Индиските визи туристи го комплетираат водичот за Гоа

Поранешна португалска колонија, Гоа привлекува орди на туристи на своите одложени плажи на арапскиот океан, 300 плус годишни цркви, космополитски опуштена култура. Ние ги покриваме врвните дестинации во Гоа за вас.

Гоа можеби е најмалата држава во Индија, но нејзините огромни крајбрежје од 80 милји долж кои треба да се најдат некои од најпознатите и зачудувачки плажи во Индија, ја прави огромна туристичка атракција. Странските туристи можат особено да видат a означен контраст помеѓу Гоа и остатокот од Индија бидејќи станува збор за една од државите кои се забележително полиберални и пријателски расположени кон западните туристи, па токму затоа се соберат меѓународните туристи Гоа за забавен одмор. Држава со а историја на португалскиот колонијализам тоа не се најде под индиска власт до 1960-тите години на минатиот век, Гоа стана еден вид на хипи рајот со возбудлив живот и луѓето често го посетуваат на одмор полн со релаксирачки на плажите и забавуваат до утрото. Ова е комплетен водич за туристите кои ја посетуваат Индија за пријатен одмор.

Владата на Индија обезбеди пригоден метод за добивање Индиска виза електронски на оваа веб-страница. Ова подразбира, дека како посетител на Индија за туризам, бизнис или медицински посети, не треба физички да одите во индиската амбасада или конзулат. Видот на визата за која треба да аплицирате зависи од вашата намера. Ако вашата намера е од комерцијална природа, тогаш можете да аплицирате Индиска деловна виза Интернет (Индиска виза на Интернет или eVisa Индија за бизнис) за ова . Ако сакате третман во Индија за каква било посета поврзана со здравјето, како што е консултација со лекар, процедура на вашето тело или за операција во болница, Владата на Индија има направено посебен вид на Индиска виза се нарекува  Индиска медицинска виза Интернет достапен за вашите потреби (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за медицински цели). Индиски туристички визи на Интернет (Индиска виза на Интернет или eVisa India for Tourist) од еден месец со траење до 5 години валидност може да се добие од оваа веб-страница за целите на средба со член на семејството или за приближување со пријатели, средба со роднини во Индија. Туристичка виза за Индија може да се користи и за краткорочни курсеви како Јога или за гледање на туризам и туризам.

Ние ја покривме Гоа како дестинација за вас, за која бара да се пријавите Индиска виза на Интернет (eVisa India) за туристички цели (Индиски Виза Интернет или eVisa Индија Туризам) од Владата на Индија. на Формулар за апликација за индиски визи сега е на Интернет што може да се заврши за 2-3 минути.

Плажи во Гоа

Индија визи плажи во Гоа

Плажите на Гоа се дефинитивно нејзина атракција број еден и повеќето туристи ја посетуваат Гоа токму заради нејзините плажи. Илјадници патници ги посетуваат нејзините бројни плажи од кои сите се убави, но додека некои плажи се почесто посетувани од индиски туристи, други се со поголема веројатност да ги посетуваат странски патници. Плажа Калунгит, најдолгата плажа во Гоа, и една од Најпрометните и комерцијални плажи на Гоа, и плажата Бага, позната по својот ноќен живот, се две од нив најпопуларните плажи во Гоа но тие се почести од Индијанци и со тоа се многу гужви. Можеби ќе сакате да размислите за одење на плажата Анјуна, чии карпести брегови можеби не се создадени за пливање, но каде што ќе најдете многу музика и спортови на вода, и плажата Арамбол, што е повеќе осамена и мирна плажа во Гоа и каде можете да учествувате на часови по јога, да одите на пазарите покрај плажите или да ја посетите неговата познатата лагуна за слатка вода на крајот на плажата.

