Доаѓање на индиската виза преку Интернет како туристичка - Рачно одбрани атракции во Северо-источна Индија

Ако доаѓате во Индија на индиска виза преку Интернет (eVisa India), имате можност да се појави Индиска туристичка виза, Индиска деловна виза, Индиска медицинска виза. Опфаќаме тука некои невообичаени туристички места во Северо-источна Индија, како манастирот Таванг, долината Зиро и Врвот Горичен.

 

Апликација за индиски визи (eVisa India) е достапна преку Интернет за целите на патување, туризам, бизнис, средба со семејство од 2014 година кога Владата на Индија ја измени својата имиграциска политика.

Ние опфаќаме тука избрани локации во кои можете да уживате во Индија, откако успешно стекнале Индиска виза на Интернет (eVisa Индија).

Манастирот Таванг

Индија Виза Манастир Tawang Online

Tawang Манастир е во Арунахал Прадеш во Индија, многу близу до тибетскиот и бутанскиот раб. Формирана во седумнаесеттиот век, Таванг е религиозна заедница Гелук која има врска со манастирот Дрепунг во Ласа. Познат како најголем манастир на Индија и број два на глобално ниво, манастирот Таванг контролира седумнаесет гомпи во целото место.

Галден Намгеј Латсе, што во превод значи „небесно небо во ryвездена вечер“ на англиски јазик добро го опишува ова привлечно место. Подредени 10,000 стапки на планина во долината на реката Таванг, намотот е произведен како три славени замоци со огромно лоби за собирање заедно, 65 приватни простории и неколку други корисни структури. Покрај нејзините зачудувачки инженерски и креативни структури и беспрекорни слики, најголемата фасцинација на ова место е скулптурата на Буда Шакиамуни висока 18 метри. Оваа верска заедница од седумнаесеттиот век е основана од Мерак Лама Лодре yatацо по команда на Нгаванг Лобсанг yatацо, петтиот Далај Лама. Можеби најдоброто место за посета при излегување кон Северен Исток е манастирот Таванг.

10,000 метри надморска височина во Арунахал Прадеш, манастирот Таванг дава неверојатна перспектива на долината. Дома на 450 свештеници, ова е идеално место за посета за чудна средба. Исто така, можете да седите и едноставно да ја почитувате шармантната перспектива на реката Таванд ноќе.

Индиска виза на Интернет

Владата на Индија обезбеди современ метод на апликација за индиски визи преку Интернет. Сите посетители можат да сметаат дека сега овој процес е прилично едноставен, лесен, брз и може да се направи од удобноста на вашиот дом. Ова е навистина добро за апликантите бидејќи посетителите во Индија повеќе не се обврзани да закажат состанок за физичка посета на Високата комисија на Индија или индиската амбасада во матичната земја.

Владата на Индија овозможува посета на Индија со барање за Индиска виза преку Интернет на оваа веб-страница за неколку намени. На пример, вашата намера да патувате во Индија се однесува на комерцијална или деловна цел, тогаш имате право да аплицирате Индиска деловна виза Интернет (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за бизнис). Ако планирате да одите во Индија како медицински посетител од медицинска причина, консултација со лекар или за операција или за вашето здравје, Владата на Индија има направено  Индиска медицинска виза Интернет достапен за вашите потреби (Индиска Виза Интернет или eVisa Индија за медицински цели). Индиски туристички визи на Интернет (Индиска Visa Online или eVisa India for Tourist) може да се искористи за средба со пријатели, средба со роднини во Индија, за посета на курсеви како Јога, или за гледање на туризам и туризам.

Можете да направите било каква активност во Индија, освен да посетувате воени области за кантонирање на индиска туристичка виза или за посета на националните паркови во Индија, што е опфатено во оваа објава. Владата на Индија дозволи да аплицирате Индиска виза на Интернет (eVisa India) за туристички цели (Индиски Visa Online или eVisa Индија Туризам) од Владата на Индија. На Формулар за апликација за индиски визи сега е на Интернет што може да се заврши за неколку минути.

