Индија Виза Патувања Серија - Индиски Виза Туристички Водич за Мусури и Арунахал Прадеш

Секој што доаѓа Индиска виза на Интернет за Туризмот мора да помине низ нашиот водич од експерти за Mussoorie и Arunachal Прадеш.

 

Mussoorie е уреден практично помалку од 40 километар далеку од округот Дехрадун во Утараханд. Градот доаѓа во обемот на Хималаја и е познат од часот на пионер многу долго време во Индија. Ние ви помагаме да откриете дека не пречи Индиска виза на Интернет (eVisa Индија). Поединците се фрлаат од нацијата за да ја набудуваат неговата редовна величественост и прекрасна падина. Градот е обезбеден со фригидни сленти, привлечни и зелени зелени, на овој начин тоа е едно од најценетите места за одмор на Индија. Mussoorie е приближно 3 часа возење од главниот град на Индија, Delу Делхи. Можете да ја посетите овде од средината на март до средината на ноември. За време на невремето и зимските сезони, спуштањето се одвива толку луто и ја отежнува посетата. Температурата на овој град е целосно ладна постојано и нуди ваганди, патувачи и sweetубители на природата неверојатната прошетка во сребрените падини со ново ветре. Планинскиот воздух го прави вашето движење забележително; кул каскадите ве оставаат шокирани од нејзиниот привлечен допир.

Во секој случај, тука се и поглежните алтернативи за турнеи со соседните трговски пазари додека сте во Индија.

Индиска Виза преку Интернет Музори

Среќна долина

 

Среќната долина е рај за возачи и истражувачи, што е поставено на кратко раздвојување на улицата за шопинг центар во Мусоорје. Ако се погледне, откриено е дека ова е местото каде што Тибетанецот првпат се појавил кога избегале од Ласа во 1959 г., управувано од длабокиот пионер Далај Лама. Ова прекрасно место е фиксирано со дабови, богати зеленили и дезодови. Во случај да треба да се сретнете со мазност и тишина, во тој момент треба да дојдете.

 

Зошто се прославува ова место?

 

Ова привлечно место е познато по тибетското готвење, будизмот и рециклирањето. Настрана од тоа, можете исто така да ја посетите будистичката религиозна заедница, да имате вкусни реткости и да купувате работи од околните продавници и пазари.

 

Водопади Кемпи

 

Водопадите на Кемпти се наредени на надморска височина од 1,364 метри над нивото на океанот. Опкружена е со прекрасна планинска посета. Прекрасните прекрасни падини ја прават вашата посета брилијантна и суштинска. Додека сте тука, ќе направите неколку убави спомени за да ги набудувате прекрасните дрвја на Архите, зелени зеленило, да останете слободен ден и каскади (пеејќи мелодии за ублажување додека се среќавате со езера и потоци).

 

Зошто се прославува ова место?

Бидете така како што може, во случај да треба да ги набудувате сите овие, во тој момент треба да дојдете овде со вашите роднини и соучесници. Ова е исклучително место за екскурзија. Можете да ја цените каскадата и да направите незаборавни фотографии за цел живот. Температурата на ова место останува кул и ја олеснува. Во случај да ви треба итна виза за да одите во Индија, во тој момент можете да аплицирате преку Интернет Апликација за индиски визи (eVisa India) во моментов да добиете е-виза во рок од 1 - 3 дена.

 

Огнено оружје Хил

 

Огненото оружје Хилс е проверливо и втората највисока точка на врв во Mussoorie, која ви дава прекрасен поглед кога ќе ја видите падината од Доновата долина. Како и да е, името носи од приликите на прекинување на оружјето додека Британците биле во Индија. Ова место лежи во висина од 2000 метри од нивото на океанот, на овој начин ви нуди врвен и атрактивен поглед од горенаведеното.

Зошто ова место е признато?

Овој привлечен срт е познат по раскошни зелени, искуство, трекинг, фотографирање и шетање по зафатен зеленило. Тоа не е сè, исто така можете да купувате кај најблиските локални жители и да имате небесно готвење.

