Индија eVisa Често поставувани прашања

Што е eVisa Индија?

Владата на Индија започна електронско овластување за патување или еТА за Индија што им овозможува на граѓаните од 180 земји да патуваат во Индија без да бараат физичко печат на пасошот. Овој нов вид овластување е eVisa India (или електронска Виза за Индија).

Тоа е електронска виза за Индија која им овозможува на странските посетители да ја посетат Индија за 5 главни цели, туризам / рекреација / краткорочни курсеви, деловна, медицинска посета или конференции. Има дополнителен број на под-категории за секој тип на виза.

Сите странски патници се обврзани да одржат eVisa во Индија или редовна виза пред влезот во земјата, според Индиски власти за имиграција во владата.

Забележете дека патниците во Индија не се обврзани да ја посетуваат индиската амбасада или индиската висока комисија. Тие можат да аплицираат преку Интернет и едноставно да ја носат печатената или електронската копија на eVisa India (електронска Индија Виза) на нивниот мобилен уред. Службеникот за имиграција ќе провери дали eVisa Индија е валидна во системот за засегнатиот пасош.

eVisa Индија е најпосакуваниот, безбеден и доверлив метод за влез во Индија. Хартија или конвенционална виза за Индија не е толку доверлив метод од Владата на Индија, како придобивка за патниците, не треба да ја посетуваат локалната индиска амбасада / конзулат или Висока комисија за да обезбедат виза за Индија.

Кои се барањата за апликација eVisa India?

За да аплицираат за eVisa Индија, од апликантите се бара да имаат пасош валиден најмалку 6 месеци (почнувајќи од денот на влегување), е-пошта и да имаат валидна кредитна / дебитна картичка.

Е-Визата може да се искористи најмногу 3 пати во една календарска година, односно од јануари до декември.

е-Виза е нели за проширување, што не може да се конвертира и не е валидна за посета на заштитените / ограничуваните и кантонските области.

Апликантите од подобните земји / територии мора да аплицираат на Интернет минимум 7 дена пред датумот на пристигнување.

Од меѓународните патници не се бара да имаат доказ за билет за авион или резервација на хотел за индиска виза.


Како можам да аплицирам за eVisa India преку Интернет?

Можете да аплицирате за eVisa Индија со кликнување на апликација eVisa на оваа веб-страница.

Кога треба да аплицирам за eVisa Индија?

Апликантите од подобните земји / територии мора да аплицираат на Интернет минимум 7 дена пред датумот на пристигнување.

Кој има право да поднесе апликација eVisa India?

Државјани од следниве земји имаат право:

Албанија, Андора, Ангола, Ангила, Антигва и Барбуда, Аргентина, Ерменија, Аруба, Австралија, Австрија, Азербејџан, Бахама, Барбадос, Белгија, Белизе, Боливија, Босна и Херцеговина, Боцвана, Бразил, Брунеи, Бугарија, Бурунди, Камбоџа, Камеронска унија Република, Канада, Кејп Верде, Кајмански остров, Чиле, Кина, Кина- САР Хонгконг, Кина- САР Макао, Колумбија, Комори, Островите Кук, Костарика, Азурниот брег, Хрватска, Куба, Кипар, Чешка, Данска, ibибути, Доминика, Доминиканска Република, Источен Тимор, Еквадор, Ел Салвадор, Еритреја, Естонија, Фиџи, Финска, Франција, Габон, Гамбија, Georgiaорџија, Германија, Гана, Грција, Гренада, Гватемала, Гвинеја, Гвајана, Хаити, Хондурас , Унгарија, Исланд, Индонезија, Иран, Ирска, Израел, Италија, Јамајка, Јапонија, Јордан, Казахстан, Кенија, Кирибати, Киргистан, Лаос, Латвија, Лесото, Либерија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Мадагаскар, Малави, Малезија, Мали , Малта, Острови Маршал, Маурициус, Мексико, Микронезија, Молдавија, Монако, Монголија, Црна Гора, Пон tserrat, Мозамбик, Мјанмар, Намибија, Науру, Холандија, Нов Зеланд, Никарагва, Република Нигер, Нију Остров, Норвешка, Оман, Палау, Палестина, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај, Перу, Филипини, Полска, Португалија, Катар, Република на Кореја, Република Македонија, Романија, Русија, Руанда, Свети Кристофер и Невис, Света Луција, Сент Винсент и Гренадини, Самоа, Сан Марино, Сенегал, Србија, Сејшели, Сиера Леоне, Сингапур, Словачка, Словенија, Соломонски острови, Јужна Африка, Шпанија, Шри Ланка, Суринам, Свазиленд, Шведска, Швајцарија, Тајван, Таџикистан, Танзанија, Тајланд, Тонга, Тринидад и Тобаго, Островите Турци и Каикос, Тувалу, ОАЕ, Уганда, Украина, Велика Британија, Уругвај, САД, Узбекистан, Вануату, Ватикан-Светиот Престол, Венецуела, Виетнам, Замбија и Зимбабве.

