Мора да ги видите локалитетите на УНЕСКО во Индија

Турист кој пристигнува во Индија е презаситен од изборот на места на светско наследство. Локациите сведочат за античката цивилизација на Индија која е неспоредлива. Пред да ја посетите Индија, проверете дали сте го прочитале Барања за индиска виза, исто така треба да добиете или ан Индиска туристичка виза or Индиска деловна виза. на Владата на Индија официјално препорачува користење на методот eVisa. Можете да го користите ова да се добие eVisa Индија (Индиска Виза Интернет). Процес на аплицирање за индиски визи за eVisa India може да се пополни од вашиот мобилен телефон, таблет или лаптоп. Ако не можете да прикачите некој документ, тогаш можете да ги испратите по е-пошта Поддршка за клиенти од индиска виза

Индиска виза на Интернет (eVisa India) е испратено до вашето сандаче за е-пошта по електронски пат. Дополнително, од вас не се бара да ја посетите индиската амбасада. Пополнувањето на онлајн формуларот обично се пополнува за неколку минути и Индиска виза на Интернет (eVisa Индија) се испраќа по е-пошта, односно физички не е потребен печат на пасошот на пасошот. Кога ќе го завршите Апликација за индиски визи, деталите мора да се совпаѓаат точно според вашиот пасош. Научете како да избегнете отфрлање на вашата индиска виза преку Интернет овде. Контакт Индиски виз-биро за помош за прашања за поддршка.

Индија е дом на четириесет локации на наследството на УНЕСКО, многупознати по нивната културна важност и aиркаат во богатите начини на некои од најраните цивилизации во светотНа Повеќето од локалитетите на наследството во земјата датираат илјадници години и го прават одличен начин да се запрашате за овие архитектонски чуда што с looking уште изгледаат недопрени и денес.

Покрај тоа, многу национални паркови и резервирани шуми заедно создаваат разновиден пакет на наследства во земјата, што го прави речиси невозможно да се избере едно над друго.

Истражувајте повеќе додека читате за некои многу познати и мора да ги видите локалитетите на УНЕСКО во Индија.

Индиска виза преку Интернет - локации за наследство на УНЕСКО

Пештери Ајанта

На 2nd Вековните будистички пештери во државата Махараштра се едно од местата со наследство што мора да се види во Индија. Пештерските храмови и будистичките манастири се познати по нивните сложени ѕидни слики кои го прикажуваат животот и повторното раѓање на Буда и другите божества.

Пештерските слики оживуваат со живописни бои и врежани фигури, што го прави ремек -дело на будистичката верска уметност.

Пештери Елора

Најголемата карпа во светот ги пресече храмовите од 6th и 10th век, Пештерите Елора се олицетворение на древната индиска архитектура. Сместени во државата Махараштра, пештерите на храмот прикажуваат хинду, џаин и будистички влијанија врз нејзините илјадници години стари ѕидни резби.

Врвот на 5th Архитектура на храмови во дравидски стил во векот, во кои се сместени многу од најголемите храмови во светот на хинду-карпи, овие атракции се едно од местата што мора да се видат во Индија.

Индиска виза преку Интернет - Таџ Махал

Таџ Махал

Едно од светските чуда, на овој споменик не му треба вовед. Многумина патуваат до Индија само за да се восхитуваат на погледот на оваа бела мермерна структура, На 17th век архитектура изградена под династијата Могал.

Познат како епски симбол на loveубовта, многу поети и писатели се бореа да го опишат ова прекрасно дело на човекот само со употреба на зборови. „Солза на образот на времето“- ова беа зборовите што ги употреби легендарниот поет Рабиндранат Тагоре за да го опише овој навидум етеричен споменик.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Прочитајте за Таџ Махал, Јама Масџид, тврдина Агра и многу други чуда во нашата Туристички водич за Агра .

Индиска виза преку Интернет - храмови во Чола

Одлични живи храмови Чола

Групата храмови Чола, изградена од династијата Чола, се збир на храмови расфрлани низ Јужна Индија и соседните острови. Трите храмови изградени под 3rd век Династијата Чола е дел од светското наследство на УНЕСКО.

Прекрасна претстава за храмската архитектура од тоа време и идејата на Чола, храмовите заедно ги сочинуваат најубаво зачуваните структури што ја претставуваат античка Индија.

еВиза Индија - Махабалипурам

Махабалипурам

Се наоѓа на лента земја помеѓу Бенгалскиот Залив и Големото Солено Езеро, Махабалипурам е исто така познат меѓу најстарите градови во Јужна Индија, изградена во 7-та годинаth век од династијата Палава.

Локацијата покрај морето, заедно со светилиштата на пештерите, огромните погледи на океанот, резбите од камен и навистина прекрасната градба што стои на начин што и пркоси на гравитацијата, ова наследство е дефинитивно едно од најдобрите во Индија.

Индиска виза преку Интернет - Национален парк Долина на цвеќињата

Национален парк Долина на цвеќињата

Населен во скутот на Хималаите во државата Утараканд, Националниот парк Долината на цвеќињата е едно од најубавите места во светот. Огромната долина со алпски цвеќиња и фауна се протега надалеку со речиси нереални погледи на заливите Занскар и Големите Хималаи.

Во сезоната на цветање од јули до август, долината е покриена со разни бои во кои се прикажани планините облечени во ќебе од прекрасни диви цвеќиња.

Навистина е во ред дури и да патувате илјада милји само за поглед на ваква долина!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Можете да дознаете повеќе за искуствата за одмор на Хималаите во нашата Одмор на Хималаите за посетители водич.

eVisa India - Национален парк Нанда Деви

Национален парк Нанда Деви

Познат по далечната планинска дивина, глечерите и алпските ливади, овој парк се наоѓа околу Нанда деви, вториот највисок планински врв во Индија. Спектакуларно природно пространство на Големите Хималаи, непристапноста на паркот на повеќе од 7000 стапки ја прави природна околина непроменета, како вистински неоткриен рај.

Резерватот останува отворен од мај до септември, што е најдобро време да се видат контрастите на природата непосредно пред зимските месеци.

Национален парк eVisa India Sunderban

Национален парк Сандербан

Мангровата област формирана од делтата на величествените реки Ганга и Брамапутра, кои се исцедуваат во Бенгалскиот Залив, Националниот парк Сандербан останува од глобално значење за многуте загрозени видови, вклучувајќи го и величествениот крал Бенгалски тигар.

Патување со брод до тивка плажа со мангров, завршување на караулата со поглед на шумата во која се сместени многу ретки видови птици и животни, е еден од најдобрите начини да се доживее богатиот див свет во делтата, за која исто така е познато дека ја создава најголемата мангрова шума во светот.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Ниту едно патување во Индија не е завршено без турнеја на Кралскиот бенгалски тигар. Националниот парк Бандхавгар е познат по тоа што е дом на Кралските бенгалски тигри.

Пештери на Елефанта

Претежно посветени на хиндуистичките божества, пештерите се збирка храмови лоцирани на островот Елефанта во државата Махараштра. За verубителите на архитектонските техники, овие пештери се глетка што мора да се види за древниот индиски стил на градење.

Островските пештери се посветени на хиндуистичкиот Бог Шива и датираат уште од 2nd век пред нашата ера од династијата Калачури. Збирка од вкупно седум пештери, ова е место што сигурно ќе биде вклучено на листата на најмистериозните локалитети во Индија.

Иако ова се само неколку од многуте други локалитети во Индија, со местата што се познати во светот по нивната вистинска историска и еколошка важност, посетата на Индија ќе биде комплетна само со поглед на овие неверојатни локации на наследство.


Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.