 

Истражете го наследството на Гоа

 

Индија Виза Гоа наследство

Португалското наследство на Гоа го прави еден од најинтересните градови за разгледување во Индија. Колонијалната ера остави зад себе некои од најубавите архитектонски дела во градот, вклучувајќи неверојатни цркви и антички бунгалови. Постојат неколку места што апсолутно мора да ги посетите кога сте во Гоа, како што е Базиликата во Бом Исус, која со својата барокна архитектура е една од најстарите цркви во Индија а чија зграда ја обележа почеток на христијанството во Индија; Форт Агуада, 17th век тврдина и светилник изграден од Португалецот за заштита од Холанѓаните и Марамите; црквата на нашата дама на бесмислено зачнување, која исто така е една од најстарите параклиси во Гоа и, исто така, изграден во барокен стил на архитектура и ги сместува Втор по големина црковни sвона во Гоа; Фортот Чапора, кој е еден од најпознатите тврдини на Гоа и има историја на Португалија и Марата, како и дека е прикажан во познатиот боливудски филм, Дил Чата Хаи.

Вода активности во Гоа

 

Индија за визи за вода во Индија во Гоа

Мирните води на Гоа се совршен за спортови на вода и спортски авантури дека сопствениците на индиски визи и туристите можат да учествуваат за да се забавуваат за време на нивниот одмор во Гоа. Можете да одите на нуркање, да го откриете богатиот и живописен морски живот на водите на Гоа, како и разните остатоци од бродоломи што може да се најдат; џет-скијање, што можете да го направите со тренер или со пријатели; парасајлинг, каде едниот крај на падобранот е врзан за флаерот, а другиот за моторен чамец. Можете исто така да одите на кајак, скијање на вода, брзо возење со брод, сурфање на ветер, итн. Освен спортови на вода при посета на Гоа, можете да одите и на крстарења, без разлика дали се обични крстарења на разгледување од водите, или романтични крстарења на вечера, крстарења назад или дури и крстарења по казино. Опциите се бесконечни.

Ноќен живот во Гоа

 

Индија Виза ноќен Гоа

Гоа е една од повеќето живописни градови во Индија со многу жив ноќен живот. Вие не се враќате од Гоа без забава барем малку и има некои од најспектакуларните места за ноќ на забава. Клуб Кубана во Калангуте, познат и како Ноќен клуб на небото, е еден од најпопуларните и комерцијални клубови на Гоа, кој е отворен цела недела. Мамбос е исто така популарен клуб во Гоа. Казиното Махараџа, познато и како Голем тато и казиното Делтин Ројал се едни од најпознатите казина на Гоа кои пловат на водите. Бритос на плажата Бага е една од најпознатите популарни колиби на плажа во Гоа и вашето искуство со Гоа нема да биде комплетно без да одите таму.

 

Храна и шопинг во Гоа

Индија виза храна и купување во Гоа

Гоа е позната по своите неверојатни морски плодови што е совршена комбинација на кујни од Конкани и Португалија. Освен морска храна, Гоаната храна е исто така составена од кокосово млеко, кари, ориз, сите се подобри со локални зачини. Со цел да уживате во храната од Гоан во потполност, мора да ги посетите познатите колиби на плажа, како што е Таласа, со поглед кон Арапското Море и познат по грчката кујна и Бритос. Таквите ресторани како што се Waves и Zeebop исто така се задолжителни места. Додека уживате во храната, не заборавајте да купувате во Гоа, која е полна со живописни пазари за болви, како што е пазарот за болви Анџуна, каде што ќе најдете сè, од ракотворби, ситници и сувенири, зачини Кералан, па дури и половни велосипеди и телефони!

Доаѓате во индиска виза за туризам? Нашите препораки:

 

Со оглед на вашиот интерес за плажите на Гоа, ние сме опфатиле и други врвни плажи во Индија. Нашите експерти за патувања составиле список на места во Индија за посетители во Индија за туристички цели, откако ќе ја обезбедат индиската виза за туризам: Керала, Луксузни возови, Индиски туристички топ 5 места, Институти за јога во Индија, Тамил Наду, Острови Андаман Никобар, Плажи Њу Делхи.

 

Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд квалификува за индиска виза преку Интернет (eVisa India) покрај 180 плус други националности за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) како што е споменато во Квалификуваност за индиска виза. Индискиот објект за виза преку Интернет е понуден од Владата на Индија.

Ако сте заглавени со постапката за аплицирање или ако имате проблеми со поставување на фотографијата за пасош или скенирање копија од пасош или ви е потребна помош за време на вашата апликација за Индиска виза на Интернет  или ви треба каква било помош или потребни појаснувања што треба да ги контактирате Индиски виз-биро за помош за одговори и понатамошно водење.