забелешка: Ако вашата земја не е на оваа листа, тоа не значи дека нема да можете да патувате во Индија. Willе треба да аплицирате за традиционална индиска виза во најблиската амбасада или конзулат.

Дали еВиза Индија е виза за единечна или повеќекратна влеза? Дали може да се продолжи?

Визата е-туристичка 30 дневна виза е двојна влезна виза каде како е-Турист за 1 година и 5 години се повеќекратни визи за влез. Слично на тоа, е-бизнис виза е виза со повеќе влези.

Сепак, е-медицинската виза е виза за троен влез. Сите eVisas не се конвертибилни и не можат да се продолжат.

Што ако направив грешка на мојата апликација eVisa India?

Во случај информациите дадени за време на процесот на апликација eVisa India не се точни, од апликантите ќе се бара повторно да аплицираат и да достават нова апликација за виза преку Интернет за Индија. Старата апликација eVisa India ќе се откаже автоматски.

Ја добив мојата eVisa Индија. Што да правам следно?

Апликантите ќе ја добијат одобрената eVisa India преку е-пошта. Ова е официјална потврда на одобрената eVisa Индија.

Од апликантите се бара да испечатат најмалку 1 примерок од нивната eVisa India и да ја носат со себе во секое време за време на целиот престој во Индија.

По пристигнувањето на 1 од 28-те овластени аеродроми или 5 назначени поморски пристаништа (видете ја целосната листа подолу), од апликантите ќе се бара да ја покажат својата печатена eVisa India .

Откако службеникот за имиграција ќе ги провери сите документи, апликантите ќе ги земат своите отпечатоци од прсти и фотографија (познати и како биометриски информации), а службеникот за имиграција ќе постави налепница во пасошот, познат како Виза на пристигнување.

Забележете дека Визата за пристигнување е достапна само за оние кои претходно се пријавиле и стекнале eVisa Индија. Странските државјани нема да имаат право да поднесат апликација eVisa India по пристигнувањето во Индија.

Дали има ограничувања при влегување во Индија со eVisa India?

Да. Сите оние кои имаат одобрена eVisa Индија можат да ја внесат само Индија преку кој било од следниве 28 овластени аеродроми и 5 овластени пристаништа во Индија:

Список на 28 овластени аеродроми за слетување и 5 пристаништа во Индија:

 • Ахмедабад
 • Амритсар
 • Багдогра
 • Bengaluru
 • Бубанешвар
 • Calicut
 • Мадрас
 • Чандигар
 • Cochin
 • Коимбаторе
 • Делхи
 • Гаја
 • Гоа
 • Guwahati
 • Хајдерабад
 • Џајпур
 • Калкута
 • Лакнау
 • Madurai
 • Mangalore
 • Мумбаи
 • Нагпур
 • Порт Блер
 • Пуна
 • Тиручирапали
 • Тривандрум
 • Варанаси
 • Вишахапатнам

Или овие назначени пристаништа:

 • Мадрас
 • Cochin
 • Гоа
 • Mangalore
 • Мумбаи

Сите оние кои влегуваат во Индија со eVisa India се обврзани да пристигнат во 1 од пристаништата споменати погоре. На апликантите кои ќе се обидат да влезат во Индија со eVisa India преку кое било друго пристаниште за влез ќе им биде забранет влезот во земјата.

Дали има ограничувања при напуштање на Индија со еВиза Индија?

Дозволено ви е да влезете во Индија само со електронска виза за Индија (eVisa India). 2 транспортни средства, воздух и море. Сепак, можете да ја напуштите/излезете Индија со електронска виза за Индија (eVisa India) до4 превозни средства, воздух (авион), море, железница и автобус. Следниве назначени контролни точки за имиграција (ICP) се дозволени за излез од Индија. (34 Аеродроми, копнени контролни точки за имиграција,31 Морски пристаништа, 5 Пунктови за проверка на железницата).

