Индиска виза за туристи - Водич за посетители на Агра

Во овој пост опфаќаме популарни и познати споменици во Агра, а исто така и не толку познатите. Ако продолжувате Индиска виза како турист, ова обезбедува целосен водство до Агра и вклучува места како Таџ Махал, Јама Масџид, Itimad Ud Daulah, Fortra Agra, Mehtab Bagh, места за купување, култура и храна.

 

Индија Виза онлајн Таџ Махал

 

Агра е веројатно најпознатата од индиските градови меѓу странските туристи за прекрасниот мермер мавзолеј тоа е Таџ Махал, кој за многумина е синоним за самата Индија. Како таков, овој град е огромно жариште за туристи и ако сте на одмор во Индија, тоа дефинитивно е град кој не смеете да го пропуштите. Но, во Агра има многу повеќе отколку само Таџ Махал и за да се осигураме дека имате целосно искуство во градот, ние сме тука со целосен водич за Агра за туристи. Ова содржи сè што треба да направите и да видите додека сте во Агра за да си поминете убаво таму и да уживате во вашата посета.

Владата на Индија обезбеди современ метод на апликација за индиски визи преку Интернет. Ова значи добра вест за апликантите бидејќи посетителите во Индија повеќе не се обврзани да закажат состанок за физичка посета на Високата комисија на Индија или индиската амбасада во матичната земја.

Владата на Индија овозможува посета на Индија со барање за Индиска виза преку Интернет на оваа веб-страница за неколку намени. На пример, вашата намера да патувате во Индија се однесува на комерцијална или деловна цел, тогаш имате право да аплицирате Индиска деловна виза Интернет (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за бизнис). Ако планирате да одите во Индија како медицински посетител од медицинска причина, консултација со лекар или за операција или за вашето здравје, Владата на Индија има направено  Индиска медицинска виза Интернет достапен за вашите потреби (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за медицински цели). Индиски туристички визи на Интернет (Индиска Visa Online или eVisa India for Tourist) може да се искористи за средба со пријатели, средба со роднини во Индија, за посета на курсеви како Јога, или за гледање на туризам и туризам.

Можете да направите било каква активност во Индија, освен да посетувате воени области за кантонирање на индиска туристичка виза или за посета на националните паркови во Индија, што е опфатено во оваа објава. Владата на Индија дозволи да аплицирате Индиска виза на Интернет (eVisa India) за туристички цели (Индиски Visa Online или eVisa Индија Туризам) од Владата на Индија. На Формулар за апликација за индиски визи сега е на Интернет што може да се заврши за неколку минути.

Индиска виза за туристи - Упатство за посетители

 

Ако го читате овој пост, тогаш веројатно ве интересираат други места за гледање. Нашите водичи и експерти избраа други места за ваша погодност ако пристигнете на индиската електронска виза (Индија Виза Интернет). Можеби ќе сакате да ги погледнете следниве натписи, Керала, Луксузни возови, Индиски туристички топ 5 места, Институти за јога во Индија, Тамил Наду, Острови Андаман Никобар, Њу Делхи, Гоа, Раџастан Национални паркови во Индија.

 

Познати споменици на Агра

 

Индија Виза Интернет Булунд Дарваза Агра

 

Како главен град во периодот на Мугалите, Агра има посебно историско значење. Од периодот на владеење на Акбар до Агра Аурангзеб има акумулирал голем број споменици од кои сите е најстариот зачудувачки архитектура што се гледа насекаде во светот, а некои од нив дури имаат статус на битие Светски наследства на УНЕСКО. Првиот од овие споменици што треба да ги посетите е очигледно Таџ Махал за да видите за што станува збор. Изградено од императорот Мугал Шах Јахан за неговата сопруга Мумтаз Махал по нејзината смрт, ова е едно од најпопуларните места во Индија. Исто така треба да го посетите музејот Таџ во комплексот Таџ Махал каде ќе најдете интересни факти за зградата на споменикот. Но, исто толку убави се и другите споменици во Агра, како што е тврдината Агра, која е изградена од Акбар заради утврдување и е всушност доволно голема за да се нарече ledиден град сам по себе, и Фатехпур Сикри, кој исто така бил утврден град изграден од Акбар и содржи многу други споменици како Булунд Дарваза и Јама Масџид.  

 

Индија Виза Интернет Фајтпур Сики Агра

 

 

Неколку познати споменици во Агра

Она што е во врска со Агра е дека нема недостаток на споменици со зачудувачка архитектура таму, но некои споменици се природно попознати од другите и затоа се почести од туристите. Но, ако знаете кој друг помалку познати споменици во Агра вреди да се посети, тогаш ќе добиете уште поголема благодарност за убавината и значењето на градот. Некои од нив се Кина ка Рауза, спомен за премиерот на Шах Јахан за чии застаклени плочки се вели дека се извезени од Кина; Ангури Баг, или Градината на грозјето, која е изградена како градина за Шах Јахан, и е прекрасна по својата геометриска архитектура; и Гробот на Акбар, значаен за тоа што е место за одмор на Акбар, но исто така и затоа што и тој е архитектонско ремек-дело, а неговата изградба ја надгледуваше самиот Акбар пред неговата смрт.

