Познати вкусови од Индија - залак на разновидност

Туристот што пристигнува во Индија мора да биде маѓепсан со огромната широчина на индиската кујна. Пред да ја посетите Индија, проверете дали сте го прочитале Барања за индиска виза, добиени или Индиска туристичка виза or Индиска деловна визаНа Ова е препорачаниот метод пропишан од Владата на Индија официјално. Користете го ова да се добие eVisa Индија (Индиска Виза Интернет).

Индиска виза на Интернет (eVisa India) се испраќа со електронски средства. Дополнително, од вас не се бара да ја посетите индиската амбасада. Пополнувањето на онлајн формуларот обично се пополнува за неколку минути и Индиска виза на Интернет (eVisa Индија) се испраќа по е -пошта, односно физички не е потребен печат за пасош на пасошот. Кога ќе го завршите Апликација за индиски визи, деталите мора да одговараат точно според вашиот пасош. Научете како да избегнете отфрлање на вашата индиска виза преку Интернет овде. контакт Индиски виз-биро за помош за прашања за поддршка.

Посетата на Индија би била нецелосна без да се спомене нејзиниот опсег на вкусови од секоја страна на земјата. Храната е уметност и Индија има најегзотична форма на оваа уметност лоцирана во секоја држава од сите четири правци. Секоја држава се гордее со своите оригинални вкусови и иако ниту една листа на кујни од Индија не би била целосна, скромниот пристап за патување преку храна низ земјата ќе биде радосно искуство!

Индиска медицинска виза - зачини на Индија

Зачини на Северна Индија

Некои од најпопуларните јадења со храна низ целата земја се кујните на Северна Индија, што може да се најде во изобилство во сите делови на Индија. Јадењата од Северна Индија во земјата се познати до тој степен што станаа синоним за индиска храна во многу делови низ светот.

Најпознатите јадења од Северна Индија вклучуваат јадења од неколку држави лоцирани во регионот и нивниот оригинален вкус може да се најде само при посета на Индија, бидејќи нема ништо што ги заменува кулинарските вештини на луѓето од регионот.

● Chole Bhature

Со различни тврдења околу потеклото на ова јадење, најпопуларното јадење во северните рамнини на Индија е комбинација направена со наут и пржен леб. Како и да е сезона, садот е на сите времиња омилен кај loversубителите на улична храна и ако комбинацијата на зачини е ваша работа, ова е јадење за вкус насекаде во Индија, било да е тоа Северно или било кој друг дел од земјата.

● Пав Баџи

За оние кои сакаат домати, pav bhaji е најдоброто јадење за да ги разбудите вашите вкусови со експлозија на вкусови пронајдени во нејзиниот кари од зеленчук. Омилен деликатес на loversубителите на улична храна, пав баџи може да се најде на познати, па дури и не толку познати места во Индија, со најдоброто од оние што се наоѓаат во потеклото на државата Махараштра на запад.

● Чаат од компири

Бура од сите добри работи заедно е најдобриот начин да се сумира оваа најпопуларна индиска закуска за улична храна. Компир чаат, што е солено јадење од пржени компири фрлени во чатуни со различни вкусови и наполнети со урда и калинка, е тоа едно јадење што може да стане вашето прво воведување на Индија при вашата посета на земјата!

● Панипури

Јадење без англиско име, Панипури е најпознатото јадење за улична храна во Индија, родно во земјата. Едноставноста и автентичниот вкус може да ве вратат во детството, каде што самото јадење доаѓа со забавен начин за јадење.

Панипури, пури со мала големина полнети со пире од компири и консумирана со кисела и слатка вода со вкус, е најважната ставка што ќе ве потсети на Индија, без разлика каде и да сте!

Aleалеби

Aleалеби, слатка закуска исто така популарна во многу земји од Блискиот Исток со името Залабија, е сложувалка на сладост. На кружното слатко натопено во шеќерен сируп има уметност вклучена во самото изработка и може да биде тешко да не може да се идентификува овој сладок aleалеби, да биде во Индија или на кое било друго место, со оглед на неговата единствена форма!

● Матеница/Ласи

Ласи, исто така познат како Матеница, е традиционален пијалок базиран на јогурт популарен во Северна ИндијаНа Ова е пијалокот што може да се искористи за да се смири горливиот вкус на некои јадења од Северна Индија и главно се конзумира заедно со зачинетата чинија за главно јадење од Северна Индија.