Излези пристаништа

Аеродроми

 • Ахмедабад
 • Амритсар
 • Багдогра
 • Bengaluru
 • Бубанешвар
 • Calicut
 • Мадрас
 • Чандигар
 • Cochin
 • Коимбаторе
 • Делхи
 • Гаја
 • Гоа
 • Guwahati
 • Хајдерабад
 • Џајпур
 • Канур
 • Калкута
 • Лакнау
 • Madurai
 • Mangalore
 • Мумбаи
 • Нагпур
 • Порт Блер
 • Пуна
 • Сринагар
 • Сурат 
 • Тиручирапали
 • Тирупати
 • Тривандрум
 • Варанаси
 • Vijayawada
 • Вишахапатнам

Земјиште ИЦП

 • Патот Атари
 • Ахаура
 • Банабаса
 • Чанбрабанда
 • Далу
 • Дауки
 • Далаигат
 • Гаурифанта
 • Гојаданга
 • Харидаспор
 • Хили
 • Igaаигаон
 • Ogогбани
 • Каилашахар
 • Каримганг
 • Куаул
 • Лалголагат
 • Махадипур
 • Манкачар
 • Море
 • Мухуригат
 • Радикапур
 • Рагна
 • Ранигун
 • Раксаул
 • Рупаидиха
 • Сабајле
 • Сонули
 • Шримантапур
 • Сутарканди
 • Фулбари
 • Каварпучија
 • Зоринпури
 • Зокавтар

Пристаништа

 • Аланг
 • Беди Bunder
 • Бахнагар
 • Calicut
 • Мадрас
 • Cochin
 • Cuddalore
 • Kakinada
 • Кандла
 • Калкута
 • Мандви
 • Пристаништето во Мормаго
 • Пристаниште Мумбаи
 • Нагапатин
 • Нахава Шева
 • Парадеп
 • Porbandar
 • Порт Блер
 • Tuticorin
 • Вишакапатнам
 • Нов мангалор
 • Визињам
 • Островот Агати и Миникој Лакшдвип УТ
 • Валарпадам
 • Mundra
 • Кришнапамат
 • Ubубри
 • Панду
 • Nagaon
 • Karimganj
 • Катупали

ICP на RAIL

 • Пост за проверка на железницата во Мунабао
 • Атари железничка проверка
 • Геде железнички и пост за проверка на патиштата
 • Проверка на станицата за железнички Харидаспур
 • Railелезнички контролен станица Читпур

Кои се предностите на апликација преку Интернет за eVisa Индија?

Аплицирањето за мрежна еВИЗА (е-туристичка, е-туристичка, е-медицинска, е-Медицинска Аттендија) за Индија има многу предности. Апликантите можат да ја завршат својата апликација од удобноста на сопствениот дом, без притоа да одат во индиската амбасада и да мора да чекаат по ред. Апликантите можат да ја примат својата одобрена виза преку Интернет за Индија во рок од 24 часа од поднесувањето на нивната апликација.

Која е разликата помеѓу еВиза Индија и традиционалната индиска виза?

Апликацијата и, следствено, процесот на добивање eVisa Индија е побрз и поедноставен од традиционалната индиска виза. Кога аплицираат за традиционална индиска виза, апликантите треба да достават оригинален пасош заедно со нивната апликација за виза, финансиски и извештаи за престој, за да се одобри визата. Стандардниот процес на аплицирање за виза е многу потежок и многу покомплициран, а исто така има и повисока стапка на одбивање на визи. EVisa Индија се издава по електронски пат и од апликантите се бара само да имаат важечки пасош, е-пошта и кредитна картичка.

Што е виза при пристигнување?

Визата за пристигнување е дел од програмата eVisa Индија. Сите оние кои пристигнуваат во Индија со еВиза Индија ќе добијат виза за пристигнување во форма на лепенка, која ќе биде поставена во пасошот, на контролата за пасош на аеродромот. За да ја добијат визата за пристигнување, од сопствениците на eVisa India се бара да достават копија од потврдата за eVisa (е-туристичка, е-бизнис, е-медицинска, е-медицинска Атланд или е-конференција) во Индија, заедно со нивниот пасош.

