Индиски одмори на Хималаите за индиска туристичка виза

Хималаите се престој на Јогис, високи планини и крајниот врв на височина. Ние ги покриваме Дарамсала, Ле, Асам, Дарјелинг и Утарканд за Индиска виза (eVisa Индија за туристи) сопственици. Се надеваме дека ќе уживате во објавата.

Хималаите во Индија отсекогаш биле прекрасно бегство од брзото темпо на живот во градовите во рамнините. Дури и Британците кога владееја Индија порано се движеа на планините во текот на летните месеци во земјата, кога порано се вреваше. Денес со своите огромни ридови, кои се близу Монт Еверест, највисокиот врв на светот, чисти реки и водопади, бујно зеленило, најмодрото небо и свеж чист воздух, Хималаите се огромна туристичка атракција не само за Индијанците, туку и за меѓународните туристи кои доаѓаат тука за да бидат сведоци на живописната убавина на држави кои лежат во скутот на овие планини и да се занимаваат со активности како што се кампување, качување по планини, трекинг, параглајдерство, речен рафтинг, скијање во зими и други авантуристички активности. Друга атракција е можноста за полагање краткорочни курсеви за јога и медитација на место кое е прилично спокојно и мирно. Ако сакате да ја посетите Индија и да одморите на Хималаите, тогаш ве покривме со оваа листа на најдобри места што можете да ги посетите на Хималаите.

Владата на Индија ја направи индиската виза сега преку Интернет која ги ослободува луѓето да ги посетуваат индиските амбасади за формалностите на индиската виза. Ако доаѓате во Индија за трговско патување, тогаш аплицирајте Индиска деловна виза Интернет (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за бизнис). Од здравствени причини аплицираат за  Индиска медицинска виза Интернет (индиска виза преку Интернет или eVisa Индија за медицински цели). Разгледајте место, туризам, средба со семејство, пријатели или за јога, за потоа да аплицирате Индиски туристички визи на Интернет (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за Турист). Ако вашата цел на посета да дојде во Индија е за хималајско патување, тогаш треба да аплицирате Индиска виза на Интернет (eVisa Индија) за туристички цели (Индиски Виза Интернет или eVisa Индија Туризам).

Индиски места за посета и работи што треба да сторите

Ако ве интересира повеќе места за посета во Индија, тогаш имаме опфатено други туристички места за интерес за сопственици на индиска виза. Овие места вклучуваат Керала, Луксузни возови, Индиски туристички топ 5 места, Институти за јога во Индија, Тамил Наду, Острови Андаман Никобар Њу Делхи.

 

Меклеџанџ, Дарамсала

Туристичка во Индија Виза Меклеџанџи Дармасала

Дел од најпопуларните ридски станици меѓу туристите денес, Меклеџанџ се наоѓа во близина на градот Дарамсала во Химачал Прадеш. Во голема мера населена од Тибетанците кои се населиле во овој сценски град Меклеџанџ, познат и како Мал Ласа или Даша што е кратка форма на Дарамсала што ја користат Тибетанците, оваа ридска станица е позната не само по својата величествена убавина, туку и по тоа што е популарна летно повлекување за Британците во минатото и за постоењето дом на Неговата Светост Далај Лама кој е духовен водач на тибетскиот народ, во сегашноста. Културата и атмосферата на местото е пријатна привлечност на тибетски и британски. Некои од најпопуларните места за посета додека се на годишен одмор во Меклеџанџ се Водопадот Багсу, манастирот Намгал, тибетски храм каде треба да престојува Далај Лама, патеката кај Тринд и Дал Лејк.

 

Ле Ладах

Индија турист Виза Ле Ладах

Ладах преведува на англиски јазик како земја на високи премини и навистина е така, опкружена како што е покрај планинските карики Каракорам и Хималаите. Таа е составена од окрузите Ле и Каргил и Ле е една од нив најпопуларните туристички дестинации на Хималаите. Луѓето одат во Ле за неговите прекрасни манастири, зачудувачкиот пејзаж и нејзините раздвижени пазари. Кога сте на пат кон Ле Ладах, мора да бидете сигурни дека ќе го посетите познатото и извонредно убаво Пангонг Езеро, кое често замрзнува во зима; магнетниот рид, кој е популарен по своите наводни магнетни квалитети кои и пркосат на гравитацијата; палатата Ле, која е градба од 17 век за време на владеењето на династијата Намгиал; и Тсо Морири каде што некои од најмногу ретки хималајски птици може да се најде.

 

Асам

Индија за туристичка виза асам

Асам не е најпопуларен меѓу туристите, но е прекрасно прекрасно место што мора да бидете сигурни дека ќе го посетите. Со хектари шуми што се состојат од некои од најбогатите биодиверзитет во земјата, пенливи, нескротливите реки и чајните насади низ целата земја, тој е полн со спектакуларни и страшни места што ве интересираат секогаш. Некои од овие места кои мора да ги направите да биде точка за да одите и да ги видите лично се Националниот парк Казиранга, познат по едноножниот носорог, кој е локалитет за светско наследство на УНЕСКО и еден од најуспешните обиди за зачувување на дивиот свет во Индија; Маџули, кој е чист воден остров и дом на племето Асим „Мисинг“ или „Машинг“ чија култура е жигосана насекаде; Хајо, кое е место за аџилак за хиндусите, муслиманите и будистите со своите светилишта за сите три религии; и Силчар на бреговите на реката Сурма или Барак, која е една од повеќето живописни места во Асам.

 

Дарџилинг

Индија за туризам Виза Дарелинг

Познат како Кралицата на Хималаите, Дарџилинг е едно од местата кои воодушевуваат и воодушевуваат во Индија. Неговото разубаво зеленило и панорамски поглед му даваат огромна убавина што не може да се спореди со која било друга ридска станица. Популарен по своите познати насади за чај и градинарски чаеви, градот е познат и по својот Воз за играчки, кој е светско наследство на УНЕСКО, тибетска кујна и зградите кои ја прикажуваат колонијалната архитектура. Кога го посетувате Дарџилинг, мора да бидете сигурни дека патувате во железничката пруга Хималаите Дарџилинг или Возот за играчки; посетете го Тајгер Хил каде можете да видите зајдисонце што го одзема здивот и исто така да ја забележите Канчењунга, третата највисока планина во светот; можеби научете планинарење на Институтот за планинарење во Хималаите; и паркот Најтингејл кој е совршен за уживање во живописната убавина на Дарџилин и ладното време.

 

Утаранчал

Туристичка Индија Виза Утаркханд

A популарна страница за аџилак, оваа држава е исто така совршена за одмор. Со своите високи дрвја, убави цвеќиња, планини покриени со снег и сино небо, изгледа како да оживува слика на идила. Ако го посетувате Утартаханд, мора да бидете сигурни дека да одите кај Наинитал, која е необична ридска станица позната по своите езера, особено езерото Наин; Ришикеш, кој е популарно познат како Јога главен град на светот и каде исто така можете да посетите такви интересни места како Битлси Ашрам, што е центар за јога, кој некогаш го посетиле Битлси за да го научат истото; и Мусурие, што е исто така една од најпопуларните ридски станици во Индија.

Ако сте жител и државјанин на Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, Вие имате право и сметате дека е интересно да ги преземете Хималајските височини. За повеќе од 180 земји се квалификуваат Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Ако планирате да ја посетите Индија, можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет (eVisa India), објект обезбеден од Владата на Индија, преку оваа веб-страница и доколку ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски центар за контакт со визи за поддршка и водство.