Осум познати народни ора на Индија на индиска туристичка виза

Индиска Виза Интернет (eVisa Индија)

Како турист можете да учествувате во многуте традиционални и народни танци на Индија. Мора да аплицирате за Индиска туристичка виза ако доаѓате за разгледување, рекреација или посета на семејството и пријателите. Постојат и други видови на Индиска виза на Интернет (eVisa India) што можете добивате по е-пошта, без посета на индиската амбасада или висока комисија, како на пр Индиска деловна виза Индиска медицинска виза. Индиска Виза Интернет (eVisa Индија) е достапен за над 180 земји, можете да проверите како можете да аплицирате  Индиска виза од Соединетите Американски Држави или најлесниот начин да аплицирате за Апликација за индиска виза за британски државјани, или ако сте од која било друга земја, проверете овде за Подобност за индиска виза.

Апликација за индиски визи   е едноставен, брз и 2-3 минути процес за ова што овозможува стекнување индиска виза преку Интернет (eVisa Индија) обично за 2-3 работни дена. Плаќањето можете да го извршите со кредитна/дебитна картичка или Paypal. Откако ќе ја добиете електронската индиска виза преку Интернет (eVisa India), можете да го извадите отпечатокот и да отидете до терминалот на аеродромот / бродот за крстарење. Процес на аплицирање за индиски визи го опишува едноставниот процес за да можете избегнувајте редици или лична посета на индиската амбасада.

Индија земјата на фестивалите

Индија е земја на фестивали. Нашата различност е причината зошто во текот на годината имаме безброј фестивали за славење во секој агол на оваа нација. Нема прослави или церемонии овде во оваа земја, сите фестивали и радосни прилики се слават со музика, танц, смеа и други хармонични активности. Додека некои танци кои се изведуваат на свадби и весели прилики се едноставно симбол на изразување радост, некои танцови форми се речиси еден вид дисциплина за учениците и изведувачите. Тоа е многу повеќе од само движење на рацете и нозете; тоа е форма на уметност што изведувачите ја обожаваат. Децата во некои држави на Индија ја преземаат практиката на одредена форма на танц како свој дел од животот и преку таа танцова форма тие ги откриваат себеси и своите способности. Во оваа статија ќе ви кажеме за неколку познати танци во Индија кои се чини дека станаа составен дел од културата и традицијата на Индија. Најстарото народно оро кое до денес просперирало во Индија е Бхаратанатјам. Историјата и описот на танцот се најдени во 2nd век од нашата ера во тамилските списи на Силапатикарам. Танцот порасна за да стане најстариот и еден од најпознатите класични танцови форми во индиската историја.

Прочитај Често поставувани прашања индиска виза.

Бангра

Бангра е танцова форма која се родила во државата Пенџаб. Првично беше започнат како маркер за празнување на дождот, а се изведуваше и за време на сезоната на жетва во знак на радост. Мажите и жените се собирале низ селата во форма на групи и го изведувале танцот со екстравагантен приказ на музика свирена на тапани и нагада и други различни инструменти. Тие ќе облечеа шарени алишта во знак на среќа и ќе пееја и танцуваа на задоволство. Подоцна, овој танц почна да се одржува во сите радосни прилики, без разлика дали тоа е брак, бебешки туш, прослава или каков било изговор да се биде среќен и да танцува, секогаш ќе најдете група танчери кои го придружуваат настанот. Додека некои ангажираат професионални танчери на бангра за настанот, некои сами го изведуваат или се придружуваат на толпата изведувачи. Отсекогаш постоеле специфични песни за бангра кои патувале од времето на нашата баба до нашата возраст, кои сè уште се изведуваат со истиот ентузијазам. Додека одредени песни се нови или се поп верзија на старите песни ремиксирани за да одговараат на ритамот на денешната генерација. Ќе ја најдете оваа танцова форма изведена во многу познати индиски филмови, како што е Гадар: Ек Прем Ката, Веер Зара, Јаб Се запознавме и многу такви.

Апликација за индиска виза - народен танц Bhangra на Индија

Џумар

Џумар е играорна форма која се практикува и изведува стрпрвенствено во државата Харајана. Танцовата форма меѓу локалното население во Харајана обично се нарекува „Харјанви гига. Името ја добива својата етимологија од орнаментот и накитот со кои мажите и жените се украсуваат додека го играат орото. Жените носат парче глава што на хинди го опишува обликот на џумари или лустери (на англиски). Тие обично носете светла и шарена облека со пенливи накит и други потребни додатоци додека танцуваат на задоволство. Танцот обично се изведува во големи групи на собири или церемонии како што се бракови, породување и сл. Еден од најинтересните факти за овој танц е дека жените понекогаш танцуваат на 'Талис или челични плочи. Тие ја учат уметноста да го балансираат своето тело со голи нозе на остри челични плочи додека танцуваат грациозно. Некои дури носат тенџериња или чинии на главата додека благодатно шетаат наоколу или дури танцуваат со растреперени прибор на главите. Овие вештини се вежбаат претходно и се учат уште од најрана возраст. Освен ако не сте обучени, не можете сами да ги изведувате овие уметнички дела. Додека танцовата форма изгледа блескаво за очите на гледачите, подеднакво е тешко за изведувачите да ја изведат елегантно. Ова е една од причините зошто ваквите танцови форми се почитуваат и се сметаат за многу повеќе од обична танцова форма.

За какви било прашања или појаснувања, прашајте за поддршка на клиентите за индиска виза.

