Мегалаја - земја на облачно небо (Водич за туристичка виза за Индија)

Мегалаја е позната и како земја на облаците и сигурно му стои лојално на ова име. Државата лоцирана во североисточниот дел на Индија изгледа поневеројатно само кога всушност се шетате низ нејзините дождливи рамнини и пешачете низ најгустите шуми опкружени на три шеесет степени со огромни водопади.

Индиска Виза Интернет (eVisa Индија)

Ако сакате итно да патувате во Индија, тогаш треба да аплицирате за Итна индиска виза или контакт Индиски виз-биро за помош за поддршка. Можете да ја посетите Индија и да добиете Итна виза за Индија за Индиска деловна виза што ви овозможува да дојдете во Индија за продажба и купување, тргување, деловни состаноци, присуство на работилници или поставување проект во Индија,  Индиска медицинска виза за медицински туризам во Индија за троен влез во Индија. Алтернативно, можете да аплицирате за Индиска туристичка виза.

Научете како да избегнете грешки во индиската виза и врвните причини зошто службениците за имиграција, вработените во Владата на Индија отфрлете ја вашата апликација за виза.

Шумите и облаците се насекаде, но таму каде што врне по цел ден, правејќи ја земјата покриена со најдлабокото зеленило и луѓето наједноставни во нивните срца, тоа би било сосема поинакво искуство.

Вие знаете само место додека патувате и ќе ја познавате само Мегалаја додека чекорите веднаш под неговото облачно небо додека го слушав најмилозвучниот звук на дождот.

Погледнете го нашиот сеопфатен водич за тоа како брзо да се пополни Апликација за индиски визи  како да аплицирате индиска виза под пет минути.

Индиска виза онлајн - Мегалаја највлажното место

Највлажното место

Североисточниот дел на Индија е дом на едно од највлажните места на земјата каде што буквално има монсунски секојдневие во годината. Mawsynram е највлажното место во Индија и на планетата исто така, примајќи просечни врнежи од повеќе од 11000 милиметри во текот на монсунските месеци во Индија. Сместено во источните ридови Каси во Мегалаја во североисточната страна на земјата, Мавсинрам е индиската Амазонија, со најгустите шуми и вегетација пронајдени во регионот.

Како да не беше доволно многу дожд во еден дел, Черапуњи, локално познат како Сохра, е исто така еден од градовите со голема надморска височина во Мегалаја, кој го предизвика Мавсинрам за титулата најврнежливо место, иако светскиот рекорд сè уште се држи. од првиот, со само разликата помеѓу двата града е само четири инчи врнежи.

Не е без причина што Мегалаја се нарекува земја на облаците, каде буквалното значење на санскритскиот збор Мег се преведува како облаци. Колку е практично!

Се однесува на Како да аплицирате индиска виза од САД  Индиска виза за британските граѓани - лесен процес.

Апликација за индиска виза - Мегалаја водопади

Водопади

Не би било изненадување да се посведочиме на водопадите во земја каде врне речиси секој ден. Но водопадите на Мегалаја кои течат среде густи џунгли и создавајќи прекрасни клисури и потоци на патот, е нешто освежувачко за очите да се набљудува реално.

Речниот остров Нонгкнум е вториот по големина речен остров во Азија, е дом на песочни плажи и водопади Лангшианг, кој е еден од најголемите водопади во Индија. Островот се формира кога најдолгата река во Мегалаја се дели на помали притоки, создавајќи зелено платно во центарот. Блиското село во овој регион има релативно низок туристички процент. Сепак, кому му требаат бетонски конструкции среде занаетите на природата!

Апликација за индиска виза - Луѓе од Мегалаја

Луѓе од Мегалаја

Мнозинството жители на Мегалаја го зборуваат јазикот каси и припаѓаат на тибето-бурманската раса, очигледно единствениот народ во Индија кој зборува кмерски јазик познат во регионите на Југоисточна Азија.

Една од уникатните традиции на североисточната страна на Индија, која веројатно ја нема никаде на друго место, е нивниот матрилинеален систем, каде што најмладата ќерка од семејството го добива наследството, а лозата се следи преку жените од генерација по генерација.

Жителите на Мегалаја се длабоко поврзани со нивната богата природа што се рефлектира во нивните практики на обожавање на шумите, флората и фауната, сметајќи ги за дарови на природата.

Додека патувате низ североисточна Индија, повеќе од чадори, поголема е веројатноста да се сретнете со прекрасните капи од бамбус исткаени со бамбусови листови од страна на локалните жени. И тие го чуваат дождот подалеку!

Од ракотворби до кујни, употребата на бамбус е широко распространета во регионот на Мегалаја, со кисела пука од бамбус што се користи заедно со многу јадења.

За да го видите селскиот живот одблизу, посетата на селото Чандигре, мал туристички град на западната страна на државата е најдобриот начин да научите додека ги доживувате локалните начини на живот.

Мирна прошетка низ околината исполнета со вегетација и ретки растенија од областа додека одите на пат до блискиот природен резерват Нокрек, не може да биде позелена и поубава од ова!

Можете да влезете во Индија на Овластени влезни пристаништа за Индиска виза на Интернет (eVisa Индија).

Индиска виза преку Интернет - Мегалаја - Мостови за живи корени

Занаетот на природата- Мостовите на жив корен

Мегалаја се смета за една од најпопуларните дестинации во Индија за нејзиниот еко-туризам. Државата нуди начин на патување кој би се поврзал со природата повеќе од кога било.

За многу генерации во минатото, културата на државата е длабоко вкоренета во природата, а еден таков пример се мостовите „Живи корени“.

Како што вели името, на Living Roots Bridges се природни мостови создадени со поврзување на корените на гумени дрвја, кои кога се врзуваат заедно формираат мост за премин преку реки и се користат од жителите на североисточните села долги години како начин за природно формирање на премин преку шумските потоци.

Во просек, сингл Living Roots Bridge потребни се петнаесет години за да растат корените на дрвјата и формираат целосен мост, иако некои од мостовите во регионот се оштетени поради несоодветна грижа.

Селото Нонгријат сместено во источните ридови Каси е туристички град, кој ги прикажува овие структури на природата, некои дури и сто години. Патувањето низ густи џунгли и мини водопади води до ова сурово уметничко дело.

Провери за Индиски визи онлајн барања.

Апликација за индиска виза - реката Дауки од Мегалаја

Реката Доки од Мегалаја

Брод кој лебди во воздухот е илузија што може да се добие додека се гледа на една од најчистите реки во Индија, реката Доки, позната и по името реката Умнгот. Иако реката е позната по многу други водни активности, на едноставна глетка на кристално проѕирните води на реката е се што ви треба да се доживее зборот што го одзема здивот вистински.

Краткото патување низ реката би довело до мал речен остров со прекрасен водопад, каде единственото друштво може да биде звукот на водата што паѓа во длабоките клисури. Колку и да звучи хипнотизирачко, на Реката Умнгот изгледа нереално, повеќе како чаша поставена над ситни камчиња, која е и една од најфотографираните локации на Мегалаја.

 

Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.