Важна забелешка: Странските државјани нема да можат да аплицираат за виза за пристигнување на пристигнувањето на аеродромот, без претходно да се пријават и да добијат валидна еВиза Индија.

Дали еВИСА Индија важи за записи на бродови за крстарење во земјата?

Да, од април 2017 година е-туристичката виза за Индија важи за крстарење со бродови кои се наоѓаат на следниве назначени пристаништа: Ченаи, Кохин, Гоа, Мангалоре, Мумбаи.

Ако земате крстарење што лета во друг пристаниште, мора да имате традиционална виза запечатена во пасошот.

Како можам да направам плаќање за виза за Индија?

Можете да извршите плаќање во која било од 132 валути и начини на плаќање, вклучувајќи методи на задолжување / кредит / проверка / плаќање. Забележете дека приемот е испратен на ИД за е-пошта даден во моментот на плаќање. Плаќањето се наплатува во УСД и се претвора во локална валута за вашата електронска апликација за виза Индија (eVisa Индија).

Ако не сте во можност да извршите плаќање за индиската eVisa (електронска Виза Индија), најверојатната причина е проблемот е тоа што оваа меѓународна трансакција е блокирана од вашата компанија за банка / кредитна / дебитна картичка. Ве молиме, повикајте го телефонскиот број на задната страна од вашата картичка и обидете се да направите уште еден обид за исплата, ова го решава проблемот во огромно мнозинство на случаи.

Дали ми треба вакцина за да патувам во Индија?

Иако посетителите не се експлицитно обврзани да се вакцинираат пред да патуваат во Индија, препорачливо е да го сторат тоа.

Следниве се најчестите и широко распространети болести за кои се препорачува вакцинирање:

 • Хепатитис А
 • Хепатитис Б
 • Тифусна треска
 • Енцефалит
 • Жолта треска

Дали барам да имам картичка за вакцинација на жолт треска кога ќе влезам во Индија?

Само граѓани од следниве земји погодени од жолто треска, наведени подолу, треба да носат картичка за вакцинација на жолт треска кога ќе влезат во Индија:

Африка

 • Ангола
 • Бенин
 • Буркина Фасо
 • Бурунди
 • Камерун
 • Централна Африканска Република
 • Чад
 • Конго
 • Брегот на Слоновата Коска
 • Демократска Република Конго
 • Екваторска Гвинеја
 • Етиопија
 • Габон
 • Гамбија
 • Гана
 • Гвинеја
 • Гвинеја Бисао
 • Кенија
 • Либерија
 • mali
 • Мавританија
 • Нигер
 • Нигерија
 • Руанда
 • Сенегал
 • Сиера Леоне
 • Судан
 • Јужен Судан
 • Того
 • Уганда

Јужна Америка

 • Аргентина
 • Боливија
 • Бразил
 • Колумбија
 • Еквадор
 • француска Гвајана
 • Гвајана
 • Панама
 • Парагвај
 • Перу
 • Суринам
 • Тринидад (само Тринидад)
 • Венецуела

важна забелешка: Патниците што биле во горенаведените земји споменати погоре, ќе треба да приложат картон за вакцинација со жолта треска по пристигнувањето. Оние кои не го сторат тоа, ќе бидат во карантин 6 дена, по пристигнувањето.

Дали децата бараат виза за посета на Индија?

Сите патници, вклучително и деца, мора да имаат важечка виза за патување во Индија.

Можеме ли да ги процесираме студентските евизи?

Владата на Индија обезбедува индиска евиза за патници чиишто цели се туризам, медицински третман со кратко време или службено патување.

Имам дипломатски пасош, дали можам да аплицирам за индиската еВвиза?

Не, не ви е дозволено да аплицирате во тој случај.

Колку трае валидна мојата индиска еВИЗА?

30-дневната е-туристичка виза важи 30 дена од денот на влегувањето. Можете исто така да добиете 1-годишна е-туристичка виза и 5 години е-туристичка виза. е-деловна виза важи 365 дена.

Одам на крстарење и потребна е индиска eVisa за да влезам во Индија, дали можам да аплицирам преку Интернет?

Да ти можеш. Сепак, индиската eVisa може да ја користат само патниците кои влегуваат преку 5 назначени пристаништа како што се Ченаи, Кохин, Гоа, Мангалоре, Мумбаи.