Сè што треба да знаете за барањата на индиската виза за брод за крстарење

Индиска виза за патнички крстарења

Владата на Индија го направи тоа многу лесно за Брод за крстарењепатниците да ја истражуваат и уживаат Индија. Можете да дознаете за сите барања за индиска виза преку Интернет (eVisa India) на оваа веб-локација https://www.indiavisa-online.org. Патувањето е возбудлива авантура, ако оваа авантура се меша со турнејата со крстарење, тогаш можеби ќе сакате да ја истражите Индија кога бродот за крстарење се сидро на индиското пристаниште.

Патниците, кои сакаат да го видат светот низ објективот на океанскиот брод, Република Индија се претвора во нова топла дестинација. Тоа го сфаќаат неколку туристи патувајќи со брод им дозволува да замислат многу од оваа прекрасна земја отколку што можеби виделе на друг начин. Тоа заедно им дозволува да уживаат од многу алтернативни плажи и дестинации за да ја видат планетата со океански брод. За ова, Република Индија ја поедноставува процедурата за дозвола за имиграција за патниците и им обезбедува пријателски и без проблеми методи откако ќе започнат или слетаат од патници за крстарење на индиските пристаништа. Има многу поморски пристаништа во Индија каде што им е дозволено да влезат на имателите на индиски визи. Видете ја листата на пристаништа за овластен влез во Носителите на визи во Индија.

Потребна е туристичка виза за Индија во туристички патувања: Патниците за крстарење треба да имаат индиска виза

Туристите кои сакаат да го посетат Индиецот преку крстарење, можат да се пријават за Индиска виза Онлајн (eVisa Индија). Нивниот брод за крстарење заминува од вашата матична земја и ќе застане на следните пристаништа бидејќи немаат друга опција. Пристаништата на индискиот патнички брод за крстарење се во Мумбаи, Ченаи, Кочин, Мормугао и Њу Мангалор од 2020 година. Погледнете го списокот за да бидете во тек на пристаништа за овластен влез во Туристичка виза.

Меѓутоа, апликацијата за виза за Индија е прилично лесна процедура бидејќи туристите имаат можност за онлајн понуда пред да го резервираат својот слот за брод за крстарење или откако ќе направат резервација за крстарење. Единствено што сакаат да направат туристите е да ги достават точните информации заедно со документите. Документите што треба да ги имате се:

 • Потребно е само во електронски формат, како фотографија направена од вашиот мобилен телефон.
 • Вашиот важечки пасош.
 • Пасош Мора да се одржува валидност од 6 месеци со датумот на пристигнување.
 • Пасошот мора да биде Обичен а не службено или дипломатско или бегалци.
 • Начин на плаќање како, Mastercard, Visa, Diners, AMEX, Paypal и така натаму.
 • Вашата фотографија што ги исполнува спецификациите во апликацијата. Повеќето фотографии со големина на пасош можат да сторат. Испратете е-пошта на нашата служба за помош за виза за Индија и тие ќе го поправат проблемот фотографија за вас. Барања за индиска виза за фотографии мора да бидат исполнети.
 • Фотографијата на вашата лична биографска страница од пасошот, со секоја слика и приватни информации. Барања за виза за Индија за виза мора да бидат исполнети.
 • Комплетни детали во врска со вашето патување, во рамките на вашата земја и од Индија.
 • Вие сте НЕ е потребно да ја посетите индиската амбасада или која било канцеларија на Владата на Индија.

Потоа, ќе кликнете на поднесеното копче, ќе добиете електронска пошта на крстарење со туристичка виза во Индија од компанијата во интервали од 1-4 работни дена.

Што да сторите ако пристаништето не е во дозволената листа?

Патници за крстарење кои се на пристаниште за крстарење, во секој случај кога ќе застанат на кое било пристаниште и ќе утврдат дека не пристигнуваат во овластените пристаништа за влез, тогаш повторно аплицираат за хартиена или конвенционална виза за Индија од нивната матична земја. Ова може да се направи со аплицирање за стандардна виза или виза за хартија. Патниците можат повторно да поднесат документи по пошта кои патниците можат да ги поднесат околу времето за резервација на бродовите. Можете да проверите кај вашиот туристички агент дали треба да добиете индиска туристичка виза пред или по резервирањето на бродот за крстарење. Еднаш електронски Индиска виза се доделува (eVisa Индија), тогаш тој е неповратлив и непопустлив).

Кои се правилата ако имате над 2 Застанува на индиското пристаниште?

Ова е многу важна точка и треба да се фокусираме на оваа точка со големо внимание и размислување. Ако вашето крстарење се создава одново 2 запира на индиско пристаниште, а потоа триесет дена Индиски туристички брод за виза крстарење нема да важи за вашата турнеја. Ако случајот ве исполнува, тогаш мора да аплицирате за а 1 година туристичка виза. Имајте на ум дека секое 1 застанување ќе вклучува одобрување во пристаништето од персоналот на индиската граница за имиграција пред да влезете со индиска онлајн виза (eVisa India). Мудра работа е што треба да знаете за вашата целосна маршрута на пристаништата на пристигнување на вашето патување што се приближува и да имате целосни информации пред да започнете со патувањето. Можете исто така да контактирате со вашиот брокер или со компанијата за крстарење за детали во врска со постојките во Индија. Знаејќи ги сите ваши постојки и аплицирањето за вистинската виза може да спречите многу стрес за време на вашиот одмор во Индија. Индиската влада се грижи за благосостојбата на туристите и сака да го направи вашето искуство што е можно понепречено.

