Национален парк Бандхавгар за индиски туристи

Бандавгар Национален парк Индија

Листа за проверка на индиската виза (eVisa India) за истражување на Бандхавгар

Посетители од над земјите на 182 сега можат да аплицираат за Индиска виза на Интернет. Иако постојат многу вид на Индиска виза достапни, проверете дали имате право на националност и државјанство Виза преку Интернет за Индија на ова . Владата на Индија направи е поедноставно од кога и да е да се добие Индиска виза во рок од неколку дена.

Проверете ја Процес на аплицирање за индиски визи и аплицираат за Индиска туристичка виза да уживаат во сценографијата како Националниот парк Бандхавгар. Контакт Поддршка за клиенти од индиска виза за да добиете какво било појаснување за вашето патување до Индија.  

Национален парк во Индија за туристи кои пристигнуваат со индиска туристичка виза

Изработка на славна екскурзија до Бандхавгар ќе ве однесе до раскошното зеленило на пошумените области кои се несомнено нормално домашно подрачје на варијациите на диви видови. Добивање на зачудувачки погледи во овие грандиозните животни се само незамисливи и со сафари отвори во Бандхавгар можете да имате сè на тотален координиран начин. Со сафари со слонови и џипови можете да имате поинтензивен изглед на сите овие славни животни, вклучително и славните тигри и правењето заштитен и забележлив отсјај на овие видови ќе го заврши вашиот сафари во пустината од вистинска перспектива

Националниот парк Бандхавгар е се наоѓа во Мадја Прадеш долж регионот познат како падини Виндја. Национален парк Бандхавгар се состои од централна територија од 110 км и регионот на лулка со околу 410 квадратни километри геологија флуктуира помеѓу стрмните рабови, повлажните, шумските подрачја и отворените котури. Националниот парк Бандхавгар е познат по тоа што е дом на Кралските бенгалски тигри. Дебелината на населението Тигар кај Бандавгар е највисоката позната во Индија.

Националниот парк Бандхавгар беше претходниот дом на Махараја во Рева и во моментов тоа е редовно место за домаќин на Белите тигри. Белите тигри, моментално значајна фасцинација околу зоолошките градини во светот, најпрво се најдоа во Рева, што не е далеку од тука. Територијата е фрагментирана, со висорамнини и падини, опремена со разурнести мочуришта и пошумени долини.

Нескротлив живот Тура низ Бандавгарх

Патот за патувања на Националниот парк Бандхавгар ве води до местото каде што е тигарот, Националниот парк Бандхавгар во Мадја Прадеш. Можеби најпознатите јавни паркови во Индија, овој прекрасно испланиран распоред очекува да ве одведе некаде во пустината и да забележи различни видови на нескротлив живот во непосредна близина. Со 5 вечери и 6 дена, оваа природна животна посета Бандхавгар ви овозможува да цените една асортиман на сафари. Во текот на целата нескротлива животна екскурзија до Бандхавгар, ќе останете една ноќ во Делхи, краткорочен потфат во возот, две вечери во Бандавгар и краткорочен потфат на возот. Националниот парк Бандхавгар е најпопуларниот природен азил во Индија, кој е многу познат по тоа што е дом на безброј големи тигари на Кралскиот Бенгал. Името го добил по застарениот Форт Бандхавгар и има фантастична и неверојатна важност. За волја на вистината, постојат вештачки гравури кои се враќаат околу 2000 години. Сепак, она што го прави сафари во Бандхавгар поретко е разновидноста во центарот за рекреација. Дома е многу скоро 37 видови 'рбетници, 250 видови птици, 80 видови пеперутки и други. Во оваа пригода, пакетот ве носи сафари наутро и навечер во природниот животен парк, повеќепати кога и да се големи шансите да забележите нескротлив живот. Сепак, не е едноставно сафари до Националниот парк Бандхавгар, што ве тера да одите по овој фантастичен пакет нескротливи животни посети. Исто така, одличните објекти го придружуваат. Remainе останете во хотел опремен со сите напредни удобности и канцеларии кои гарантираат дека имате шармантен престој.

Аплицирајте за Официјална индиска виза преку Интернет со поднесување апликација за ова Индиска веб-страница за визи. Осигурете се да го проверите Барања за индиска виза за пасош.

Epип Сафарис за носители на индиска туристичка виза

Сафари национален парк Бандхавгар

Jeип Сафари во националниот парк Бандхавгар е задоволство за искуство мила и природен живот фотографски уметници. За волја на вистината, овие посети на џип сафари додадоа жар и пријатно на екскурзијата. 04 WD Open Jeep Safari е најидеален пристап кон истражување на зеленилото и фауната на Националниот парк Бандхавгар. Во моментот кога поединците одат на сафари во Бандавгар, тие се надеваат дека ќе откријат нескротлива природа и необоени сцени и не се фрустрирани како Националниот парк Бандхавгар се состои од мешана вегетација одење од високи полиња до густа шумска шума Сал, како идеална средина за асортиман на суштества и птици. Jeип-сафарите го одржуваат маѓепсаното искуство и даваат прилагодливост да се испитаат особено оние точки, кои тешко се патуваат со помош на друг метод на транспорт.