Форт Агра

 

Индија Виза онлајн Црвена Форт Агра

 

Кога влегувате во Агра и истражете крст на многу патио, разбирате дека Агра има една од најдобрите игански икони во Муга во Индија. Овој црвен песочник и мермер инженеринг озони сила и размножување. Агра пост главно го започнал царот Акбер во 1560-тите како воена структура и подоцна бил претворен во замок од неговиот внук Цах Јахан. Спомениците и забележителните градби во историјата на Мугал се сè уште парче од оваа тврдина, на пример, Диван-е-аам (Сала на општо народно население), Диван-е-хаас (Сала на приватни толпи) и Шиш Махал (палата на огледала) . Влезот Амар Синг, кој првично беше направен да ги згреши агресорите за неговата конфигурација на dogleg, во моментов е единствената цел за преминување кон утврдувањето.

Гробница на Итимад Уд Даулах

 

Индија Виза онлајн мавзолеј на Етимад и Даулах

 

Овој гроб се гордее што е првиот што е направен од бел мермер, а не од црвениот песочник, кој авторитетно го означил прекинувањето на црвениот песочник од инженерството Мугал.

 

Сега и тогаш се алудира на Итимад-уд-Даула како „дете Таџ“ или нацрт на Таџ Махал, бидејќи е изграден со еквивалентни издлабени резби и украси со стратегии за пиетраура (издлабени камења).

 

Гробницата е опкружена со прекрасни расадници кои го прават идеално место за да се развие и да се сретне со величественоста на еден стар период кој беше богат со изработка, култура и историја.

 

Катамбом често се прикажува како кутија за скапоцен камен или доенчето Таџ и се вели дека структурата се користела како нацрт-комплекс за Таџ Махал. Може да видите неколку симулитуди, вклучително и рамномерност, кули и долг базен, што го отвораат патот до гробницата. Гробницата се надгледува над реката Јамуна и ги најдов расадниците како извонредно место да се развивам во сенка за некоја хармонија и да се смирам од раздвижените патишта. Премин беше само неколку долари, но стативите не беа дозволени внатре.

 

Метаб Баг

 

Индија Виза Интернет Мехтаб Баг Агра

 

 

Се чини дека Таџ Махал се протега над реката Јамуна кај Мехтаб Баг (Градина на месечината), комплекс на расадник со квадратни процени од 300 метри од секоја страна. Тоа е главниот извонреден парк во прогресија на околу дванаесет културни култури изградени од Могал на територијата.

 

Рекреативниот центар има целосно расцветани дрвја и грмушки, значително подобрување од неговата држава во средината на 1990-тите години на минатиот век, кога местото беше само рид од песок. Археолошкото истражување на Индија работи совесно за воспоставување на Мехтаб Баг до својот уникатен сјај со засадување на растенија од периодот на Мугал, па подоцна, тоа може да се претвори во одговор на Агра кон Централниот парк во Newујорк.

 

Сцената се прилагодува беспрекорно со расадниците на Таџ, што го прави можеби најдоброто место во Агра за да се добие преглед (или фотографија) на блескавата структура - особено на ноќните паѓања. Надвор од влезовите што мислат на умот, можете да пребарувате knickknacks на Таџ Махал и различни подароци од продавачи во зоната.

Културата на Агра

 

Индија Виза онлајн култура на Агра

 

Агра не е позната само по своите споменици. Агра има богато културно наследство. Постои посебен саем што се одржува во Агра наречен Таџ Махотсав кој се одржува за вкупно 10 дена. Уметници и занаетчии од цела Индија доаѓаат на фестивалот да ја покажат својата уметност, занает, танц, храна и др. Странски туристи кои се заинтересирани да откријат повеќе од Народна култура во Индија мора да направи точка да се оди на овој фестивал и прехранбените производи особено би го сакале тоа заради целата автентична регионална храна што ќе ја има тука. Децата ќе можат да уживаат и во фестивалот за кого секогаш се одржува забавен саем.

 

Шопинг во Агра

 

Индија Виза Интернет Садар Базар Агра Референци

 

Со бројот на туристи кои се собираат во Агра во сите периоди од годината, неизбежно е дека нема и недостаток на трговски центри и чаршии наменети особено за туристите. Може да добиете малку сувенири и багажници за да ве однесат, како што се мали реплики на Таџ Махал направени од мермер. Findе најдете и бесконечен број продавници што продаваат автентичен занаетчиски производи во Агра и има пазари за сè, од накит до теписи до везови и текстил. На популарни трговски центри и чаршии на Агра што мора да ги посетите се Сатар Базар, Кинари Базар и Мунро Роуд.

 

Храна во Агра

 

Индија Виза преку Интернет храна во Агра

 

Агра е позната по неколку прехранбени производи, како што е Пета, која е слатка направена од тиква, а може да се најде во Садар Базар, куќата Долпур и Хари Парват; Далмот, кој е зачинета и солена мешавина од леќа и ореви, и може да се најде во Панчи Пета и Балуџан; разни полнети Парати; Бедхаи и Јалеби, кои се улична храна во Агра; и Чаат, кој е особено популарен во Агра, а најдобриот Чаат може да се најде во Чаат Вали Гали во Садар Базар. Ова се некои позната храна на Агра дека дефинитивно мора да го испробате додека го посетувате градот.

 

Доколку планирате да ја посетите Индија, можете да аплицирате за индиска виза преку Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или да ви требаат какви било појаснувања, треба да контактирате со нашата служба за помош за поддршка и водство      

Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.