Индиска виза за туристи - Упатство за посетители

 

Ако го читате овој пост, тогаш веројатно ве интересираат други места за гледање. Нашите водичи и експерти избраа други места за ваша погодност ако пристигнете на индиската електронска виза (Индија Виза Интернет). Можеби ќе сакате да ги погледнете следниве натписи, Керала, Луксузни возови, Индиски туристички топ 5 места, Институти за јога во Индија, Тамил Наду, Острови Андаман Никобар, Њу Делхи, Гоа, Раџастан Национални паркови во Индија.

 

Долината iroиро

 

Индија Виза онлајн Зиро долина

 

Скриен во густиот планински предел на Арунахал Прадеш, долината Зиро е хипнотизирана пригодна цел во Северо-источна Индија, која им наплаќа на сите со својата волшебна волшебност опфатена со разнишани оризови полиња, curубопитни градови и подвижни зелени падини, скриени под дебели слоеви на живописно дрво. Додека тишината на ова волшебно мало гратче го прави небесен трагач по небото, неговата епитомска величественост, исто така, привлекува многубројни миленици од природа и оние што сликаат, кои исклучително патуваат тука од далечни локации во странство, за да го апсорбираат својот дух на етеричниот редовен квалитет на самото место. Местото е извонредно и за трагачите по искуство; без оглед на тоа дали некој предвидува искуство со пешачење во волшебство, забава во пустината на отворено или нескротлива животна истрага, Зиро нема да остави никого разочаран.

 

Додека Кусуру без сомнение разговараше за Кашмир и можеби како што треба, идејата за небото на земјата несомнено може да им се верува на бројни места во Арунахал. Сместен меѓу присилните планини и опфатен со темно зелена шума е практично легендарната долина iroиро. Можеби е една од најубавите долини во нацијата, со слоевито оризови полиња и средена струја и мали градови. На јасно утро, небото е незамисливо сино, а ветрето прави прекрасна музика, како нејзините бујништа за долината низ дрвјата, правејќи да треба да се прошетате и да пеете. (Навистина, еднаш за некое време нема ништо супериорно во однос на пристоен предвиден боливуд во секунда).

 

Место на локалитетот се мали градови со неколку уникатни апатански кланови кои живеат во договор со природата, слично како и остатокот од државата, каде што многумина и покрај сè, практикуваат стари стилови на живеење и обичаи. Градот Хаполи фали две или три банки, малку пазари и огромниот смирен живот во заедницата. Тогаш, во долината на iroиро, во Хаполи, локалот што неодамна се нарекува НЕФА беше претставен како различна територија на Унијата и авторитативно го именуваше Аруначал Прадеш во 1972 година.

 

Вообичаените градови Апатиа се шират околу долината се цврсто исполнети со дрвени куќички, но огромното мнозинство на нивните покриви во моментов е калај отколку покриено, а се поголем број на поединци се преселија во прогресивно сегашните два града на долината: Хаполи (исто така наречен Нов Zиро) на југ и ѓубре Стариот зиро на север.

 

Врвот Горичен

 

Индија Виза онлајн Горичен Пик

Соочен со Кина, овој врв има висина на 22,498 стапки. Како што е наведено од племето Монпа, овој врв се смета за еден од светите врвови што ги заштитува од сите зла. Врвот е една од совршените основи за трекинг и планинарење во целата област.

Неприкосновената привлечност на Аруначал Прадеш привлекува огромен број посетители на експрес секоја година. Со беспрекорна сцена, непознат нескротлив живот, добредојдени езера, шармантни врвови и заживувачки планински превои, тој е вистински место каде има безгранични отвори за патувања. Во секој случај, она што привлекува многу тврдокорни трекери на ова место не е само отворите за движење, туку и шансата да се придружите на трекинг и движење низ карпа со движење, што е невообичаена мешавина за влегување во аранжманите за патувања во Индија. Всушност, една авантура во Таванг заедно со отворено, трекинг и качување по карпи е ценет сон од пред извесно време за некои планинари. Ако сте во искушение и мамката за пешачење до Врвот Горичен во Таванг ве отежнува, мора да започнете да патувате за време на долгите периоди од април до јуни или септември и октомври. Како и да е, треба да се сетите дека пешачењето до Горичен не е неверојатно исто што и скалирањето на Горичен. Во случај да сте само подготвен трекер со вклучување во качување по карпа, паметна мисла е да патувате до Чокерсам, основниот логор на Горичен.