Garba

Гарба е форма на танц што се одржува првенствено во државата Гуџарат и повеќето делови од западна Индија. Танцот со многу ентузијазам го играат и мажи и жени од сите возрасни групи. Танцот се смета за ода на хинду-божицата Амбе. Луѓето носат шарена облека и мала облека слична на кардиган, која е начичкана со светки и рачно шиена со фини шарени конци. Танцот Гарба обично се изведува со две дрвени стапови во две раце. За време на танцот, мажите и жените се парат и си играат со убаво изработените дрвени стапови. Овие дрвени стапчиња често се украсени и се доволно силни за да го одржат текот на танцот. Натпреварите се одржуваат низ цела Индија за ентузијастичките играчи на Гарба. Се верува дека некои натпревари во Гарба понекогаш траат дури и цела ноќ додека не го одлучат победникот. Од изведувачите се бара да танцуваат на мелодијата на дхол или кој било музички инструмент. Понекогаш овој танц се одвива и во групи или собири. Обично се изведува на големи отворени терени за да може лесно да учествуваат било кој број луѓе.

Индиска виза преку Интернет - Народен танц Гарба на Индија

Баратанатијам

Bharatanatyam е една од најстарите форми на индиски класичен танц што некогаш постоела. Се чини дека корените на Bharatanatyam потекнуваат од регионот на Тамил Наду. Порано, танцовата форма се практикуваше и се изведуваше во локализираниот регион на Јужна Индија, подоцна кога се здоби со слава почна да се изведува во повеќето делови на Индија. Потеклото на танцовата форма е пронајдено напишано во кодифицирани верзии во неколку книги. Една од најпознатите книги за документирање на оваа форма на уметност е Натја Шастра од Бхарат Муни. Многу актери и познати личности ја прифатија оваа танцова форма и ја изведуваа во текот на нивниот живот. Некои од најпознатите и најпознатите изведувачи на Bharatnatyam беа Рукмини Деви, Баласарасвати, Падма Субраманијам Рама Вајдијанатан. Специјална облека и накит се направени исклучиво за изведба на овој танц. Жените се украсуваат со прекрасен накит, цвеќиња во главата, сјајни нараквици и свилена облека за да изгледаат како блескави божици додека го прикажуваат најдоброто од себе на сцената.

 

Провери Барања за индиска виза и види како да избегнете одбивање индиска виза и главните причини зошто индиската виза е одбиена.

Апликација за индиска виза - Народен танц Bharatnatayam на Индија  

Биху

Биху или попознат како Ронгали Биху генерално се верува дека е фестивалот на Асам. Фестивалот во кој се одржува оваа танцова форма се случува во месец јануари и октомври. Танцовата форма или фестивалот Биху е во суштина три значајни асамски фестивали што се одржуваат во областа Асам. Бохаг Биху се одржува во април, Конгали или Кати Биху се одржува во месец октомври, а последниот Богали Биху е забележан дека ќе се одржи во месец јануари. Целта на прославувањето на Биху е одбележувањето на пролетта во државата Западен Бенгал. Зборот Биху значи барање од боговите за благослов. Фестивалот генерално се слави на многу помпезен начин и се приредуваат огромни гозби за жителите на градот. Мажите и жените играат на нивните регионални народни песни. Вообичаени музички инструменти кои се користат на фестивалот Биху се Дхол, Таал, Тока, флејта и Гогона. Жените носат и црвено-бели сардери по тој повод.

Погледнете како да продолжување или обновување на индиската виза.

Лавани

Танцовата форма Лавани се одржа во срцето на државата Махараштра. се верува дека тоа е познат жанр на музика и танц кој се пренесува од векови. Оваа танцова форма генерално ја изведуваат жени во ритамот на dholki, ударен инструмент. Танцот е доста интензивен и е познат по моќната мелодија на која се изведува. Со текот на годините е забележано дека танцовата форма се изведува во многу филмови во индиската кинематографија и во индиските театри, некои од филмовите во кои е изведен Лавани се Агнепат, Баџирао Мастани, Ферари Ки Савари, Аијах, Сингам и многу повеќе.

Кучипуди

Танцовата форма потекнува од едно село по име Кучипуди во Индија. Танцовата форма се смета за една од централните танцови форми на индиските класични танци. Во индискиот текст на Натја Шастра, може да се најдат инструкции за изведување на танцовата сперма драма наречена Кучипуди. На танцот генерално му се дава религиозен поглед со оглед на неговото потекло и целта на неговото изведување. Доказите за танцовата форма се пронајдени и во бакарни натписи во 10 век. Танцовата форма ја изведуваат и мажи и жени каде се повикуваат машките членови Агнивастра и генерално се завиткуваат со облека наречена дхоти. Женските танчери носат упатени сарии направени специјално за нивниот настап. Тие исто така носат тежок накит и шминка за да личат на божици додека настапуваат.

 

Индиска виза преку Интернет - Народен танц Кучипуди на Индија  

Катакали

Најинтересниот дел од претставата Катакали е неговиот костим. Танцовата форма во голема мера се прослави поради својот спектакуларен костим. Генерално се изведува како 'игра со приказна“ жанр на уметност. Изведувачите носат креативни маски на лицата за да настапат според традицијата на танцот. Танцовата форма се роди во југозападниот регион Керала. Танцовата форма го идентификува неговото потекло и нејзината етничка припадност во хинду храмовите и народните уметности како што се Кришнанатам. Танцот се изведува со тамилски народни песни, многу креативни носии и вокални изведувачи. Една од најважните работи што треба да се забележат во оваа изведба се изразите на изведувачот додека танцува. Сепак, повеќето танци ги изведуваат луѓе од општеството.

 

p> Граѓаните на многу земји вклучувајќи Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

 

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.