 

Храмот wвалаји

 

Храмот wвалај е небесно место каде поединци низ целиот свет го посетуваат за да ја набудуваат небесната хинду-божица wвалаи. Светилиштето е посветено на wваламуки Мата или Божица Сати во физичкиот знак на wвала. Wвала подразбира многу непрестајни пожари. Ова светилиште е уредено на западниот дел на Мусоорје на Беног Хилс, во прекрасната структура, стара икона на божица Гурга е поставена во еден вид Jвалаји

 

Зошто ова место е популарно?

Се вели дека божицата Дурга се појавила како wваламуки кога ѓаволите владееле на планините на Хималаја и почнале да ги мастираат божествените суштества. Во тој момент, божествените суштества избраа да ја разубавуваат подмолната сила. Тие се концентрираа на нивниот квалитет, од тој квалитет, се кренаа огромни пожари, што пламените се претворија во млада дама и таа ги сметаше за Адидакти.

 

Мусоорското Езеро

 

Езерото Mussoorie е уште една пријатна фасцинација на улицата Дехрадун, која се смета за најдобро место за екскурзија. Шармантното и минусното езеро го прават редовните каскади. Еве, ќе видите прекрасната бела патка која плива и се наплаќа. Бидете така како што може, во случај да сте arcубител на природата и трагач на хармонија, во тој момент треба да дојдете овде за да ги набудувате нормалните чуда. Во случај да сте глобален патник и испитувачки да ја посетите Индија, во тој момент ви треба значителна е-виза за Индија за влез во нација.

 

Зошто ова место е познато по?

Ова беспрекорно место е познато за едрење, екскурзија и купување.

Во меѓувреме, од исклучителна шанса да барате такво општо прекрасно место за посета додека сте во Индија со роднините, во тој момент треба да го посетите во Мусоор.

 

Упатство за визи во Индија

 

Индиската виза сега е на Интернет (eVisa Индија) и Апликација за индиски визи е достапен преку Интернет, кој може да се пополни за 2-3 минути на Интернет. Британски граѓани, Граѓани на САД меѓу 180 плус други националности се Подобни за индиска виза.

Апликациите за повеќето визи во Индија се отфрлаат поради лошиот квалитет на фотографијата за пасош, проверете го упатството за тоа Барања за индиска виза за фотографии Барања за скенирање на пасоши во индиска виза. Има четири Видови индиска виза . Опфатено е сè што некогаш сакате да знаете за индиската виза и како да избегнете одбивање Отфрлање на визи од Индија и како да се избегне.

 

Аруначал Прадеш

Со сигурност може да се каже дека сакате да се впуштите во Индија оваа доцна пролет? Под претпоставка дека тоа е случај, во тој момент ставете чевли за движење и собирајте ги пакувањата со облека за да можете да ги набудувате прекрасните услови на Индија и да можете да ја разоткриете големата историја, загатка и сјајни места. Ние ви помагаме да откриете дека не пречи Индиска виза на Интернет. Како и да е, во случај да бидете трагач на хармонија и треба да се сретнете со спокојството на природата во тој момент, треба да го посетите Аруначал Прадеш; државата е уредена на горниот исток на Индија, и нуди на периферијата на Нагаланд и Асам од југ. Државата исто така го дели универзалниот раб со Мјанмар од исток, Кина од северот и Бутан од запад. Итанагар е главен град на државата.

 

Индиска Виза Интернет Арунахал Прадеш

Аруначал Прадеш е едно од најубавите места што е сè уште неистражено и непознато. Кога ќе ги посетите овде, ќе имате шанса да наидете на хипнотизирачки атракции.

 

Бидете тоа како што може, еве еден дел од местата каде што можете да ги посетите додека сте во Аруначал Прадеш:

 

Национален парк Намдафа

 

Дали е вистина дека сте несакана животна душичка? Разгледани сите работи, под услов ова да е точно, во тој момент треба да го посетите во Националниот парк Намдафа во Аруначал Прадеш. Овој парк е познат по симпатичните црвени панди. Црвените панди се главните видови на семејството Auluridae и Aulurus, кои имаат црвено-засенчено тело.