 

На повеќе од 6800 метри ова е највисокиот врв во Аруначал Прадеш и е распореден на работ со Кина во округот Таванг на оддалеченост од 164 километри од градот Таванг. За трекери, патувањето до основниот камп Чокерсам може да понуди привлечна перспектива на Врвот Горичен. Израз на тревога - патување до Врвот Горичен е само за подготвените алпинисти бидејќи е груб и студен врв за кој е познато дека ги предизвикува дури и најдобрите планинари. Без оглед на тоа дека е погрешно патување, тоа е веројатно најдобрата фасцинација во Таванг. И покрај фактот дека огромното мнозинство на летувалишта во Аруначал Прадеш може да го сфати краткиот врв за време на нивното движење од Бомдила до Таванг, за подготвените трекери посетата на Аруначал Прадеш е несоодветна без крајно трекинг и качување по карпи по патот до врвот. Освен шармантниот врв и неговите фактори на животната средина, можете исто така да добиете шанса да го видите кланот Монпа кој ги поседува градовите покрај патеката за пешачење. За овој клан, горниот дел од Горичен е осветен врв што ги штити локалното население од сите подмолно и затоа приватно се алудира на Са-Нга Пу што значи Кралство на божеството

 

Водопад на Нарананг

 

Аруначал Прадеш е држава оптоварена со водопади, од кои најпречувствителни се непобитно водопадите на Нарананг од 100 метри (инаку се нарекува паѓа Јанг). Сместен во регионот Таванг, падовите се наоѓаат на два километра од градот Јанг. Друга интригантна странична прошетка е хидроцентралата близу до основата на падовите, што создава моќ за опфатениот регион.

 

Инаку наречени водопади Јунг или водопади на Јанг или водопади на Бонг, водопадите Нурананг паѓаат од висина од 100 метри. Започнува од северните косини на добро познатиот селски премин, реката Нурананг ги обликува каскадите и потоа се нурнува во реката Таванг. Се наоѓа едвај 2 километри од Јанг близу улицата што ги поврзува Таванг и Бомдила. Понатаму, тоа е можеби мотивацијата зад која е позната како каскади на Јанг. Постои уште една легенда поврзана со името на каскадата. Потокот Нурананг и падот на Нурананг се именувани според младата дама на населбата Монпа, по име Нура, која му помогнала на вооружениот човек Јасвант Синг Рават, борец на наградата „Маха Вир Чакра“ за време на кинеско-индиската војна во 1962 година, но подоцна бил фатен од кинеските сили. Не исклучиво тоа е прекрасна фасцинација на Аруначал Прадеш, но дополнително се користи за да се создаде моќ за употреба во соседството. Постои мала постројка за хидрили сместена близу до основата што создава енергија. Таванг ги има веројатно најдобрите каскади во државата. Огромната хидроцентрала сместена во доменот е неизводлива бидејќи обезбедува сила што е потребна за блиските лица. Возете до највисоката точка на каскадата или дури можете да одлучите да патувате. Кога пристигнувате на највисоката точка, ќе бидете привлечени за да ја набудувате величественоста на водопадите Нурананг. Подгответе ја вашата камера и снимете неколку неверојатни фотографии од богатата област на Нурананг. Постојат мали кабини и ресторани каде што можете да оцените некои работи во соседството за појадок и ручек.

 

Граѓаните на многу земји, вклучително и Соединети Држави, Канада, Франција, Нов Зеланд, Австралија, Германија, Шведска, Данска, Швајцарија, Италија, Сингапур, Обединето Кралство, имаат право на индиска виза преку Интернет (eVisa India), вклучувајќи ги и посетите плажи на Индија со туристичка виза. Resител на над 180 земји квалитет за Индиска виза на Интернет (еВиза Индија) според Квалификуваност за индиска виза и примени ја индиската Visa Online понудена од Владата на Индија.

Доколку имате сомнежи или ви треба помош за патување во Индија или Виза за Индија (eVisa India), можете да аплицирате за Индиска виза на Интернет токму тука и ако ви треба каква било помош или ви требаат појаснувања, треба да контактирате Индиски виз-биро за помош за поддршка и водство.