слатки од Индија што мора да ги пробате - Серија за туристички визи во Индија

Онлајн апликација за индиска виза

Индиска виза на Интернет (eVisa Индија) е едноставен процес за добивање електронско патување овластување (ЕТА) за влез во Индија. Оваа eVisa India е достапна од дома.

  • Посета на индиската амбасада НЕ е потребна
  • НЕ е потребна зависност од туристички агент
  • Печат на пасошот НЕ е потребен.

Потребно ви е:

  • Валидна Е-пошта адреса
  • Плаќање со користење Дебитна картичка, Кредитна картичка, Paypal или Wallet.
  • Пристап до Интернет од вашиот телефон, таблет или компјутер.

По добивањето на соодветниот тип на Индиска виза на Интернет (eVisa India) можете да ја посетите Индија. Апликација за индиски визи може да се пополнат за 3-4 минути од повеќето апликанти.

Процес на апликација за виза во Индија е детално опишан за ваша погодност. Индиската виза преку Интернет (eVisa India) важи на неколку аеродроми како што е споменато во Овластени влезни пристаништа, и погодна и валидна доколку доаѓате до Индија по воздушен пат или Брод за крстарење а не Земја или пат.

Десерти од Индија

Позната по тоа што е потеклото на рафинираниот шеќер, кој датира уште пред 8000 години, индиската кујна отвора сосема ново поглавје со употребата на шеќер на најкреативен и најраспространет можен начин, веројатно повеќе од која било друга земја во светот!

Со различни имиња и состојки специфични за секој регион, никакво спомнување на слатки од Индија никогаш не би се чувствувало целосно, често оставајќи незабележани бројни други вкусни регионални десерти.

Но, меѓу поплавата од слатки од земјата, има некои имиња кои се најпознати десерти, не само во Индија, туку и низ многу други делови на светот!

Gulулаб unмун

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Гулаб Џамун

Слатко со цврста основа на млеко, овој десерт не е популарен само во Индија, туку и во многу други јужноазиски земји. Гулаб Џамун, каде што терминот Гулаб буквално значи роза, е именуван така со суштината на розата присутна во неговата вода со шеќерен сируп.

Често се поврзува со насловот на „Крал“ на сите индиски слатки, овој десерт со својата мазна текстура се проба со разни други комбинации за солен вкус.

Гулаб Џамун може да се најде во секоја продавница за слатки во кој било агол на Индија, при што секое место додава свој специјалитет на ова најомилено слатко во земјата.

Пријава за виза во Индија кога е итно.

Aleалеби

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Џалеби

Слатко со многу имиња низ различни земји се' од Индија до Египет, една работа што некој тешко би ја знаел за овој десерт е дека Џалеби е и националното слатко на Индија.

Деликатес што може да се најде во кој било град, држава или дури и во мала селска продавница низ Индија, неговиот едноставен, но прекрасен вкус го задржа на првото место меѓу најпознатите слатки во земјата. И со својот уникатен вкус и изопачената форма, сигурно се издвојува од голем број други индиски десертни јадења.

Што е Референтно име за индиска виза во матичната земја.

Кају Барфи

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Кају Барфи или Катли

Вкусно северноиндиско слатко направено со индиски ореви и кардамон во прав, Kaju barfi често се вбројува меѓу кралските деликатеси на Индија.

Различни други верзии на слаткото, со додавање на ф'стаци, шафран и есенција од роза често се вклучени за да се подобри вкусот на овој кремаст десерт на друго ниво. Каџу барфи без сомнение е едно од најбараните индиски слатки во земјата, особено за време на фестивалите.

Индиска Виза Интернет (eVisa Индија) пристигнување на меѓународниот аеродром во Делхи - Индира Ганди.

Кир

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Кер

Со едноставен, но возвишен вкус, Кер е еден од најстарите десерти во Индија, веројатно стара колку и историјата на земјата! Популарен пудинг во индискиот потконтинент, ова слатко може да се најде со различни верзии низ државите на Индија, а најпопуларната верзија направена со ориз.

Шафран и кардамон често се додаваат во Кер за да се подобри неговиот вкус, а десертот може да се сервира и топол или разладен. Кер содржи некои од наједноставните состојки кои можат да се најдат во секое индиско домаќинство, што го прави еден од најлесните за правење домашни десерти.