Во меѓувреме, Индија е главната точка каде ја добивате оваа невообичаена шанса да ги видите овие Црвени панди. Како и да е, Индија има околу 20 територии каде можете да го набудувате населението во Црвената Панда. Оттука, можеби е најдобро место да ја посетите оваа доцна пролет, без исклучително шанса да сакате да гледате суштества. Во друг рекорд, се вели дека овој парк е можеби најголемиот парк во Индија и доаѓа на третата позиција. Тука, исто така, можете да го посетите селото Лису, каде што живее Црвената Панда и игра долго време. Покрај овие редови, во случај да треба да ги видите, во тој момент не треба да ја искористувате оваа шанса да го посетите Аруначал Прадеш и нејзините дождовни шуми.

 

За да пристигнете на ова место, треба да се спуштите на аеродромот Дибригарх во Асам. Оттука, можете да пристигнете во Националниот парк Намдафа во рок од шест часа.

 

Долина Тале

 

Треба да се сретнете со зелените лопати, прекрасните сленти, визијата, фауната и пријатната сцена? Посета во Аруначал Прадеш за да можете да ја видите Талинската долина. Веројатно е најдобрата пауза од спакуваните урбани области со исклучителна шанса што треба да ја ослободите од вашиот притисок и животни проблеми. Овде, можете да имате голем број на прекрасни знаења во старата вродена култура и обичај. Beе бидете замаглени со тоа што ќе сфатите дека поединците овде им ја нудат својата шума најдобра безбедност за да може природата да се заштитува засекогаш. Ако ви треба супер итна виза да замине во Индија, во тој момент имаат какви било значајни влијанија во моментот да добијат е-виза во рок од 24 до 72 часа

 

Во меѓувреме, во вашата екскурзија до Тале долина, можете да го цениме Трекинг, велосипедизам, искачување по сцена, итн. Сепак, тука се и апсолутните најдобри долини што треба да ги посетите, на пример, долината iroиро, Долината Панги и така натаму.

 

Овие извонредни долини се домови на индивидуалци од Апатанис, кои се постојано подготвени да продолжат со иновациите во природата и дрвјата. Во секој случај, една од најпознатите методи е дека не може да се влезе во шумата за бркање.

 

Долина Мечука

 

вие сте некој кој ја сака и ја цени славењето на Индија, во тој момент треба да дојдете во долината Мечука за да го цените фестивалот Лозар. Долината Мечука припаѓа на округот Сианг. Оваа долина постојано ја следи индиската армија. Тоа е едно од најфасцинантните и најчистите места каде може да паднете постојано заштитени и весели. Додека сте тука, можете да останете во управа застој. Тоа не е сè, исто така можете да го посетите 400-годишниот будистички манастир за да ги видите античките скулптури.

Се однесува на Индиска виза за турист водич ако сте турист во Индија. Индиската виза преку Интернет (eVisa India) важи повеќекратно пристаништа за влез во Индија.

 

Села Пас

 

Sela Pass е совршена планина обезбедена со пријатно покриени сцени и закоси. Под него, можете да набудувате ладно и лебдечко езеро. Како и да е, планината е во пораст од 13, 700 метри од најраната фаза. Во случај да треба да се сретнете со ова мирно место, во тој момент посетете го овде доцна пролет. Села Пас се смета за едно од светите места бидејќи е опколено со 101 езера. Ако сте светски патник и испитувачки да ја посетите Индија, во тој момент ви треба легитимна е-виза за Индија за да влезете во нацијата.

 

Како и да е, Арунахал Прадеш никогаш не занемарува да заслепува огромен број истражувачи, вагабанди и природни миленици низ целиот свет. Така, во случај да барате доцна пролетен пауза, во тој момент ова е најдобро место за придружба на вашите роднини.

Индиска виза на Интернет ви дозволува да аплицирате Итна виза за Индија. За какво било појаснување прашајте го нашиот Индиски виз-биро за помош.