 

Повеќето гости одат кон Зони Тала и Магади на Националниот парк, кој има некои од најзначајните конвергенции на природниот живот во Бандхавгар. Најдобрата идеална можност за посета е за време на сувата сезона, од октомври до мај. Во Bandhavgarh Jeep Safaris треба да биде можно два пати на ден. Утринска смена што започнува точно на време на часот на изгрејсонце до 04 часот и вечерта започнува среде 2-3 часот до самрак. Во секој отворен џип, на шест патници им е дозволено да одат заедно со еден натуралист и еден возач. Ограничените џипови имаат дозвола да влегуваат во рамките на Националниот парк при секој потег. Ова е направено за да се обиде да не се полне во јавниот парк. По овие линии е претпазливо да резервира возења со сафари во добро развивање за да се избегне секоја можност за недостапност.

Сафари слон

Национален парк Бандхавгар е натоварен со такви безброј опсези на нескротливи животни видови. Заслугата е на неверојатната сцена и најсилната географија, очигледно подигнувајќи огромна мерка на разгледувачи за да го набудуваат присуството и развојот на суштествата во пустината.

Без оглед на димензионираните својства на засолништето и асортиманот на видовите, вклучувајќи ги и крилестите видови суштества, гостите копнеат до ова место за да добијат невообичаен поглед на невообичаените и големи суштества на пустината, вклучувајќи ја и душата на пустината тигарот. Паркот Бандхавгар се стекна со име за најзабележителна веројатност за редовно лоцирање на тигрите и ова е објаснувањето што најголемите индивидуи доаѓаат тука за да се сретнат со „тигарска посета“ во Бандхавгар. На „тигарската посета“ е theвездената фасцинација на Бандхавгар а најидеалниот пристап за ценење на обиколувањето на ова славно суштество е на задниот дел од слонот.

Ние сметаме дека сафари слон кој се здоби со огромна слава меѓу sweetубителите на суштеството кои сакаат да ја пофалат одличноста на пустината и прекрасните чудовишта на Бандхавгар. Прилично е наградувачко искуство да се следат чекорите на славните тигри кои безбедно седат на задниот дел од слонот.

Сафари со слонови во Бандавгар носи три значајни фокусни точки од најголемо значење е дека можете да добиете шанса да се сретнете со посета на тигар на детален начин. Следната е дека можете да имате исклучително заштитена посета додека седите на задниот дел од ова големо животно, а третата е дека можете да го цените возењето слонови во исто време со посетата на тигарот.

Исклучителното сафари мора да се постигне откако администрацијата на центарот за рекреација ќе добие компонирана согласност од директорот на теренот во Бандхавгар. Водичот за сафари ќе биде тука за да ви помогне. Сафари со слонови во Бандавгар е всушност идеална алтернатива за заштитени и повеќето шармантна посета на пустината.

Хотели и одморалишта во Бандхавгар

Тигар Национален парк Бандхавгар

Постојат многу одморалишта за избор за туристи кои го посетуваат овој Национален парк. Некои од хотелите и одморалиштата се наведени подолу.

Махуа Коти

Одморалиште Сина Тигар

Луксузни одморалишта

Одморалиште на скриените куќи од дрво

Кралеви Ложа

Бандхав Вилас

Дивина на бесконечна Bandhavgarh

Одморалиште за природно наследство

Одморалиште за патеки на тигар

Махараја Кралско повлекување

Линдави Бандавгарх

Одморалиште Тајгер Ден

Ложа џунгла Bandhavgarh

Одморалиште Jунглемантра

Тигарската лагуна

Ложа џунгла Бундела

Хотел Тигаргар одморалиште

 

Стандардни одморалишта

Одморалиште во џунгла Могли

Одморалиште Салван

Хотел Тигаргар одморалиште

Одморалишта во Гринвудс

Одморалиште Баг Сарај

.Унгла Ин

Тигар Ин

Диво небо

Како да добиете индиска виза

Ако вашата посета на Индија е итна, тогаш можете да аплицирате за Итна индиска виза. Владата на Индија, преку својот службен весник сега бара сите странци да дојдат во Индија преку индиска еВиза (или Електронска индиска виза) што не бара да ја посетите индиската амбасада. Направете плаќање преку Интернет преку вашата кредитна / дебитна картичка или сметка на Paypal и одете директно на аеродромот. Евиса Индија ви е испратена по е-пошта по е-пошта и оваа eVisa India не бара никаков печат на пасошот. Контакт Индијански центар за клиенти и биро за помош за какви било понатамошни прашања.