Индиска виза преку Интернет за државјани на САД

Mysore pak

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Mysore Pak

Ова слатко потекнува од индискиот град по име Мајсор и повеќе наликува на колаче со путер. Мајсор Пак е а традиционална јужноиндиска слатка подготвена со грам брашно и прочистен путер. Десертот е исто така еден од најлесните за подготовка дома. Некои од најдобрите верзии за дегустација на ова слатко може да се најдат во градовите низ поголемите држави во Јужна Индија.

Едноставен начин да се добие Индиска еВиза за британски државјани

Расмалаи

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Расмалај

Со своето потекло потекнува од источната страна на Индија, Расмалаи е десерт што денес може да се најде низ целата земја. Познат по својот софистициран вкус, овој десерт е подеднакво привлечен за очите како и за пупките за вкус, при што ретко кој десерт е достапен за да ја предизвика неговата кремаст.

Направен со индиска урда, обликувана во топчиња со сирење, натопени во миризливо млеко од роза, десертот несомнено е едно од најомилените слатки од Источна Индија.

Што е индиска еВиза

Расгула

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Расгула

Друг деликатес кој припаѓа на Источна Индија, Расгула може да биде тој десерт толку познат што лесно може да се најде и во многу други земји низ светот. Сунѓерести кнедли варени во лесен шеќерен сируп, ова слатко често може да се смета за најпопуларен фестивал или свадбен подарок.

Познат по својата сунѓереста, сочна текстура и често екстремното ниво на сладост, ова јадење е причината источната страна на Индија да биде позната како „најслаткиот дел од земјата“.

Калаканд

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Калаканд

Со потекло од индискиот потконтинент, Калаканд е повеќе индиска форма на чизкејк направен со засладено млеко, сецкани ореви и шафран.

Се верува дека е измислен во западната страна на земјата во државата Раџастан, Калаканд, кој исто така се нарекува и млечна торта, стана веднаш популарен во регионот, па оттука се прошири и во останатите држави во Индија.

Гајар ка Халва

Апликација за индиска виза преку Интернет - десерт - Гајар Ка Халва

Десерт пудинг базиран на морков, ова едноставно слатко потекнува од индискиот потконтинент. Со својата привлечна црвена текстура и ароматични вкусови, ова јадење е еден од најпосакуваните слатки производи во зима.

Лесна домашна верзија плус многу варијации, некои од нив, вклучувајќи сирење, црн морков и цвекло, може да се најдат во секоја слаткарница низ земјата, што го прави меѓу најпопуларните зимски десерти.

Мохантал

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Мохантал

Колку и да е волшебно неговото име, каде што терминот Мохан буквално значи шармантен, ова едноставно слатко е меѓу познатите традиционални слатки во Индија. Направени со едноставни состојки вклучувајќи грам брашно и шеќер, десертот потекнува од северозападната држава Гуџрат.

Моханталот најчесто се подготвува за време на големи фестивали или традиционални церемонии за да им се принесе понуда на божествата и многу наликува на Барфи, друго познато и нашироко сакано индиско слатко.

Басунди

Апликација за индиска виза преку Интернет - десерт - Басунди

Друг популарен десерт кој припаѓа на западните држави на Индија, Басунди е многу сличен на Рабри, кој е уште едно популарно слатко на база на млеко, познато во Северна Индија. Направено со млеко, кардамон и шеќер, Дури и со неговите едноставни состојки, овој десерт може да потрае со часови за да се подготви, каде што процесот всушност вклучува млекото да се намали до неговата најгуста конзистентност.

Овој десерт обично се служи разладен со додатоци од суво овошје, а најдобро може да се вкуси низ која било позната улична продавница во Индија.

Шахи Тукда

Онлајн апликација за индиска виза - десерт - Шахи Тукда

Се верува дека е од Муглајско потекло, ова слатко е многу популарно во Индија со своето потекло во државата Хајдерабад. Десертот е подготвени со пржени парчиња леб натопени во згуснато млеко, кардамон и шафран, и лесно може да се најде како се служи на свадби и церемонии.

Повеќе како источна верзија на леб пудинг, Шахи Тукда има многу приказни поврзани со неговото потекло, при што многумина тврдат дека првиот император Могал Бабур го донел во Индија во 16.th век. Некои од најдобрите верзии за дегустација на ова јадење може да се најдат во државата Хајдерабад.

 

p> Граѓаните на многу земји вклучувајќи Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

 

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.