Индиски визи за визи во величествено Дарјелинг, кралица на Хималаите

Вие навистина не можете да тврдите дека сте виделе источно-индиски сè додека не ја посетите Дарјелинг. Индиска виза посетителите ќе се израдуваат на нашиот водич кој ги опфаќа железничките патувања Дарјелинг, Тигар Хил, Дарјелинг, Јапонскиот мировен пагода и Сандакфу Трек од страна на нашите уредници за патувања во светска класа.

Позната како кралица на Хималаите, Дарџилинг е популарна ридска станица во Северо-источна Индија, малку оддалечена од Колкута. Тоа е една од најпознатите воодушевувачки од сите индиски ридски станици и порано беше летно повлекување за Британците за време на колонијалната ера, поради пријатното време во текот на целата година. Се шири преку стрмен рид, полн со разурнувачки чајни насади на ридови, денес е популарна туристичка дестинација по живописната убавина и пријатната клима. Секој што бил во Дарџилинг би потврдил дека е едно од најубавите места во цела Индија и исто така незаборавно. Ако сакате да ја посетите моќната Хималаја, Дарџилинг би бил еден од најдобрите избори за вас бидејќи вистата што ја нуди на Хималаите е несомнена. Еве упатство за разгледување на Дарцилинг за туристи за вас доколку планирате одмор во Дарџилинг.

Индиска виза преку Интернет (eVisa India) - Предуслов за посета на Дарџилинг

Владата на Индија обезбеди современ метод на апликација за индиски визи преку Интернет. Сите посетители можат да сметаат дека сега овој процес е прилично едноставен, лесен, брз и може да се направи од удобноста на вашиот дом. Ова е навистина добро за апликантите бидејќи посетителите во Индија повеќе не се обврзани да закажат состанок за физичка посета на Високата комисија на Индија или индиската амбасада во матичната земја.

Владата на Индија овозможува посета на Индија со барање за Индиска виза преку Интернет на оваа веб-страница за неколку намени. На пример, вашата намера да патувате во Индија се однесува на комерцијална или деловна цел, тогаш имате право да аплицирате Индиска деловна виза Интернет (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за бизнис). Ако планирате да одите во Индија како медицински посетител од медицинска причина, консултација со лекар или за операција или за вашето здравје, Владата на Индија има направено  Индиска медицинска виза Интернет достапен за вашите потреби (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за медицински цели). Индиски туристички визи на Интернет (Индиска Visa Online или eVisa India for Tourist) може да се искористи за средба со пријатели, средба со роднини во Индија, за посета на курсеви како Јога, или за гледање на туризам и туризам.

Можете да направите било каква активност во Индија, освен да посетувате воени области за кантонирање на индиска туристичка виза или за посета на националните паркови во Индија, што е опфатено во оваа објава. Владата на Индија дозволи да аплицирате Индиска виза на Интернет (eVisa India) за туристички цели (Индиски Visa Online или eVisa Индија Туризам) од Владата на Индија. На Формулар за апликација за индиски визи сега е на Интернет што може да се заврши за неколку минути.

Индиска виза за туристи - Други сценски и места за разгледување

 

Ако го читате овој пост, тогаш веројатно ве интересираат други места за гледање. Нашите водичи и експерти избраа други места за ваша погодност ако пристигнете на индиската електронска виза (Индија Виза Интернет). Можеби ќе сакате да ги погледнете следниве натписи, Керала, Луксузни возови, Индиски туристички топ 5 места, Институти за јога во Индија, Тамил Наду, Острови Андаман Никобар, Њу Делхи, Гоа, Раџастан Национални паркови во Индија.

 

Упатство за визи во Индија

 

Индиската виза сега е на Интернет (eVisa Индија) и Апликација за индиски визи е достапен преку Интернет, кој може да се пополни за 2-3 минути на Интернет. Британски граѓани, Граѓани на САД меѓу 180 плус други националности се Подобни за индиска виза.

Апликациите за повеќето визи во Индија се отфрлаат поради лошиот квалитет на фотографијата за пасош, проверете го упатството за тоа Барања за индиска виза за фотографии Барања за скенирање на пасоши во индиска виза. Има четири Видови индиска виза . Опфатено е сè што некогаш сакате да знаете за индиската виза и како да избегнете одбивање Отфрлање на визи од Индија и како да се избегне.

