Крај на СОВИД за индиската туристичка индустрија

Indianе се отвори индиска туристичка виза - Таџ Махал

Индиска влада конечно ја отвора границата за Индиска туристичка виза а сега глобалните туристи од Подобни за виза за Индија земјите можат да аплицираат за индиска туристичка виза во 2021 година, бидејќи скоро 80% од земјата е вакцинирана.

По протоколот COVID, индиската виза е забранета скоро две години. Меѓународните летови веќе започнаа со работа во Индија и со нетрпение очекуваат олеснување на ограничувањето на СОВИД. Само од септември 2021 година Индиска деловна виза Индиска медицинска виза биле оперативни за деловен и здравствен туризам за Индија. Индустријата за рекреација го погоди најголемиот удар од сите индустрии, особено хотелите, водичите и рестораните во Индија.

Аранжмани за воздушни меури

Во моментов, Индија има аранжмани за воздушен меур со неколку земји, ограничувања започна во март 2020 година, Меѓународните чартер летови често ги посетуваат места како Гоа и Мумбаи за да донесат туристи во Индија. Засегнатите страни на туристичката индустрија во Индија упатија молба до Владата да ги отвори границите. 

Нов рекорд на Таџ Махал

На 4 октомври 2021 година а Соборен е нов рекорд за максимални двегодишни посетители на Таџ Махал. Проверете го нашиот водич за туристите во Агра. Овој рекорд е направен и покрај фактот што странските туристи с yet уште не учествувале во Посетата.

Апликација за индиски визи ќе им овозможи на странци од над 1808 земји да аплицираат за индиска туристичка виза во 2021 година, ставајќи крај на сушата за туристичката индустрија во Индија. Индија е дом на шестиот најголем број места на светско наследство што обезбедува неспоредлив увид во човечката историја и таписеријата на цивилизацијата. Прочитајте Сајтови за наследство на УНЕСКО во Индија за повеќе информации.

Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети ДржавиКанадаФранцијаНов ЗеландАвстралијаГерманијаШведскаДанскаШвајцаријаИталијаСингапурОбединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.