Пристаништето: биометриски информации

Индиската влада дозволува биометриски информации од патници за крстарење секогаш кога ќе ја посетат Индија. Сепак, овој метод некако им одзема премногу долго за патниците на океанскиот брод, од кои неколку пропуштија да видат глетки поради нивното стоење во редот. Индија го суспендираше снимањето биометриски податоци за патниците на океанскиот брод по новогодишната ноќ во 2020 година, а дополнително се инвестира и за ремонт на системите и софтверот, така што тие ќе ги преместат своите патници преку методот што е побрз и побрз.

на Владата на Индија ги смета своите туристи на прв приоритет. Тоа прави систем што е полесен за следење за туристите за да можат добро да уживаат во него за време на нивните одмори. При добивањето на точниот Индиска виза да се бара крстарење може да изгледа збунувачки, понекогаш е едноставно и едноставно. Ќе треба да го проверите вашето пристаниште Индија за туристичка виза крстарење за тоа ви треба многу време, особено ако се пријавувате за крстарење за кое е потребна виза за повеќе влезови во Индија. Најбезбедно е да аплицирате за 1-годишна туристичка виза. 1-годишната туристичка виза за Индија е повеќекратна виза.

Алтернативно, вие само ќе проверите за крстарења на кои им е потребна Индиска виза на Интернет, наместо мулти-влез. Во секој случај, мора да знаете за вашата маршрута и за кои пристаништа ќе тргне и ќе се закотви вашето крстарење пред да ја резервирате вашата eVisa за Индија.

Туристичка виза за Индија за брод за крстарење: Важни информации за патниците

Кога конечно донесовте одлука за патување преку брод за крстарење и пристигнување и Индиско пристаниште, првото нешто што треба да направите е да ги соберете сите законски правила и прописи што ги формулира Индиската влада за безбедност на туристите. Со ова прво знаење, вашето патување ќе стане без стрес и ќе уживате во одморот без кршење на законите или страв од казни и казни. Постојат некои важни информации за кои мора да бидете свесни пред да патувате, како:

 • Патници на квалификувани земји треба да аплицираат на Интернет минимум 4 дена пред датумот на пристигнување. На пример, ако аплицирате на 1 април, тогаш ќе изберете иницијатива за пристигнување на 5 април
 • Ако доцните, тогаш поднесете барање Итна индиска виза.
 • Не може да се добие од страна на носители на дипломатски / службени пасоши и не може да се добие за сопствениците на меѓународни патни исправи.
 • Не може да се добие од страна на имателите на бегалски пасоши. Потребен ви е обичен пасош.
 • Визата за пристигнување ви овозможува да престојувате до шеесет дена во државата Индија по вашето пристигнување.
 • Не може да се добие за лица поддржани од Пасош за родители / сопружници, односно секој поединец треба да има посебен пасош.
 • Цената еднаш доставена е неповратна.
 • Апликантите треба да носат мека или хартиена копија од визата за овластување за пристигнување во врска со него / неа за време на патувањето.
 • Биометриските детали за поединецот се задолжително заробени при имиграција при пристигнувањето во Индија.
 • Туристичката виза за пристигнување штом е издадена е не може да се продолжи, да не може да се конвертира
 • Индиската виза преку Интернет (eVisa India) не е валидна за посета на заштитени / ограничени и кантонирани или армиски области
 • Валидноста на визата започнува од датумот на издавање за 1-годишна туристичка виза.
 • Препорачливо е да аплицирате за 1-годишна туристичка виза наместо 30-дневна туристичка виза
 • Забележете дека датумот на започнување на 30 дена индиска виза започнува од датумот на пристигнување, а не од датумот на издавање, за разлика од 1-годишната туристичка виза.
 • Државјаните на земјите погодени од заразни болести треба да носат картон за вакцинација против жолта треска при пристигнувањето во Индија, во спротивно, ќе бидат изолирани 6 дена по пристигнувањето во Индија.
 • Треба да поврзете скенирана почетна страница на пасош
 • Willе ви биде побарана фотографија за лице во дигитален формат

За да се заврши, Владата на Индија презеде голем број на чекори за да ја олесни индиската виза за патници за крстарење на лесен начин. Дизајнот е направен така што системот направен за Туристите е лесно разбирлив. Откако планирате да патувате за возбудлива авантура, мора да ги познавате индиските закони деталите за правилата и прописите за визите. Сето ова ќе ви помогне да ве натера да патувате без стрес, заедно со задоволувачкото патување и среќното искуство.


Осигурете се дека сте провериле подобност за вашата eVisa во Индија.

Граѓани на САД, Граѓани на Обединетото Кралство, Канадски граѓани Француски граѓани може аплицирајте преку Интернет за Индија eVisa.

Ве молиме, поднесете барање за виза за Индија 4-7 дена пред вашиот лет.