 

Darелезничка Дарјелинг Хималај

Индиска виза онлајн Дарјелинг Хималајска железница

Дарјелинг Хималајска железница или Воз играчки воз е една од најпознатите атракции на ридската станица. Сепак работи на мотор со пареа (иако опцијата за дизел мотор е достапна и за патници кои можеби не сакаат да патуваат во воз кој го влече парна машина) и поминува само 88 километри, ова е стар воз-воз и не постои ништо како привлечност за патување во тренирајте така додека гледате како волшебните сцени на Хималаите ве поминуваат надвор. Бидејќи е значајно за наследството на Дарџилинг и Индија, УНЕСКО го прогласи за место за светско наследство. Можете или да одите со Trainуирид со играчки за воз од Дарџилинг до Гум, највисоката станица на железничката пруга во Дарџилинг Хималаите и каде ќе поминете низ јамката Батасија каде што возот се врти за 360 степени или џунглата со играчки за воз Сафари што оди од Силигури до Рангтонг и назад, додека минува низ засолништето за диви животни во Махананда.

 

Тигар Хил

Индиска виза онлајн Дарјелинг Тигар Хил

Овој самит во Гум е изгрејсонце место на Дарјелинг каде што туристите се собираат да го видат прекрасното изгрејсонце секое утро. Да се ​​види како сонцето изгрева одовде и погледот кон врвовите Канчењунга е навистина светско искуство. Никогаш нема да забележите вакво изгрејсонце во еден град и во величествени планини на Индија, достигнувајќи се до синото облачно небо, направете го тој поглед што ќе го паметите засекогаш. Ако сакате да бидете во Дарџилинг во текот на летото, тогаш треба да бидете сигурни дека ќе стигнете до ридот до 4.15 часот наутро, за кој ќе треба да заминете до 3.30 часот наутро, но во зима можете да заминете до 4.15 часот наутро, бидејќи изгрејсонцето ќе се одложи . Бидете сигурни дека сте подготвени за кратко искачување за да стигнете до самото место од каде ќе добиете најдобар поглед на зајдисонцето.

 

Дарјелинг на патот

Индиска Виза онлајн Дарјелинг на патот

Дарјелинг Роудвеј е совршен начин за мирно да погледнеме во целост на панорамската виста на местото со својата бујна долина и планините опфатени со снег. Сместен е 7000 стапки над земјата, тоа е систем за жичари - всушност, Прв систем на жичара во Индија - со 16 жичари кои можат да соберат по 6 лица и кои патуваат од Северна точка во Сингамари до чаршијата Сингла во близина на реката Раман. Getе ги видите насадите со чаеви на Дарџилинг, водопадите, планините, вклучувајќи го и Канчењунга, сè додека полека се движите во жичарите. На крајот ќе ги разгледате насадите пред да го направите патувањето назад.

 

Јапонска мировна пагода

Индиска виза онлајн Јапонски мировен пагода_Даржелинг

Изградена од будистички монах од Јапонија, Никидацу Фуџи, кој ги изгради сите мировни ступи во Индија, Пародата за мир на Дарџилинг, како и сите мировни пагоди, е ступа изградена за да инспирира мир меѓу луѓето од сите раси, касти и религии. Јапонските будистички монаси започнаа да градат мировни пагоди низ целиот свет по Втората светска војна со цел да ја промовираат пораката за мир и хармонија во светот. Од 80-те такви мировни пагоди изградени во светот, Пагодата за мир на Дарјелинг е една од нив. Дизајниран е од М Оха, со златни аватари на Буда и уметнички дела кои го прикажуваат неговиот живот врежани на песочниците. Во близина има и јапонски храм што би можеле да го посетите додека ја посетувате Пагодата.

Сандакфу Трек

Индиска Виза онлајн Сандакфу Дареилинг

Ако сте подготвени за и во форма за барано патување, тогаш дефинитивно треба да одите на еден во Дарјелинг. Може да ја зафатите Врвот Сандакфу, што е највисок врв во Западен Бенгал. Beе биде силно патување, но треба да се покаже како наградувано кога ќе стигнете до врвот и да го видите одличниот поглед. Исто така, ќе уживате на патот кон врвот ако го цените бујното зеленило и свежо цвеќе, што ќе го најдете многу на оваа патека. Препорачливо е да носите свои кампови, иако може да најдете куќи за гости на некои кампови, а исто така да носите соодветна опрема за пешачење, како и медицински комплет за секој случај. Исто така, треба да добиете дозвола за пешачење пред да ви биде дозволено да одите тука за пешачење.

 

Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.