Индиска деловна виза - Вкусна храна од Јужна Индија

Едноставно од Јужна Индија

Јужната страна на Индија е полна со вкусови исполнети со едноставност на природни состојки, од кои повеќето се консумираат со многу мала варијација од нивната сурова форма. Јужна Индија, опкружена со индиски океан од три страни, е место каде што дури и наједноставната продавница може да ви даде вкус на цел живот.

Доса

За земјите од Запад ова јадење може да изгледа како палачинка на Јужна Индија, но доса е исклучително лесно, но задоволувачко јадење од регионот, толку многу што садот се конзумира редовно на јужната страна на индискиот континент. Не постои едно, туку многу лица од оваа едноставна солена храна со вкусови кои се движат од кокос до парови хартиена доса, која е супер тенка верзија на истата.

● Утапам

Наликува на повеќе како Доса, со преливи од зеленчук, Утапам е познато јадење од јужноиндиската држава Тамил Наду. Вегетаријанско задоволство, ова е садот што може да се избере за да јаде нешто без да ја почувствува тежината на калории! Тоа е едно од најдобрите јадења за искусете низа вкусови заедно со доброто чувство на леснотија.

● Самбар

Супа од леќа и зеленчук полна со вкусови на секоја прекрасна работа, Самбар, која исто така може да се нарече чорба од зеленчук и тамаринд, е неизмерно популарна и во Јужна Индија и во Шри ЛанкаНа Самбар популарно се консумира со Доса и Утапам, како супа прилог.

● Чатенки

Јужна Индија е позната по својата разновидна употреба на кокос на многу начини и јадењето на автентично место во Јужна Индија може да ве натера се прашувате за прекрасниот вкус на природен кокосНа Кокосовиот чатун славно се консумира со мнозинство јадења од Јужна Индија, најпопуларно кај Доса и Утапам. Сос за натопување од секаков вид и боја, е најдобриот начин да се сумира долгата листа на чатуни од Јужна Индија.

Индиска туристичка виза - Индиски Тали Вкусно

Пустина и вкусна

Со една од најголемите пустини лоцирана во западниот дел на индискиот континент, индиските држави лоцирани на оваа страна од земјата имаат разновидни вкусови, толку многу што може да ве остават да се прашувате дали ова навистина е сув регион на сите!

● Раџастани Тали

Разговорот за индиската храна е нецелосен без да се спомене шарената чинија од Раџастан. Натопена во кралски вкусови на државата, Раџастанскиот Тали е прво лекување на очите и сигурно можете долго да погледнете во чинија со рајаштани, ценејќи ги повеќекратните јадења присутни пред вас. По јадењето Раџатани Тали, едвај ќе остане вкус за замислување!

● Докла

Со потекло од западната страна на земјата, во државата Гуџарат, Dhokla е кулинарска закуска што може да се најде во кој било дел од Индија. На сунѓересто слатко-кисело јадење главно се прави со ориз и е омилено јадење за појадок во државата Гуџарат.

 

Индиска еВиза - Ароми од Индија

Ароми од Исток

Најпопуларните јадења од Источна Индија се десертите што потекнуваат од оваа страна на земјата, со оние што се познати низ целиот свет по нивниот добар скромен вкус. Иако има многу други јадења од источноиндиските држави, овој дел од Индија е најпознат по својот дар на сладост на остатокот од земјата.

● Мишти Дои

Иако потекнува од соседната земја Бангладеш, Мишти Дои е карамелизиран јогурт популарен во источноиндиските држави Западен Бенгал и Ориса, и може да се најде во различни верзии и вкусови низ целата земја. Слатко како и неговото име, Мишти Дои иако е сладок, но никогаш не би бил премногу сладок за ракување, само со вистинскиот баланс.

● Расмалај

Врвниот деликатес од источната страна на земјата, Расмалај буквално значи сок од густ крем. Десертот е наједноставен и трезен по својот изглед со најавтентичен вкус во секој негов залак.

● Расгула

Друг сладок подарок од источните држави на Индија, е ова sпонг -десерт потопен во шеќерен сируп, што може да биде едно од оние слатки што можеби нема да можете да ги јадете повеќе од едно, со оглед на неговата натоварена сладост. Само малку од ова слатко од источна Индија е доволно за да се разбуди вистинската сладост внатре!

 


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.